Palma daktylowa

Palma daktylowa

Skomentuj artykuł

Palma daktylowa inaczej nazywana daktylowcem jest gatunkiem palmy bardzo często uprawianym w domu. Co ciekawe, daktylowiec nie występuje już w stanie dzikim, istnieją tylko jego gatunki uprawne. Ziemią ojczystą palmy daktylowej jest prawdopodobnie Irak i obecnie uprawia się ją w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w USA. Daktylowiec był już powszechnie uprawiany w starożytności, czego dowodem są znalezione w Izraelu nasiona daktyla datowane na tysiąclecie przed naszą erą.

Atrakcyjność palmy daktylowej polega na jej podłużnych liściach, które są sztywne i wzniesione albo delikatnie wygięte. Co więcej, wszystkie części daktylowca mogą być w jakiś sposób wykorzystywane: włókno liści -  do plecenia koszy, liście - do pokrywania dachów, kłody -  jako opał, natomiast sok z w kwiatostanu stosuje się do wyrabiania wina palmowego.

Najczęściej uprawiane gatunki

Daktylowiec kanaryjski  - Najpopularniejszy gatunek palmy daktylowej uprawiany w domu ze względu na swoją wytrzymałość. Jak sama nazwa wskazuje ten gatunek daktylowca pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Cecha charakterystyczną jest powolny wzrost, dzięki czemu przez wiele lat daktylowiec kanaryjski może być uprawiany w mieszkaniu. Po kilku – kilkunastu latach daktylowca można przenieść na taras. Nie obawiajmy się przenosić go na zewnątrz, ponieważ daktylowiec znakomicie czuje się na świeżym powietrzu. W zimę daktylowca kanaryjskiego należy przechowywać w pomieszczeniu z dostępem do światła i temperaturą maksymalną 8ºC. Palma kanaryjska w warunkach naturalnych wyrasta do 5 m wysokości i ma liście o intensywnie zielonym kolorze.

Daktylowiec właściwy – Jest typowym przedstawicielem gatunku, który w południowej Afryce, Hiszpanii i południowo – zachodniej Azji uprawia się jakie drzewo owocowe. To właśnie te obszary są największymi producentami daktyli. Palma daktylowa rośnie szybko i osiąga wysokość do 20 m.


Daktylowiec niski  - Ten gatunek pochodzi z Indii i również nadaję się do uprawy w mieszkaniu, chociaż jest trudniejszy w uprawie. Wymaga miejsc ze stałym dostępem do światła, a minimalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej16 ºC. Ze względu na ciepłolubność palmę daktylową niską często uprawia się w szklarni. Zaletą tego gatunku daktylowca jest ciekawe ulistnienie: liście są drobne, delikatne, w intensywnie zielonym kolorze i gęsto ułożone.

Palma daktylowa

Palma daktylowa

Palma daktylowa z pestki… rozmnażanie

Palmę daktylową rozmnaża się tylko z nasion, jednak warto uzbroić się w cierpliwość. Pierwszym krokiem jest kupienie świeżych daktyli, którymi możemy objadać się do woli, aż wybierzemy naszą wymarzoną pestkę. Pestkę najlepiej zasiać zaraz po zjedzeniu owocu (najpóźniej 2 dni po spożyciu), ponieważ później traci swoje zdolności do kiełkowania. Nasiona należy najpierw wymoczyć w ciepłej w wodzie i pozbyć się wierzchniej skórki. Dobrze wymoczone nasiona trzeba następnie umieścić w pojemniki wypełnionym piaskiem i torfem w proporcjach 1:1 na głębokość ok. 2 cm. Można również użyć specjalnej ziemi do wysiewu nasion wymieszanej z pisakiem. Pojemnik powinno się przykryć  szczelnie folią albo szkłem i od czasu do czasu wietrzyć. Nasiona zaczną kiełkować po upływie 3 – 6 miesięcy. Po pojawieniu się pierwszych wschodów, siewkę można przenieść do doniczki z glebą próchniczą lub ziemią specjalnie przeznaczoną do uprawy palm. W pierwszym roku uprawy najbardziej odpowiednia będzie niewielka, ale głęboka i wąska doniczka. Przez pierwsze trzy lata roślinę trzeba będzie przesadzać co roku, natomiast starsze egzemplarze tylko w razie potrzeby, kiedy bryła korzeniowa będzie już przerośnięta.

Palma daktylowa

Palma daktylowa

Stanowisko

Palmy daktylowe są raczej światłolubne, jednak nie należy wystawiać ich bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Światło powinno być rozporoszone, na przykład poprzez użycie żaluzji albo zasłonek. Ta sama zasada dotyczy palm wystawianych na zewnątrz. Jeżeli wcześniej przez wiele lat stały w domu należy je powoli przyzwyczajać do warunków zewnętrznych i początkowo wystawiać na taras tylko na kilka godzin, kiedy słońce nie jest silne. Stanowisko na wolnym powietrzu powinno być osłonięte od wiatru. Zimą młode palmy muszą być przeniesione do jasnego pomieszczenia w którym będzie panowała temperatura minimalna 8ºC, chociaż starsze rośliny wytrzymają nawet 4ºC. Wyjątkiem jest palma daktylowa niska, która przez cały rok musi przebywać w temperaturze co najmniej 16ºC.

Palma daktylowa

Palma daktylowa

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: