Oprysk truskawek

Oprysk truskawek

1 komentarzy

 

Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców, uprawianych w naszych ogrodach. Dla tych niepozornych roślin o wyjątkowych owocach, zawsze znajdzie się skrawek ogrodu. Uwielbiane zarówno przez dzieci jak i dorosłych, najsmaczniejsze z własnego ogrodu, prosto z krzaczka, takie soczyste, słodkie i pachnące.

Trzeba przyznać, że uprawa truskawek jest pracochłonna i uzyskanie dobrze owocujących roślin, także w kolejnych latach uprawy, wymaga wiele pracy i zaangażowania. Jednak przy systematyczności i konsekwencji nie powinno być to problemem, a dostępność świeżych, dojrzałych owoców oraz satysfakcja, to z pewnością największa zapłata za czas poświęcony w ich pielęgnację.

Przy uprawie truskawek należy uważać na wszelkie zmiany chorobowe, które mogą zagrażać całym plantacjom truskawek. Choroby mogą mieć podłoże grzybowe, bakteryjne, wirusowe bądź też wynikać z błędów uprawowych. Poza tym problemem mogą być także szkodniki oraz ekspansywne chwasty, zwłaszcza na większych powierzchniach. Często niezbędnym staje się wykonanie  odpowiedniego oprysku* o czym w dalszej części artykułu.

Choroby truskawek i ich zwalczanie

Do najczęstszych chorób truskawek należy zaliczyć:

Szara pleśń- choroba grzybowa, za którą odpowiedzialny jest grzyb o nazwie Botrytis cinerea. Jeżeli nie podejmie się konkretnych działań, przewidywany plon znacząco się obniży. Szarą pleśń bardzo łatwo zdiagnozować. Porażeniu ulegają wszystkie części rośliny, a więc liście, kwiaty oraz owoce. Na samym początku pojawiają się brązowawe plamy, które w szybkim tempie opanowują znaczne powierzchnie, po czym pokrywają się szarawym nalotem. Widoczna pleśń to grzybnia wytwarzająca zarodniki. Efektem jest zasychanie porażonych roślin, gnicie owoców, a w konsekwencji obniżenie plonowania. Chorobie sprzyja wilgotna pogoda, zbyt gęste sadzenie roślin oraz mało nasłonecznione stanowiska. Porażone części roślin należy usunąć i spalić !

Oprysk – od początku kwitnienia co 7-10 dni, ale przede wszystkim zgodnie z etykietą zakupionego środka. Jednym z preparatów jaki można zastosować jest Teldor 500 S.C. Środek o działaniu kontaktowym można stosować zapobiegawczo bądź po wystąpieniu porażenia grzybem. Stężenie środka to 15 ml na 10 l wody. Jego karencja to zaledwie 1 dzień. Inne środki to m.in. Folpan 80 WG, którego można zastosować także po kwitnieniu oraz Switch 62,5 WG. W obu przypadkach karencja wynosi 3 dni.


Biała plamistość liści – choroba grzybowa, za którą odpowiedzialny jest grzyb o nazwie Mycosphaerella fragariae. Objawia się jasnoszarymi plamami z czerwonawą obwódką, które pojawiają się na liściach, latem oraz jesienią. W przypadku silnego porażenia, liście z czasem zasychają. Chorobie sprzyja wilgoć oraz zbytnie zagęszczenie roślin. Grzyb zimuje na porażonych częściach roślin, dlatego najlepiej je usunąć i spalić.

Oprysk – odpowiednie preparaty można zastosować podczas kwitnienia bądź też już po zbiorach- zależnie od potrzeb. Po zbiorach najlepiej wykonać dwa zabiegi co 10 dni. Środek jaki można zastosowywać to m.in. Topsin M 500 S.C. będący w postaci zawiesiny do rozcieńczenia z wodą. Może być stosowany na krótko przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia oraz po zbiorach. Okres karencji w przypadku tego środka wynosi 14 dni. Inne środki to Zato 50 WG oraz Domark 100 EC. Oba mogą być stosowane podczas kwitnienia oraz po zbiorze owoców. Okres karencji Zato 50 WG to 3 dni, a Domark 100 EC 7 dni.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: paweł, Tytuł: prośba o zdięcia

    świetny zwięzły artykuł niestety bez przykładowych zdjęć niewiele pomaga laikowi

Dodaj swój komentarz

Zobacz także