Parasol ogrodowy - jak wybrać?

Parasol ogrodowy - jak wybrać?

1 komentarzy

Lato to okres, w którym słońce nie żałuje dla nas swoich promieni. Ich nadmiar jednak nie zawsze jest dobry, dlatego też czasami warto się odpowiednio zabezpieczyć. Jednocześnie szkoda byłoby chować się w domu w tak piękną pogodę. W takim przypadku z pomocą przychodzą nam parasole ogrodowe, dzięki którym będziemy mogli jednocześnie przebywać w naszym zielonym zakątku, bez konieczności przesiadywania w pełnym słońcu. Aby jednak odpowiednio dobrać model do naszych potrzeb, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, które rzutują również na późniejszy komfort użytkowania, a także cenę.

Parasol ogrodowy klasyczny

Pod pojęciem klasycznego parasola ogrodowego umieściliśmy model, który najbardziej przypomina zwykłe parasole, używane przez nas w czasie deszczu. Charakteryzują się pionową rurką, która centralnie zamontowana jest do usztywnionej części materiałowej. Składa się za pomocą ruchomej części, która porusza rozpornikami. Rozwiązanie takie ma swoje wady, jak również zalety. Przede wszystkim jest najtańsze ze wszystkich możliwych, ponieważ nieduży, najprostszy model możemy kupić już za 30 - 40 zł. Największą wadą natomiast jest konieczność ustawiania go zawsze w centralnej części miejsca wypoczynku. Czasami można spotkać stoły, które umożliwiają wbicie takiego parasola ogrodowego w środek, jeżeli jednak takiego rozwiązania nie posiadamy, model ten może okazać się zwykłym zawalidrogą.


Parasol łamany

Drugą, odrobinę bardziej rozbudowaną tego typu osłoną przed słońcem jest parasol ogrodowy łamany. Od poprzednika różni się on przede wszystkim tym, iż w górnej części rurki posiada przegub, za pomocą którego sterujemy pochyleniem materiału osłonowego. Dzięki temu możemy ustawić go dalej od miejsca wypoczynku, bezpośrednio zasłaniając promienia słoneczne. Dalej jednak jego nogą będzie gdzieś niedaleko, obok nas. Jako, że różnica w wyglądzie jest nieduża, również jego cena wzrasta nieznacznie.

Parasol ogrodowy - jak wybrać?

Parasol ogrodowy - jak wybrać?

Parasol na wysięgniku / z boczną noga

Ten model jest z pewnością najbardziej praktyczny i jednocześnie najlepiej wygląda ze wszystkich dostępnych na naszym rynku. Charakteryzuje się mocowaniem od góry na specjalnym ramieniu, które znajduje się na stojącej poza osłanianym obszarem rurce, albo przytwierdzone jest do barierki, ściany lub innego elementu na podwórku. Pozwala to nam zaoszczędzić trochę miejsca, co nie jest bez znaczenia, szczególnie przy niedużych ogrodach. Jako, że rozwiązanie to ma najwięcej zalet, jest również niestety najdroższe. Tego typu modelu raczej nie uda nam się zakupić poniżej 100zł, a nawet znalezienie okazji w granicach tej ceny może nie być łatwe.

Parasol ogrodowy - jak wybrać?

Parasol ogrodowy - jak wybrać?

Wymiary parasoli ogrodowych

Jeżeli zdecydowaliśmy się, który model chcielibyśmy zakupić, warto zastanowić się również nad jego wymiarami. Chodzi tutaj głównie o średnicę osłony oraz wysokość nogi. Pamiętajmy, iż parasol taki służyć ma nam przede wszystkim jako ochrona przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, dlatego też wielkość części osłaniającej powinna być na tyle duża, aby dawała cień na wszystkie krzesła w naszym zestawie mebli ogrodowych. Jeżeli będzie nam służył tylko do zasłonięcia słońca, gdy odpoczywamy na leżaku, wystarczy nawet średnica mniejsza niż 2 metry, jeżeli natomiast chcielibyśmy w cieniu zjeść niedzielny obiad wraz z rodziną, warto pomyśleć o takim, który będzie w stanie objąć swoim zasięgiem stół wraz z kompletem krzeseł.

Parasol ogrodowy - jak wybrać?

Parasol ogrodowy - jak wybrać?

Wyposażenie dodatkowe

Decydując się na parasol, który ma służyć nam przez wiele lat, warto również pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu do niego.

Moskitiera - delikatna siatka o bardzo drobnych oczkach, która montowana jest do parasola i przeciągana aż do samej ziemi. Dzięki niej jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed niechcianymi owadami, które bardzo skutecznie potrafią zniszczyć przyjemność z popołudniowego wypoczynku. Mowa tutaj szczególnie o komarach, ale równie uciążliwe są np. meszki i muchy.

Lampa - jeżeli spotkania w ogrodzie przeciągają się do późnego wieczora, warto zaopatrzyć się również w lampę, która będzie dawała nam światło. Nie koniecznie musi to być specjalne oświetlenie montowane do parasola, ale właśnie takie jest najwygodniejsze, zwłaszcza wtedy, kiedy nasze meble ogrodowe wraz ustawione są z dala od zabudowy.

Parasol grzewczy - stosowany jest wtedy, kiedy przyjęcie pod parasolem ogrodowym przeciąga się do późnej nocy, a temperatury nie są już wysokie. Urządzenie takie wykorzystuje gaz z butli do ogrzewania powietrza dookoła niego, na powierzchni nawet kilku metrów. Znacznie umila to wieczorne spotkania i pozwala uniknąć niezadowolonych min przemarzniętych gości.


Markizy

Markiza co prawda nie jest parasolem, ale warto o niej wspomnieć przy okazji wybierania osłony przed słońcem lub deszczem na nasz taras lub do przydomowego ogrodu. System ten pozwala nam rozwijać lub zwijać materiał na specjalnych ramionach. Przesłaniana powierzchnia jest znacznie większa niż w poprzednich przypadkach, jednak nie oznacza to, iż markizy nie posiadają swoich wad. Po pierwsze montowana jest ona na stałe i używana może być tylko w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Ponadto ceny montażu są bardzo wysokie i za rozwiązania automatyczne, sterowane pilotem zapłacimy nawet do kilku tysięcy złotych.

Parasole ogrodowe można potraktować jako jeden z mebli ogrodowych, które mają uprzyjemniać nam wypoczynek w ogrodzie. Oczywiście nazwa nie determinuje miejsca, w którym muszą być ustawiane. Bez problemu przecież możemy używać ich również na balkonach, na plaży lub w każdym innym miejscu, gdzie chcielibyśmy osłonić się od promieni słonecznych, a odpowiednio dobrany model pozwoli nam korzystać z uroków tego typu wypoczynku przez długie lata.
czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: darinka, Tytuł: parasol

    Moi rodzice mają piękny ogród i zażyczyli sobie na rocznicę ślubu w zeszłym roku porządny parasol. Wybrali sobie taki od producenta ze Zgierza (firma nazywa się Vika) i to okazał się dobry wybór - trwały stelaż, poszycie, które nie blaknie ani się nie drze i widać od razu, że to polska firma i najwyższa jakość - dają gwarancję, jest z nimi kontakt, doradzają przed zakupem. Mogę polecić.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: