Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu

2 komentarzy

Ogród jest miejscem, które możemy podziwiać o każdej porze dnia, a nawet nocy. Nocne spacery są możliwe wyłącznie wtedy, kiedy ogród jest dobrze oświetlony. Zazwyczaj oświetla się część frontową (wizytową) z mniejszym naciskiem na pozostałą część posesji. Oczywistym jest, że oświetlenie wejścia do domu, chodnika, podjazdu jest konieczne. W przypadku oświetlenia większej powierzchni ogrodu należy dokładnie zastanowić się nad  efektem końcowym zaplanowanego oświetlenia. 
   

Oświetlenie ogrodu może mieć znaczenie bardzo praktyczne, a więc funkcjonalne, ułatwiające poruszanie się po posesji. Obecnie bardzo modne stało się także oświetlenie dekoracyjne, którego głównym zadaniem jest podkreślenie dekoracyjności ogrodu oraz całej posesji. Przy planowaniu oświetlenia funkcjonalnego kierujemy się praktycznością założenia, przy dekoracyjnym staramy się tak je zaplanować, aby oddziaływało na emocje. Wieczory wśród gustownych opraw świetlnych, dobrze rozmieszczonych, podkreślających to co najpiękniejsze w ogrodzie, z pewnością sprawi, że bardzo miło będziemy spędzać czas, także w towarzystwie. Przy niewielkich ogrodach odpowiednia iluminacja sprawi, że staną się optycznie większe. Ciekawie będą prezentować się  elementy dekoracyjne ogrodu czy też rośliny oświetlone od dołu, z góry oraz od tyłu. W każdym przypadku uzyskamy inny efekt, od subtelności po dramatyzm. Zabawa ze światłem i cieniem sprawi, że ogród zyska nowe oblicza, warto poeksperymentować i zobaczyć na własne oczy, jak artystyczne spojrzenie na ogród nocą może zmienić tak dobrze nam już znane miejsce.  Szczególnie pięknie prezentują się ogrody wodne, umiejętnie podświetlone specjalnymi oprawami świetlnymi. Można oświetlić całe oczko wodne bądź ograniczyć się do oświetlenia głębi oczka, które wraz z szumiącą kaskadą stanie  się miejscem oddziałującym na nasze zmysły.
   

Przy wyborze opraw świetlnych kierujemy się przede wszystkim funkcjonalnością oraz jakością wykonania. Oprawy świetlne przede wszystkim bazują na świetlówkach, żarówkach halogenowych oraz diodach elektroluminescencyjnych (LED). Zależnie od miejsca w ogrodzie czy też posesji można wybrać odpowiednie rozwiązanie. Oferta opraw świetlnych, a więc po prostu lamp ogrodowych jest bardzo bogata. Mamy do wyboru produkty zagranicznych oraz polskich producentów. Każdego roku handlowcy kuszą nas nowymi propozycjami, które można dopasować do każdego stylu, zastosowanego przy aranżacji ogrodu. Są one zróżnicowane nie tylko ze względu na przeznaczenie, ale także pod względem materiału z jakiego zostały wykowane, wielkością, kształtem, trwałością oraz ceną. Cena uzależniona jest m.in. od jakości materiałów z jakich została wykonana oprawa świetlna. Dobrej jakości lampy ogrodowe powinny zostać wykonane z żeliwa, stali, aluminium. Charakteryzują się one większą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Posłużą nam przez wiele lat, w przeciwieństwie do lamp ogrodowych wykonanych z tworzyw sztucznych, często będących imitacją stali czy też żeliwa. Z czasem ulegają odbarwieniom i są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Istotną kwestią jest także wielkość, wysokość oraz kształty lamp ogrodowych, które warunkują ich miejsce przeznaczenia. Do oświetlenia budynków, altan, tarasów można skorzystać z bogatej oferty kinkietów wiszących. Dostępne są w formach nowoczesnych oraz tradycyjnych. W przypadku oświetlenia ścieżek, schodów, podjazdów itp., warto skorzystać z opraw przystosowanych do osadzenia w nawierzchni oraz niskich lamp nie przekraczających 0,5 m wysokości. Niskie oprawy zależnie od padania snopa światła, mogą posłużyć do oświetlenia atrakcyjnej kompozycji oraz wybranych roślin, rzeźb itp. Wysokie latarnie można zastosować w ogrodach o dużej powierzchni. Najczęściej wymagają osadzenia w solidnym fundamencie. W ofercie nie brakuje także propozycji dla miłośników ogrodów wodnych, gdzie  oprawy świetlne mogą być stosowane nie tylko na brzegu oczka, ale także wewnątrz sadzawki oraz pływać na tafli wody. Dzięki oświetleniu możemy całkowicie zmienić oblicze zbiornika wodnego.
   

Oświetlenie ogrodu

Dużą popularnością cieszą się także lampy solarne, a więc oprawy zasilane energią słoneczną. Jest to bardzo ekonomiczne i proekologiczne rozwiązanie. Oprawa świetlna działa opierając się na wykorzystaniu energii słonecznej  pobranej w ciągu dnia przez panele słoneczne. Pozyskana energia gromadzona jest w akumulatorkach niklowo- kadmowych, która po zmroku zasila np. halogeny. Nie dają one wyraźnego światła, ale mogą się sprawdzić w podkreśleniu wybranych elementów w ogrodzie.
   

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Meksan, Tytuł: oświetlenie ogrodu

    Jeśli chodzi o oświetlenie ogrodu w wielu kolorach to od razu mogę - ja mam oświetlenie sterowane pilotem dotykowym w różnych miejscach ogrodu

  2. Dodał: laura, Tytuł: Oczko wodne

    Dodatkowo w ogrodzie oświetliliśmy oczko wodne lampami led. Są one wodoszczelne, zasilane baterią i pływają sobie po powierzchni zbiornika. Efekt jest rewelacyjny.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: