Oset

Oset

1 komentarzy

Oset jest rośliną, która kojarzy nam się zazwyczaj niezbyt miło. Chyba większość z nas miała w życiu okazję odczuć jak to jest natknąć się na kolce tej rośliny z rodziny astrowatych. Nie każdy  zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje kilka gatunków ostu. Najczęściej bowiem spotykamy na swojej drodze dziko rosnący, typowy dla gatunku oset zwisły, czyli Carduus nutans. Powszechne jest też zjawisko nazywania ostem innych, podobnych gatunków roślin mających kolce, lecz często ta nazwa jest stosowana błędnie. Przyjrzyjmy się więc dokładniej ostowi zwisłemu oraz kilku innym przedstawicielom tego gatunku.

Oset zwisły- wygląd i występowanie

Roślina jest powszechnie dziko rosnącą na sporym obszarze Europy, a także Azji. W naszym kraju najbardziej zadomowiła się na północy i w części centralnej. Łodyga ostu zwisłego może dorastać nawet do 100 cm wysokości i jest pokryta białym kutnerem. Wznosi się ona do góry. Roślina charakteryzuje się lancetowatymi, pierzastymi liśćmi posiadającymi odcinki wyposażone w kolce. Okres kwitnienia ostu zwisłego przypada w okresie od czerwca do września. Jego kwiaty mają zabarwienie purpurowo- czerwono- fioletowe i są umiejscowione w prawie idealnie kulistych koszyczkach, których średnica może mieć od 2 do 7 cm. W okresie kwitnienia koszyczki zwisają. To, co charakterystyczne w rodzinie astrowatych to okrywa kwiatostanu złożona z łusek, na których końcu mamy kolec. Taką okrywę możemy zaobserwować również u ostu zwisłego.


Oset zwisły jest rośliną dwuletnią, najchętniej zamieszkującą ugory i pastwiska, porastającą brzegi dróg, łąki a nawet wysypiska. Roślina dobrze sobie radzi na glebach wapiennych, na których dominują kamienie i piasek. Zasiewa się dzięki rozsiewaniu nasion przez wiatr. 

Oset

Oset

Zastosowanie w kuchni i lecznictwie

W ziołolecznictwie ocet zwisły być może nie jest tak popularny jak inne zioła, jednakże jego liście i korzenie można z powodzeniem stosować w celach medycznych, jeżeli tylko wie się, w jaki sposób je do tego przygotować. Jeżeli jednak chodzi o tę drugą część,  czyli korzeń ostu, jak dotąd znawcy nie ustalili jej składu chemicznego, niemniej jednak wywar z korzenia wykazuje bardzo dobre działanie przeczyszczające. Liście gotuje się, by wywar podawać pacjentom cierpiącym na malarię. Wykazuje on w związku z tym silne działanie przeciwpasożytnicze.
 
Miłośnicy nietypowej kuchni spożywają łodygi ostu po uprzednim pozbawieniu ich kolców i ugotowaniu. Podobno są one wspaniałym dodatkiem do mięsa, ryb a także zup. Mogą być też składnikiem kuchni wegetariańskiej, wystarczy tylko użyć odpowiednich przypraw bądź sosu i można spożywać gotowane łodygi ostu samodzielnie.

Oset

Oset

Inne popularne odmiany ostu

W naszym kraju oprócz ostu zwisłego, występują także inne odmiany, a wśród nich:

•    Oset kędzierzawy( Carduus crispus)

Zaliczany jest do roślin dwuletnich. Ma wzniesioną, rozgałęzioną łodygę, która może osiągnąć nawet 120 cm wysokości, zaś minimalnie dorasta do 50 cm. Liście ostu kędzierzawego maja wierzchy praktycznie nagie, zaś pod spodem można zauważyć wełniste owłosienie, przywodzące na myśl pajęczynę. Mają kształt lancetowaty, miękkie kolce i są pierzaste. Na jednej szypułce może być osadzonych nawet 3 do 5 koszyczków kwiatowych o wielkości do 1,5 cm. Kwiaty mają kolor jasnoczerwony lub purpurowy. Roślinę najczęściej spotykamy w miejscach, gdzie podłoże jest wilgotne, czyli nad rowami, przy ciekach wodnych, ale też w zaroślach, tam, gdzie jest dużo cienia, który ten oset preferuje. W naszym kraju można go spotkać praktycznie wszędzie z wyjątkiem gór.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Nakuroshi160, Tytuł: hmmm

    ciekawy jest ten artykuł

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie