Palmy doniczkowe

Palmy doniczkowe

13 komentarzy

W uprawie tych najbardziej światłolubnych palm możemy wykorzystać sztuczne oświetlenie. Palmy, które odnajdą się na tarasie to przede wszystkim Trachycarpus fortunei, Phoenix canariensis, Arecastrum romanzoffianum, Chamaerops humilis, Rhapis.
   

Przy podlewaniu postępujmy według zasady mówiącej o tym, że lepiej podlać mniej, aniżeli więcej. Przelaną roślinę bardzo ciężko odratować. Podlewamy wówczas gdy podłoże już przeschło. Dobrym sposobem na sprawdzenie poziomu wilgotności, jest zagłębienie palca w podłożu  na około jeden centymetr. Jeśli nie wyczuwamy wilgoci to znaczy, że już pora podlać. Oddzielone podłoże od ścianki pojemnikiem też wskazuje na konieczność uzupełnienia niedoboru wody. Podlewamy w godzinach rannych, tak aby podłoże zdążyło przeschnąć nim nadejdzie wieczór, a wraz z nim chłodniejsze powietrze. Woda nie może dostać się do tzw. serca palmy, gdzie znajduje się stożek wzrostu. Do podlewania stosujemy wodę charakteryzującą się niskim poziomem twardości.
   

Wilgotność powietrza jest kolejnym bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na zdrowotność uprawianych przez nas roślin. Palmy wymagają co najmniej 60 % wilgotności powietrza. W mieszkaniu przy centralnym ogrzewaniu, wilgotność powietrza jest o wiele niższa, co odczuwają palmy nawet te z suchych regionów. Wilgotność powietrza można zwiększyć poprzez wykorzystanie podstawki wypełnionej np. stale wilgotnym żwirem. Popularnym sposobem na zwiększenie wilgotności jest umieszczenie doniczki z rośliną w drugiej większej doniczce i wypełnienie wolnej przestrzeni między doniczkami wilgotnym keramzytem. Możemy umieścić wśród roślin małą fontannę pokojową . Zraszanie nie jest konieczne przy uprawie palm o grubej skórce. Odmiany o miękkich, delikatnych liściach warto zraszać.
   

Jak już wspomniano te rośliny osiągają bardzo duże rozmiary, a obfite nawożenie temu sprzyja. Oszczędniejsze dokarmianie spowoduje ograniczenie przyrostu rośliny, co w małych mieszkaniach jest wskazane, ponieważ palmy nie lubią cięcia. Rośliny nawozimy przede wszystkim w  okresie wzrostu, a więc od marca do października. Jeżeli jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki w okresie zimy czyli ciepłe i jasne stanowisko, również dokarmiamy. Systematyczne nawożenie z czasem negatywnie wpływa na podłoże, w którym zaczynają zalegać sole mineralne. Wówczas najlepiej jest je przepłukać pod bieżącą wodą. Zasilając roślinę uważajmy, aby nawóz nie trafił na liście a przede wszystkim nie dostał się do stożku wzrostu.
   

Często się zdarza, że po zakupie od razu przesadzamy roślinę. To jest duży błąd, gdyż palmy nie lubią przesadzania, starajmy się tego unikać. Korzenie tych roślin jest ich najsłabszym punktem tak więc przesadzanie powinno być czynnością rzadką i uzasadnioną.  Jeżeli donica nie spełnia naszych oczekiwań estetycznych po prostu umieśćmy ją w drugiej takiej jaką chcemy a z przesadzaniem poczekajmy.
 

czytaj dalej...

13 komentarzy

  1. Dodał: Halina, Tytuł: Palma królewska

    Mam palmę królewską. Od jakiegoś czasu pojawiły się na liściach jaśniejsze plamy. Chciałam zapytać od czego te plamy i jak im zapobiec.

  2. Dodał: Dorota, Tytuł: palma - pielegnacja

    witam.pare dni temu kupilismy palme phoenix.Mam pytanie odnosnie podlewania.Nasza palma stoi w ogrodzie ,mieszkamy na poludniu francji.Wymiary to 65*65 oraz wysokos doniczki to 50 cm.Ile razy w tygodniu i ile litrow wody w ciagu jednego podlewania nalezy nalac tak aby jej nie przelac.Dziekuje za odpowiedzi :)

  3. Dodał: Tony, Tytuł: Czy to palma?

    Kiedyś dostałem małą, roślinkę, która teraz się rozrosła. Niestety nie wiem czy to palma czy inna roślina. Czy ktoś by pomógł przy jej identyfikacji? Coś złego się z nią dzieje i nie wiedząc co to za roślinka, nie wiem jak jej pomóc:

  4. Dodał: Urszula, Tytuł: chora palma

    Mam od wielu lat palmę. Ostatnio na liściach pojawiają się owalne, brązowe plamy - jak by wypalone. Nie wiem dlaczego powstają i jak je zlikwidować?

  5. Dodał: ogrodnik, Tytuł: przesadzanie palm

    malom palme nie sadzi sie do duzej doniczki bo rosnie w korzenie przesac ja do doniczki o dwa numery wiekszej pozdrawiam

  6. Dodał: krystyna, Tytuł: mała palma.

    czy małą palmę można przesadzić do dużej doniczki?

  7. Dodał: Elżbieta, Tytuł: palma daktylowa

    podzielę się informacją że palma daktylowa ma zdolność do ;odbicia; z korzenia .Moja córka tak zasuszyla że nia miala ani jednego liścia,wszystkie uschly .Zaczęlam ją podlewać stoi w widnym miejscu i w ciągu roku wyroslo jej 5 ladnych mlodych liści .Pozdrawiam

  8. Dodał: gosia, Tytuł: co mam zrobic

    mam palmę i zaczęły usychać liście i robią się brązowe niedawno ją przesadziłam i wystawiłam do ogrodu

  9. Dodał: Monika, Tytuł: Uschnięta palma

    Przesadziłam palmę i uschła, nie wiem czy jeszcze z niej coś wyrośnie bo od korzenia łodyga jest zielona, nie wiem jaki to jest gatunek palmy ale raz do roku kwitła białym kwiatem oraz sypała żółtymi nasionkami.

  10. Dodał: jznkz, Tytuł: palma nieznana - @wiolka

    to palma daktylowa, owoce to daktyle :) smacznego!

  11. Dodał: Malgorzata, Tytuł: szkodniki w doniczce

    dzis odkrylam w doniczce mojej palmy cos dziwnego.Wyglada to jak sinoniebieskie jajeczka wielkosci kilku milimetrow.Nie wiec co to jest ale jest tego bardzo duzo w doniczce.Szukalam w internecie ale nic nie znalazlam.Czy ktos wie co to moze byc?Mam bardzo duzo kwiatow w domu i boje sie ze jezeli to jakies robactwo to zaraze sobie reszte roslin.Prosze o pomoc

  12. Dodał: wiolka, Tytuł: palma nieznana

    chyba wiem o co Ci chodzi, taka palma, z której wychodzi cienka łodyżka z kilkoma gałązkami a na nich najpierw zielone owoce, które później dojrzewają i robią się żółte. Też bym chciała wiedzieć co to za palma i będę wdzięczna za informacje.

  13. Dodał: kasia, Tytuł: palma nieznana

    mam palme ktora ma galazki zykwiatkami niewiem jak sie nazywa

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie