Owady szkodniki roślin

Owady szkodniki roślin

1 komentarzy

Mszyce (Aphidoidea) – jedne z najczęstszych szkodników roślin, także uprawianych w mieszkaniach. To niewielkie pluskwiaki, żerujące na młodych przyrostach, wysysając soki roślinne. Powodują deformację liści, wydzielają rosę miodową, doprowadzając do pojawienia się grzybów sadzakowych.

Tarczniki (Diaspididae)- także zaliczane do czerwców, obejmują ponad tysiąc gatunków. Szkodniki o charakterystycznej budowie, skryte pod wypukłą brązowawą tarczką. Żywią się sokiem roślinnym i także wytwarzają rosę miodową.

Ziemiórki (Sciaridae)- zaliczane do muchówek, niewielkie czarne owady, składające jaja w podłożu. Podłużne, białe larwy z czarną główką żerują w podłożu na korzeniach. Uszkodzenia korzeni prowadzą do zamierania roślin.

Owady- szkodniki na balkonie i tarasie

Rośliny balkonowe rosnące w nieodpowiednich warunkach i błędnie pielęgnowane, wykazują podatność na ataki szkodników. Zagrożenie stanowią także szkodniki zaliczane do owadów.
Z pewnością najczęstszym szkodnikiem roślin balkonowych i tarasowych są mszyce m.in. mszyca ziemniaczana, mszyca brzoskwiniowa. W momencie dostrzeżenia szkodnika natychmiast należy przystąpić do jego zwalczania, aby kolonia za bardzo się nie rozrosła i stanowiła zagrożenia także dla innych roślin.

Poza mszycami należy uważać na miniarki, gąsienice, mączliki oraz czerwce (miseczniki, tarczniki oraz wełnowce).
 

Owady szkodniki roślin - mszyce
Owady szkodniki roślin - mszyce

Owady- szkodniki w ogrodzie ozdobnym

Ogrody ozdobne powinny obfitować w zróżnicowaną roślinność, zakątki, miejsca, gdzie znajdą schronienie liczni sprzymierzeńcy ogrodnika, a więc wszelkie organizmy, które pełnią rolę naturalnych wrogów także owadów- szkodników.

Pielęgnacja roślin powinna uwzględnić wymagania klimatyczno- glebowe oraz stanowiskowe, które sprzyjają zdrowotności roślin, a tym samym wyższą odporność na atak szkodników.

Z pewnością najczęstszym szkodnikiem roślin ozdobnych są mszyce. Żerując na młodych przyrostach, skutecznie ograniczają wzrost roślin, a także powodują deformacje oraz sprzyjają pojawieniu się grzybów sadzakowych. Należy im przeciwdziałać od momentu zauważenia pierwszych szkodników. One bardzo szybko rozmnażają się, więc nie ma mowy o zwlekaniu z interwencją.

Faktem jest, że mszyce preferują konkretne gatunki roślin, jednak liczne gatunki tych szkodników sprawiają, że są dominującymi szkodnikami roślin ozdobnych.

Gąsienice, opuchlaki to kolejni nieproszeni goście, którzy mogą żerować na wielu gatunkach roślin.

Uprawiając iglaki należy uważać na ochojniki, miseczniki, mszyce, miniarki. Róże narażone są przede wszystkim na mszyce, nimułkę różaną oraz zwójki. Rhododendrony na opuchlaki oraz wciornastki. Lilie na poskrzypkę liliową, bukszpan na mączlika, trawnik na pędraki, podobnie jak kosaćce kłączowe, piwonia, mieczyk.

Owady szkodniki roślin - stonka
Owady szkodniki roślin - stonka

Owady- szkodniki w sadzie

Sad jest  szczególnie narażony na szkodniki, a chęć zebrania obfitego plonu w postaci dorodnych owoców, sprawia, że bardzo staramy się, aby nasze drzewa i krzewy ochronić przed licznymi intruzami.

Ze szkodników jabłoni, szczególnie uważajmy na owocówkę jabłkóweczkę, owocnicę jabłkową, pryszczarka jabłoniaka, kwieciaka,  namiotnika jabłoniowego, mszyce, oraz przeziernika jabłkowego.

Grusze narażone są na miodówki, mszycę, owocnicę gruszową, kwieciaka, pryszczarka oraz wciornastka owocowego.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: domi, Tytuł: lol to jest wogule nie przydatne

    a gdzie jest mrówka albo przszczólka :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także