Orzech laskowy - odmiany, sadzenie i sadzonki

Orzech laskowy - odmiany, sadzenie i sadzonki

Skomentuj artykuł

Pyszne i zdrowe orzechy laskowe będące owocami leszczyny pospolitej (Corylus avellana) są tak wielkim przysmakiem, że warto posiadać je także na swojej działce. Należy jednak liczyć się z tym, że większość odmian to duże, silnie rosnące i rozłożyste krzewy (dorastające nawet do ok. 5 m. wysokości), dlatego będą wymagały sporo miejsca i systematycznego cięcia. Jeśli chcielibyśmy posiadać leszczynę w mniejszym ogrodzie, możemy spróbować uformować krzew na kształt niewielkiego drzewka o kompaktowym pokroju, które nie tylko będzie dawało smaczne owoce, ale też stanie się ciekawym elementem dekoracyjnym.

Rozmnażanie

Rozmnażanie leszczyny nie jest szczególnie kłopotliwe, gdyż młode sadzonki można łatwo uzyskać przez odkłady. Aby pędy się ukorzeniły, należy je przygiąć do ziemi, przymocować szpilami i obsypać ziemią. Zwykle ukorzeniają się w ciągu 1-2 lat. Zabieg nie jest wprawdzie trudny, ale dość czasochłonny, dlatego na ogół kupuje się gotowe sadzonki w szkółkach lub w centrach ogrodniczych. W szkółkach można też spotkać rośliny rozmnażane przez szczepienie, chociaż tą metodą rozmnaża sie na ogół odmiany ozdobne, rzadziej natomiast owocowe. Zdrowa sadzonka powinna mieć ok. 1,5 cm. grubości oraz ok. 80 -100 cm. wys. i posiadać co najmniej 5 korzeni o długości. ok. 15 cm. Rośliny najlepiej kupować i sadzić jesienią, gdyż wtedy mają szansę dobrze się ukorzenić, zanim wczesną wiosną rozpoczną wegetację. Krzewy rozmnażane metodą wegetatywną wchodzą w okres owocowania po ok. 3-4 latach, natomiast rośliny uzyskane z nasion pierwsze orzechy wydają dopiero po 8-10 latach. Mimo to siewki są wartościowym materiałem szkółkarskim, gdyż można na nich szczepić zarówno odmiany owocowe jak i ozdobne.

Wybór stanowiska

Ze względu na bardzo wczesny termin rozpoczęcia przez leszczynę wegetacji (II-IV), owocowanie krzewów bywa przemienne i nie zawsze daje dobre rezultaty. Przyczyną takiej sytuacji są dość zmienne i nie zawsze sprzyjające warunki pogodowe panujące na przedwiośniu, często zakłócające proces kwitnienia i zapylania, a czasem prowadzące nawet do przemarzania kwiatostanów. Aby więc zminimalizować skutki niesprzyjającej aury, krzewy należy sadzić na stanowiskach dostatecznie ciepłych i osłoniętych od wiatru. Gleba pod uprawę leszczyny powinna być żyzna, zasobna w składniki pokarmowe i umiarkowanie wilgotna, choć równie dobra będzie także każda typowa ziemia ogrodowa, pod warunkiem, że nie jest podmokła, sucha oraz posiada odczyn zbliżony do obojętnego.

Orzech laskowy – leszczyna pospolita

Orzech laskowy – leszczyna pospolita

Orzech laskowy – leszczyna pospolita

Orzech laskowy – leszczyna pospolita

Sadzenie

Przed posadzeniem krzewu, należy wykopać dość szeroki otwór, następnie wypełnić jego dno dobrą ziemią ogrodową zmieszaną z kompostem, umieścić na niej bryłę korzeniową (kilka centymetrów głębiej, niż roślina rosła dotychczas) i zalać ją wodą, a po wchłonięciu jej nadmiaru, uzupełnić otwór pozostałą ziemią i ponownie podlać. Przy sadzeniu więcej niż jednego krzewu należy zachować rozstaw ok. 5-6 x 2-3 m. Leszczyna jest krzewem rozdzielnopłciowym, jednopiennym i wiatropylnym, ale męskie kwiaty zakwitają wcześniej od żeńskich, dlatego nie zawsze zdążą je zapylić. Z tego względu warto posadzić w ogrodzie kilka krzewów, z których co najmniej jeden będzie dobrym zapylaczem i da większą szansę na obfite zbiory. Na działce możemy też posadzić tylko jedną roślinę i także doczekać się z niej owoców, ale wtedy powinniśmy wybrać odmianę samozapylającą (np. „Cosford”, która jest również dobrym zapylaczem dla większości pozostałych odmian) lub w odpowiednim czasie, samodzielnie zapylić kwiaty.

Orzech laskowy – leszczyna pospolita

Orzech laskowy – leszczyna pospolita

Odmiany

Leszczyna pospolita posiada bardzo wiele ciekawych odmian, wśród których znajdziemy zarówno rośliny owocowe jak i ozdobne. W COBRU zarejestrowanych jest obecnie 7 odmian leszczyny wielkoowocowej: „Barceloński” (odmiana silnie rosnąca, rozłożysta i plenna, o dużych owocach i smacznym, soczystym miąższu, dostatecznie odporna na niskie temperatury, wrażliwa jednak na brunatną zgniliznę drzew pestkowych), „Cosford” (krzew o silnym wzroście i wzniesionym pokroju, dający duże, wydłużone, nieco spłaszczone owoce o smacznym miąższu, odporny na niskie temperatury, jest zarówno samopylny jak i stanowi dobry zapylacz dla innych odmian), „Halle” lub „Olbrzymi z Halle” (odmiana silnie rosnąca, plenna, dająca duże, stożkowate, smaczne owoce o twardej skorupce, średnio odporna na mróz), „Kataloński” (plenna odmiana o silnym wzroście, odporna na mróz i dająca duże, kuliste, smaczne owoce o cienkiej skorupce, nadaje sie do formowania), „Nottinghamski” (odmiana o niezbyt silnym wzroście, owoce niezbyt duże, lekko wydłużone, bardzo smaczne o cienkiej skorupce ozdobionej smugami), „Olga” (odmiana silnie rosnąca, tworząca gęste korony, daje duże, smaczne owoce i posiada ozdobne, czerwone liście), „Webba Cenny” (odmiana o niezbyt silnym wzroście i gęstej koronie, daje bardzo duże owoce, o nieco mniejszym, smacznym i lekko słodkim miąższu). Poza tym na rynku można też spotkać takie odmiany owocowe jak: „Lambert”, „Syrena”, „Warszawska Czerwona”, „Wczesny długi”.

Wśród odmian ozdobnych znajdziemy natomiast: „Aurea” (o żółtych liściach), „Contorta” (o ozdobnych, pogiętych pędach), „Fuscorubra” (o czerwonych liściach), „Heterophylla”( o postrzępionych liściach), „Pendula” (o płaczącym pokroju).

Orzech laskowy – leszczyna pospolita

Orzech laskowy – leszczyna pospolita

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działkowiec” 12/04 „Leszczyna, inne spojrzenie” str. 39 mgr G. Hodun
2.    „Działkowiec” 05/13 „Leszczynowe drzewko” str. 48 dr inż. G. Gudarowska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: