Pałka wodna- Typha

Pałka wodna- Typha

Skomentuj artykuł

    Pałka wysmukła – naturalne stanowiska byliny występują w Europie, Azji, w Polsce jako gatunek zdziczały. Osiąga nawet do 1,5 m wysokości. Charakteryzuje się wąskimi liśćmi, kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiatostany walcowate, złożone z kwiatów żeńskich oraz męskich, oddzielone od siebie przerwą. Kolba kwiatów męskich żółtawa, wąska i dłuższa od kolby z kwiatów żeńskich, po dojrzeniu brązowawych, stanowiących podstawę dekoracyjności kwiatostanu tej rośliny. Kłącze ostre!

    Pałka delikatna – osiąga do 120 cm, kwitnie w okresie letnim.

Stanowisko

Pałkę wodną uprawiamy w strefie płytkiej zbiornika wodnego, a więc kłącze i część rośliny znajduje się w wodzie, przy czym większa część rośliny znajduje się nad taflą wody. Strefa płytka sięga około 30- 40 cm głębokości. Opisane gatunki preferują słoneczne stanowiska do zacienionych.

Pałka wodna

Pałka wodna

Zasady uprawy

Pałki najlepiej sadzić późną wiosną, kiedy woda staje się cieplejsza, a roślina ma idealne warunki do intensywnego rozwoju. Sadzonki sadzimy w pojemnikach, pełnościennych, gdyż kłącze jest silne i ostre i może uszkodzić folię, a także zniszczyć zbyt słaby pojemnik. Nie sadzimy pałek wodnych „luzem” tylko ograniczmy pojemnikiem, aby nie zawładnęły całym oczkiem. Oczywiście w przypadku stawu, jeżeli zechcemy, możemy pozwolić jej na więcej swobody.

Zanim posadzimy rośliny należy przygotować odpowiednie podłoże. Sprawdzi się substrat, powstały z połączenia gliny oraz piasku, żwiru, można dodać także kompost bądź torf. Z żyznością podłoża nie należy przesadzać, pałki wodne przy urodzajnym podłożu są bardzo ekspansywne, więc w niewielkim oczku jest to zbędne. Jałowe podłoże wystarczy do  prawidłowego wzrostu roślin, jeżeli co rok, dwa lata, wymienimy podłoże w pojemniku. Po posadzeniu rośliny, podłoże warto zasypać kilkucentymetrową warstwą żwiru, aby podłoże, częściowo nie wypłynęło z pojemnika. Tak posadzoną roślinę umieszczamy w strefie wody płytkiej.

Co dwa- trzy lata należy dzielić roślinę, aby utrzymać jej dobrą kondycję. Dzielenie polega na wyjęciu pojemnika z rośliną, podzieleniu kłącza i ponownym posadzeniu, tym razem w większej ilości pojemników, oczywiście zależnie od potrzeb. Pałki wodne dzielimy na przełomie kwietnia i maja.

Pałki wodne stanowią dekoracje oczka wodnego także w okresie zimowym, dlatego też rośliny ścinamy dopiero wiosną, ale przed rozsypaniem kwiatostanów, aby nie dopuścić do rozsiania nasion.
   
Problemy w uprawie

Rośliny mało problematyczne jeżeli dostosujemy się do ich wymagań. W oczkach wodnych wyścielonych folią, pałkę wodną koniecznie uprawiamy w pełnościennych pojemnikach, aby ostre kłącze nie uszkodziło folii. Żarłoczne pałki wymagają częstego zmieniania podłoża. Podłoże można wzbogacić np. kompostem, aby rośliny były okazałe i pełne zdrowia. Często atakowane są przez mszyce. Nie stosujemy chemii, można je spłukiwać z liści silniejszym strumieniem wody.

Zastosowanie

Pałka wodna wykorzystywana jest do obsadzania zbiorników wodnych. Posadzona bezpośrednio w podłożu, wzmacnia brzegi. Sadzona w strefie wody płytkiej może być uprawiana z takimi roślinami jak m.in.  tatarak, irysy, sitowie, bobrek trójlistny, strzałka wodna, przęstka pospolita oraz jeżogłówka. Aby urozmaicić nasadzenia, można posadzić odmianę pałki szerokolistnej „Variegatus” niższą od gatunku, charakteryzującą się paskowanymi liśćmi. Pałki wodne niezastąpione są w zbiornikach wodnych naturalistycznych, gdzie mają duży wkład w dotlenianie wody.

Uwagi końcowe

Pałki wodne znalazły zastosowanie także w kuchni oraz medycynie. W medycynie ludowej kwiatostany wykorzystywane były przeciw biegunce. Kłącze zawiera dużo białka oraz skrobi, zbierane jesienią, mogą być spożywane w formie surowej, gotowanej bądź pieczonej. Liście pałki wykorzystywane są do wyplatania m.in. mat, koszy itp.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: