Ostrokrzew - uprawa i odmiany

Ostrokrzew - uprawa i odmiany

Skomentuj artykuł

Inne odmiany ostrokrzewu

•    Ostrokrzew bukszpanowy

Oprócz ostrokrzewu kolczastego w naszym kraju można spotkać w uprawie także ostrokrzew bukszpanowy. Jest to krzew dorastający do 2,5 metra wysokości, zaś jego rozłożystość może wynosić 1,5 metra. Podobnie jak ostrokrzew kolczasty, ten gatunek także jest krzewem zimozielonym, jednak różni się wyglądem liści. Są one niewielkie, o owalnym kształcie, ciemnozielonej barwie. W ogrodzie wygląda niezwykle dekoracyjnie przez cały rok.

•    Ostrokrzew paragwajski

Krzew pochodzi z Ameryki Południowej i tam też występuje. Jego potoczna nazwa, pochodząca z języka hiszpańskiego to Yerba mate. Ostrokrzew paragwajski to wiecznie zielone drzewo, które może osiągnąć wysokość od 6 do 12 metrów. Ma gładką korę w kolorze białym, jego liście są podłużne, maja kształt jajowaty i lekko ząbkowane brzegi. Ostrokrzew paragwajski rodzi ciemnoczerwone, mięsiste owoce. Roślina może być zarówno jedno, jak i dwupienna. W Ameryce Południowej krzew ma zastosowanie użytkowe. Jego suszone liście i gałązki służą jako napar do przygotowywania napoju zwanego paragwajską herbatą lub mate.


Choroby ostrokrzewu

Jeżeli na powierzchni liścia ostrokrzewu zobaczymy dziwnie wyglądające jasnozielone ślady, możemy być pewni, z krzew jest zaatakowany przez larwy muchówki, które dostały się między skórki liścia i wyjadają z niego miąższ. Na skutek tego procesu w liściu powstają powietrzne korytarzyki. Muchówkę można zwalczyć za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w sklepie ogrodniczym. Zawsze przy zakupie takich specyfików dokładnie poinformujmy o jaką roślinę nam chodzi i jakie niepokojące objawy zauważyliśmy.

Uszkodzenia na liściach mogą być też spowodowane ekspozycją na promieniowanie słoneczne, dlatego najlepszym stanowiskiem dla ostrokrzewu jest lekki cień.

Ostrokrzew

Ostrokrzew

Czarne i brązowe plamki na liściach są z kolei oznaką bytowania grzybów. Niestety porażone grzybicą liście muszą opaść i nie da się ich uratować. Preparaty przeciwgrzybiczne należy stosować w przypadku ostrokrzewu profilaktycznie, zanim jeszcze problem grzybicy wystąpi.

Jeżeli chcemy, by zimą nasz ogród wspaniale się wyróżniał, zwłaszcza kiedy spadnie śnieg, warto zasadzić w nim kilka ostrokrzewów. Nie są one zbyt kłopotliwe i trudne w pielęgnacji, ponadto można je dowolnie formować, wiec będą ciekawą dekoracją nie tylko w okresie letnim i wiosennym, ale i kiedy inne rośliny przestana stanowić ozdobę.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie