Paź królowej Papilio machaon

Paź królowej Papilio machaon

1 komentarzy

Najpiękniejsze ogrody to te, w których nie brakuje barwnych kwiatów oraz licznych zwierząt. Tętniący życiem ogród, to widok o jakim marzy większość posiadaczy działek i ogrodów. Owady stanową podstawowe zwierzęta, które najczęściej spotyka się na ogrodowych rabatach. Do najbardziej wyczekiwanych z pewnością należą barwne motyle. W dzień królują motyle dzienne, a w nocy noce- ćmy. Z dziennych motyli w ogrodzie najczęściej możemy spotkać rusałki, zwłaszcza rusałkę pawik. Do motyli, które wzbudzają największy zachwyt z pewnością należy paź królowej.

Paź królowej należy do tych motyli, które każdy ogrodnik chciałby podziwiać w swoim ogrodzie. Faktem jest, że kilkadziesiąt lat temu pospolicie występujący gatunek pazia, obecnie w wielu regionach Polski, jest gatunkiem zdecydowanie rzadziej spotykanym.

Systematyka

Bardzo oryginalny paź królowej to motyl, zaliczany do rodziny paziowatych Papilionidae. Jest gatunkiem reprezentującym rodzaj Papilio. Warto wspomnieć, że występuje kilka podgatunków pazia królowej. Innym znanym gatunkiem rodzaju, także występującym w Polsce jest paź żeglarz Iphiclides podalirius.

Paź królowej największym motylem w Polsce

Papilio machaon należy do najbardziej wyrazistych motyli, występujących w otaczającym nas krajobrazie. Rozpiętość jego skrzydeł sięga nawet do 80 mm. Skrzydła jaskrawe, kremowo- żółte na których występują czarne i niebieskie wzory. Poza tym na dolnych skrzydłach występuje czerwona plamka oraz ogonek. Ciało owada jest smukłe, składa się z głowy (czułka, oczy, ssawka), tułowia z nogami i skrzydłami oraz odwłoku.

Paź królowej

Paź królowej

Owad dorosły to stadium imago.  Zanim owad ostanie się dorosły przechodzi kilka etapów rozwoju:

Jajo- niewielkie, bardziej okrągławe, składane pojedynczo na łodygach i liściach.

Gąsienica- jedna z piękniejszych gąsienic, które można spotkać w ogrodzie. Ciało wydłużone, pierścieniowate, dochodzące do kilku centymetrów długości. Barwa gąsienic początkowo czarna, w późniejszym okresie zielona z czarnymi i pomarańczowymi wzorami.

Poczwarka- w poczwarce następuje przeobrażenie  gąsienicy w motyla. Jest ona zielona lub brązowa. Za pomocą przędzy przyczepiona jest do rośliny żywicielskiej.

Paź królowej - gąsienica

Paź królowej - gąsienica - zdjęcie LidkaB

W ciągu roku występują zazwyczaj dwa pokolenia pazia królowej. Owad zimuje w stadium poczwarki. Wiosną już w kwietniu pojawiają się pierwsze motyle. Składają one jaja na roślinach żywicielskich, jaja dadzą początek nowemu pokoleniu. Motyle z drugiego pokolenia zaczną pojawiać się od lipca do sierpnia. W niektórych cieplejszych regionach może pojawić się trzecie pokolenie motyla, a w chłodniejszych tylko jedno. Dorosły motyl może przeżyć zaledwie do kilku tygodni.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: , Tytuł:

    Rusałkę pawika. To dopełniacz, nazwa dwuczłonowa, obie części odmienne w języku polskim.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także