Oregano - uprawa, właściwości i zastosowanie

Oregano - uprawa, właściwości i zastosowanie

1 komentarzy

Oregano, zwane również lebiodką pospolitą, to jedno z najpopularniejszych ziół, jakie możemy spotkać na naszej kuchni. Dodawane jest nie tylko do dań włoskich, ale również do potraw z mięsa, sosów i sałatek. Jest cennym dodatkiem do niektórych kosmetyków, a lista leczniczych właściwości wręcz nie ma końca. Jeżeli jeszcze nie jesteśmy zwolennikami tej rośliny, zapoznajmy się dokładniej z jej cechami, a z pewnością zmienimy zdanie i być może dodamy ją do naszego przydomowego ogródka ziołowego.

Oregano - właściwości i zastosowanie

Właściwości lecznicze

Oregano wykazuje wiele właściwości leczniczych, które z resztą są bardzo często wykorzystywane:

Działanie dezynfekujące - oregano skutecznie niszczy wiele rodzajów bakterii, pozbywając się z naszego organizmu między innymi E. coli, Salmonella, czy Klebsiella, jednocześnie nie wpływając na ilość bakterii dobroczynnych, które biorą udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Działanie wykrztuśne - oregano pomaga wykrztusić nadmiar śluzu przy nieżytach nosa, a także znacząco łagodzi uporczywy kaszel.

Działanie przeciwskurczowe - oregano działa łagodząco na niektóre bóle, szczególnie w obrębie jamy brzusznej.

Działanie moczopędne - dzięki zwiększeniu objętości wydalanego moczu, zmniejsza się poziom płynów ustrojowych, a to z kolei pozytywnie wpływa na obciążenie serca, jak również cieśnienie krwi i obrzęki. Właściwość ta wykorzystywana jest przy wspieraniu leczenia wielu chorób.

Działanie wiatropędne - dzięki zastosowaniu oregano jesteśmy w stanie złagodzić uporczywe wzdęcia, powodujące dyskomfort.


Działanie odtruwające - dzięki zwalczaniu z organizmu niepożądanych bakterii oraz grzybów, oregano pomaga zwalczać wiele nieprzyjemnych chorób i schorzeń, takich jak np. kandydoza jamy ustnej.

Witaminy i mikroelementy - oregano w swoim składzie zawiera bardzo dużo witaminy K, a także manganu, kwasów omega 3. Spożywając to zioło, dostarczamy sobie również witaminy A i E, wapń, żelazo i błonnik pokarmowy.

Pobudzanie apetytu - aromat oregano sprawia, iż nawet największy niejadek skusi się na dokładkę w czasie obiadu.

Działanie nasenne - spożywanie oregano pozwala walczyć z bezsennością, ułatwiając nam zasypianie.

Oregano - uprawa, właściwości i zastosowanie

Oregano

Właściwości kosmetyczne

Dobroczynne właściwości oregano zostały również odnotowane w kosmetyce, dzięki czemu zioło to stosowane jest jako dodatek do różnego rodzaju preparatów:

Olejki - stosowane na rany oraz swędzące miejsca, dzięki czemu przyśpieszamy gojenie i łagodzimy nieprzyjemne objawy.

Płyny do kąpieli - olejki oraz aromaty w nich wykorzystane wpływają wzmacniająco na naszą skórę oraz organizm.

Płyny do płukania jamy ustnej - doskonale dezynfekuje całą jej powierzchnię.

Oregano - uprawa, właściwości i zastosowanie

Oregano

Właściwości kulinarne

Pomimo wielu właściwości leczniczych, oregano wykorzystywane jest głównie w sztuce kulinarnej:

Mieszanki ziół - oregano jest jednym ze składników różnych kompozycji do przyprawiania potraw, między innymi bardzo popularnych również w naszym kraju ziół prowansalskich.

Alkohole - oregano stanowi składnik niektórych odmian wódek, a także likierów i wermutów.

• Doprawianie potraw - oregano nawet samodzielnie jest idealnym dodatkiem do takich potraw jak pieczone mięsa, pizza, makarony, sery, sosy, ryby, a także zupy.

Inne właściwości

Oregano jest jednym z najstarszych ziół leczniczych, stosowanych już nawet w starożytnych czasach:

Ochrona przed czarami - według średniowiecznych wierzeń, gałązki oregano skutecznie zabezpieczały przed działaniem czarów.

Barwnik - zarówno ziele, jak i kwiaty lebiodki były niegdyś wykorzystywane do farbowania tkanin. Gałązki i liście dawały kolor czarny, natomiast kwiaty nadawały wełnie pomarańczowych odcieni.

Oregano - uprawa, właściwości i zastosowanie

Oregano

Uprawa oregano

Uprawa ziół nie powinna sprawić wielu kłopotów nawet najmniej doświadczonym ogrodnikom. Nie inaczej jest z uprawą oregano. Wystarczy odpowiednio dobrać im stanowisko i zastosować się do wskazówek umieszczonych na opakowaniu z nasionami. Miejsce uprawy powinno być słoneczne, ale jednocześnie osłonięte od silnych podmuchów wiatru. Stosujemy lekkie, przepuszczalne podłoże, wzbogacone kompostem, który przyśpieszy rozwój roślin. Roślina ta jest wieloletnia, lecz co kilka lat powinno się ją siać od nowa, aby nie korzystać ze zbyt starych krzaczków. Dobrze zimuje nawet w naszym klimacie, który potrafi dostarczyć nam bardzo niskich temperatur. Możliwa jest również uprawa doniczkowa w mieszkaniu. Wskazania są takie same, a wodę dostarczamy w umiarkowanych ilościach, gdy gleba zdążyła już się wysuszyć od ostatniego zasilania.

Termin wysiewu nasion w zależności od sposobu uprawy może być różny. Najwcześniej wsadzamy nasiona oregano na rozsady - w marcu, bezpośrednio do gruntu siejemy na przełomie kwietnia i maja. Rośliny nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie, o czym pamiętamy od samego początku, umieszczając nasiona w rozstawie 30cm x 30cm, a sadzonki z rozsady w większych odległościach, nawet co pół metra.


Jako materiał do celów spożywczych używane są listki oregano, które zbieramy do suszenia wraz z gałązkami. Czynimy to na bieżąco, w miarę potrzeb, dzięki czemu cały czas będziemy mieli dostęp do świeżych ziół. Części roślin na susz umieszczamy w temperaturze około 35 stopni, aż do ich wysuszenia. Następnie pozbywamy się zdrewniałych części, a nasze zioła umieszczamy w szczelnych pojemnikach, ponieważ źle przetrzymywane potrafią się zwietrzyć i utracić większość ze swojego aromatu.

Oregano

Oregano - uprawa, właściwości i zastosowanie

Oregano jest rośliną, która nie tylko posiada dużo zastosowań, ale również charakteryzuje się wieloma właściwościami leczniczymi i nie tylko. Nic dziwnego więc, że już w dawnych czasach się nią zainteresowano. Lebiodka nie powinna sprawić nam zbyt wielu kłopotów, dlatego też bez dłuższego zastanowienia powinniśmy pozwolić sobie na jej wysianie w naszym ziołowym ogródku.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Magda, Tytuł: olejek oregano

    Ja sobie wyleczyłam Candidę olejkiem z oregano,

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie