Padalec

Padalec

Skomentuj artykuł

Padalec to gatunek jaszczurki z rodziny padalcowatych, często mylony z wężem ze względu na brak odnóży. Zasięg występowania padalca obejmuje większą część Europy – od południowych rejonów Skandynawii aż po granice z Afryką i Azją. W Polsce jest dość pospolity, choć bywa tępiony i z tego względu objęty jest ochroną gatunkową. Padalec to pożyteczny gad, sprzymierzeniec ogrodnika, żywiący się niewielkimi gryzoniami, dżdżownicami, nagimi ślimakami, a także larwami owadów, wijami i pająkami.

Charakterystyka gatunku

Padalec zwyczajny (Anguis fragilis) to niewielka jaszczurka mierząca 40-50 cm, z czego 2/3 stanowi ogon. Nie posiada ona widocznych kończyn. Grzbiet ubarwiony jest szarobrązowo, brunatnobrązowo lub rdzawo. U niektórych osobników występują podłużne, ciemne linie. Spodnia strona ciała jest zróżnicowana w zależności od płci i przyjmuje zabarwienie od ciemnoszarego do szaroniebieskiego. Ciało padalca pokrywają drobne, owalne, gładkie łuseczki, ściśle przylegające do siebie, które nadają skórze połysk. Gad pozbywa się wierzchniej warstwy skóry w formie zwiniętego pierścienia, zsuwając ją przez ogon.

Głowa tej jaszczurki jest mała, krótka, od przodu zakończona lekko zaokrąglonym, tępym pyskiem. Jama gębowa zaopatrzona jest w niewielkie, spiczaste zęby oraz podobny jak u węży język służący do odbierania zmysłów smaku i dotyku. Głowa wyposażona jest także w niewielkie oczy, z czerwonawożółtymi tęczówkami, okryte ruchomą powieką, a także w otwory uszne. Długi ogon lekko zaokrągla się i kończy niewielkim kolczastym wyrostkiem, zbudowanym z substancji rogowej. Jaszczurka gubi ogon w chwili zagrożenia. Dojrzałość płciową gady te osiągają w wieku 4 lat, mierząc wtedy około 25 cm.


Tryb życia

W Europie Środkowej padalce są aktywne od lutego do października, a potem zapadają w sen zimowy. Natomiast w Polsce przebudzenie ze snu zimowego odbywa się w marcu albo w kwietniu. W maju przychodzi pora na sezon rozrodczy, a w październiku rozpoczyna sen zimowy.

Główny okres jego aktywności przypada na zmierzch i początek nocy. W dzień przeważnie ukrywa się w norach gryzoni, jamach, szczelinach skalnych i pryzmach kompostowych. Latem spotkać go można wygrzewającego się na polanach lub pełzającego w zaroślach po obfitym, ciepłym deszczu.

Padalec

Padalec

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie