Palma wielkanocna

Palma wielkanocna

Skomentuj artykuł

Wielkanoc to jedno z najbarwniejszych świąt chrześcijańskich, bardzo radosne, przepełnione symboliką. Ten okres przeżyjemy w pełni, jeżeli poznamy jego historię oraz znaczenie podstawowych symboli. Oczywistym jest, że Wielkanoc kojarzona jest przede wszystkim ze Zmartwychwstaniem Chrystusa, a motyw odrodzenia dominuje w dekoracjach świątecznych.

Palma wielkanocna jest nierozerwalnie związana z Niedzielą Palmową, obchodzoną  tydzień przed świętami, rozpoczynającą liturgię okresu Wielkanocnego. W tym dniu palma wielkanocna zostaje poświęcona, a w wielu miejscowościach uroczystościom towarzyszą barwne procesje, na których można podziwiać przyniesione do poświęcenia palmy. Szczególnie widowiskowa Niedziela Palmowa obchodzona jest na Kurpiach. Z pewnością wielu z nas kojarzy miejscowość Łyse, w której to, każdego roku odbywa się konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. Palmy z tamtego regionu osiągają kilkanaście metrów wysokości i zachwycają swoją barwnością. Oczywiście w różnych miejscach Polski wykonywane są jeszcze wyższe palmy, których wysokość może przekraczać nawet 30 m.

Palma wielkanocna

Palma wielkanocna

Niedziela Palmowa i palmy wielkanocne w liturgii chrześcijańskiej upamiętniają uroczyste powitanie Jezusa Chrystusa w Jerozolimie. W naszym kraju tradycja jest wielowiekowa, a początki święcenia palm wielkanocnych  sięgają XI w.


Czy wiesz że…

Poświęcone palmy wielkanocne są palone, a uzyskany z nich popiół     wykorzystywany jest podczas Środy Popielcowej.

W tradycji ludowej wierzono, że palmy wielkanocne mają w sobie wielką moc i są w stanie ochronić domostwa, ludzi, zwierzęta przed pożarem, wszelkim złem, zapewnić dobre zbiory, wzrost zwierząt, a także zdrowie i długie życie twórcom palmy.

Zróżnicowanie palm

Większość z nas, palmy wielkanocne kojarzy z tymi powszechnie dostępnymi w sprzedaży. To niezwykle barwne akcenty, mogą posłużyć także jako dekoracja w mieszkaniu.

Palma wielkanocna

Palma wielkanocna

W wielu regionach Polski zachowała się wielowiekowa tradycja w tworzeniu palm wielkanocnych. Z pewnością bardzo znane są palmy wielkanocne kurpiowskie, niezwykle barwne, ozdobione mnóstwem kwiatów i wstążek z bibuły, a także roślin zimozielonych. Palmy kurpiowskie są uporządkowane i powstają poprzez ozdabianie drewnianej bazy, od góry do dołu, poprzez stopniowe dodawanie dekoracji. Palmy wielkopolskie, są odmienne, bardziej luźne, przypominające swym wyglądem „miotły”, dla których bazą najczęściej są gałązki wierzby. Są zdecydowanie bardziej ekologiczne.

Ogólna dostępność palm wielkanocnych w okresie przedświątecznym sprawia, że coraz mniej osób decyduje się na samodzielne wykonanie palmy wielkanocnej. Pamiętajmy, że samodzielne wykonanie palmy wielkanocnej może być wielką frajdą, zwłaszcza dla dzieci i sposobem na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu. Poza tym podczas wykonywania palm, dzieci mają okazję sprawdzić się w pracach manualnych. To doskonały sposób na zacieśnianie więzów rodzinnych.

Do wykonania tradycyjnej plamy wielkanocnej wykorzystuje się przede wszystkim gałązki wierzby (tzw. bazie kotki), bukszpan, borówkę, gałązki drzewek iglastych ( m.in. cis, tuje…), widłaki, brzozowe gałązki, zasuszone kwiaty, trawy, zboża, liście palm, gałązki dekoracyjnych krzewów np. forsycji, barwinek, a czasem nawet gałązki malin i porzeczek. Można wykorzystać także żywe kwiaty bądź też wykonać je z bibuły. Bibułowe kwiaty i tasiemki, to jeden z podstawowych elementów tradycyjnych, a zarazem barwnych palm wielkanocnych.

Zastosowanie gałązek wierzby ma symbolizować odradzające się życie, zmartwychwstanie. Nieśmiertelność duszy symbolizują także rośliny zimozielone. Barwne akcenty mają podkreślić radość z faktu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a także nadejścia wiosny, odrodzenia.  Wielkanoc to święto pełne radości, a Niedziela Palmowa wraz z palmami wielkanocnymi, jest zapowiedzią nadejścia wyjątkowych wydarzeń.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Wielkanoc

Koniecznie zobacz: