Newsletter serwisuOprysk truskawek

 

Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców, uprawianych w naszych ogrodach. Dla tych niepozornych roślin o wyjątkowych owocach, zawsze znajdzie się skrawek ogrodu. Uwielbiane zarówno przez dzieci jak i dorosłych, najsmaczniejsze z własnego ogrodu, prosto z krzaczka, takie soczyste, słodkie i pachnące.

Trzeba przyznać, że uprawa truskawek jest pracochłonna i uzyskanie dobrze owocujących roślin, także w kolejnych latach uprawy, wymaga wiele pracy i zaangażowania. Jednak przy systematyczności i konsekwencji nie powinno być to problemem, a dostępność świeżych, dojrzałych owoców oraz satysfakcja, to z pewnością największa zapłata za czas poświęcony w ich pielęgnację.

Przy uprawie truskawek należy uważać na wszelkie zmiany chorobowe, które mogą zagrażać całym plantacjom truskawek. Choroby mogą mieć podłoże grzybowe, bakteryjne, wirusowe bądź też wynikać z błędów uprawowych. Poza tym problemem mogą być także szkodniki oraz ekspansywne chwasty, zwłaszcza na większych powierzchniach. Często niezbędnym staje się wykonanie  odpowiedniego oprysku* o czym w dalszej części artykułu.

Choroby truskawek i ich zwalczanie

Do najczęstszych chorób truskawek należy zaliczyć:

Szara pleśń- choroba grzybowa, za którą odpowiedzialny jest grzyb o nazwie Botrytis cinerea. Jeżeli nie podejmie się konkretnych działań, przewidywany plon znacząco się obniży. Szarą pleśń bardzo łatwo zdiagnozować. Porażeniu ulegają wszystkie części rośliny, a więc liście, kwiaty oraz owoce. Na samym początku pojawiają się brązowawe plamy, które w szybkim tempie opanowują znaczne powierzchnie, po czym pokrywają się szarawym nalotem. Widoczna pleśń to grzybnia wytwarzająca zarodniki. Efektem jest zasychanie porażonych roślin, gnicie owoców, a w konsekwencji obniżenie plonowania. Chorobie sprzyja wilgotna pogoda, zbyt gęste sadzenie roślin oraz mało nasłonecznione stanowiska. Porażone części roślin należy usunąć i spalić !

Oprysk – od początku kwitnienia co 7-10 dni, ale przede wszystkim zgodnie z etykietą zakupionego środka. Jednym z preparatów jaki można zastosować jest Teldor 500 S.C. Środek o działaniu kontaktowym można stosować zapobiegawczo bądź po wystąpieniu porażenia grzybem. Stężenie środka to 15 ml na 10 l wody. Jego karencja to zaledwie 1 dzień. Inne środki to m.in. Folpan 80 WG, którego można zastosować także po kwitnieniu oraz Switch 62,5 WG. W obu przypadkach karencja wynosi 3 dni.


Biała plamistość liści – choroba grzybowa, za którą odpowiedzialny jest grzyb o nazwie Mycosphaerella fragariae. Objawia się jasnoszarymi plamami z czerwonawą obwódką, które pojawiają się na liściach, latem oraz jesienią. W przypadku silnego porażenia, liście z czasem zasychają. Chorobie sprzyja wilgoć oraz zbytnie zagęszczenie roślin. Grzyb zimuje na porażonych częściach roślin, dlatego najlepiej je usunąć i spalić.

Oprysk – odpowiednie preparaty można zastosować podczas kwitnienia bądź też już po zbiorach- zależnie od potrzeb. Po zbiorach najlepiej wykonać dwa zabiegi co 10 dni. Środek jaki można zastosowywać to m.in. Topsin M 500 S.C. będący w postaci zawiesiny do rozcieńczenia z wodą. Może być stosowany na krótko przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia oraz po zbiorach. Okres karencji w przypadku tego środka wynosi 14 dni. Inne środki to Zato 50 WG oraz Domark 100 EC. Oba mogą być stosowane podczas kwitnienia oraz po zbiorze owoców. Okres karencji Zato 50 WG to 3 dni, a Domark 100 EC 7 dni.

Mączniak prawdziwy- choroba grzybowa powodowana przez grzyb o nazwie Sphaerotheca macularis. O tym, że mamy do czynienia z mączniakiem prawdziwym świadczy biały i mączysty nalot na liściach i owocach oraz wywijanie się liści do góry. Porażona roślina słabiej rośnie, a owoce nie nadają się do spożycia. Grzyb zimuje na porażonych częściach roślin. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia mączniaka prawdziwego truskawki, należy wybierać odmiany truskawek, które wykazują podwyższoną odporność na chorobę.

Oprysk – odpowiednie fungicydy można zastosować przed lub na początku kwitnienia, po kwitnieniu (2- 3 zabiegi) bądź po zbiorze owoców- zależnie od potrzeb jeden lub dwa zabiegi. Odstępy między powtarzającymi się zabiegami 7- 10 dni. Środek jaki można zastosowywać to m.in. Topsin M 500 S.C. będący w postaci zawiesiny do rozcieńczenia z wodą. Okres karencji w przypadku tego środka wynosi 14 dni. Inne środki to Zato 50 WG oraz Domark 100 EC. Oba mogą być stosowane podczas kwitnienia oraz po zbiorze owoców. Okres karencji Zato 50 WG to 3 dni, a Domark 100 EC 7 dni.

Oprysk truskawek
Oprysk truskawek

Szkodniki truskawek i ich zwalczanie

Do najczęstszych szkodników zagrażających plantacji truskawek należą:

Kwieciak malinowiec – Anthonomus rubi to maleńki, czarny chrząszcz (do 4mm długości) z wydłużonym ryjkiem, który składa jaja w pąkach kwiatowych m.in. truskawek, po czym podcina szypułkę pąku. W pąku żeruje beznoga larwa z wyraźnie wyodrębnioną głową  w barwie brudnobiałej. Po przepoczwarzeniu- około czerwca, następuje wylot dorosłych owadów. Owad zimuje w resztkach roślinnych bądź w glebie. Obecność szkodnika może powodować duże straty, ponieważ podcięte pąki zasychają i opadają.

Oprysk- odpowiednie insektycydy należy zastosować na początku kwitnienia, w okresie rozluźnienia się pąków. W przypadku masowego występowania szkodnika zabieg należy powtórzyć za około 7- 10 dni. Środek jaki można zastosować do zwalczania kwieciaka malinowca to Karate Zeon 050 CS, którego okres karencji wynosi 7 dni. Pamiętajmy, że oprysk wykonujemy w godzinach wieczornych ze względu na obecność pszczół we wcześniejszych godzinach.

Przędziorek chmielowiec – Tetranychus urticae to gatunek roztocza z rodziny przędziorkowatych. W ciągu okresu wegetacyjnego może wystąpić do kilku pokoleń tego szkodnika. Żeruje na spodniej stronie liści, wysysając z nich sok. Na liściach pojawiają się żółtawe plamki, po czym liście zasychają i opadają. Dodatkowo na roślinie można zaobserwować delikatną pajęczynę, która także wskazuje na obecność tego szkodnika. Do jego zwalczania poza opryskiem można wykorzystać jego naturalnego wroga Typchlodromus pyri, a więc dobroczynka gruszowego. Wspomniany dobroczynek nadaje się do walki z przędziorkiem chmielowcem w ogrodzie, natomiast w szklarni należy zastosować dobroczynka szklarniowego- Phytoseiulus persimilis.

Oprysk – do zwalczania przędziorka chmielowca można wykorzystać środek przędziorkobójczy Magus 200 S.C. Zabieg należy wykonać na początku kwitnienia, a następnie po zbiorze.

Pędraki (larwy) – to larwy chrabąszczowatych do 5 cm długości, bardzo charakterystyczne ze względu na kremową barwę oraz wygięcie w podkówkę. Larwy żerują w korzeniach, zjadając je, w wyniku czego roślina więdnie i zasycha.
Oprysk – zwalczanie pędraków jest bardzo trudne. W przypadku oprysku można zastosować środek o nazwie Dursban 480 EC. Jest to preparat owadobójczy o działaniu kontaktowym, żołądkowym oraz gazowym. W formie płynnej do sporządzenia emulsji wodnej. Stosujemy go przed założeniem plantacji, na dwa tygodnie przed przewidywanym sadzeniem roślin. Należy stosować go na wilgotne podłoże, które należy przemieszać.

Drutowce (larwy)- larwy z rodziny sprężykowatych, cylindryczne, w brązowawej lub żółtej barwie, żerujące w glebie i uszkadzające korzenie, w wyniku czego rośliny więdną i zasychają.

Oprysk- do zwalczania drutowców można wykorzystać środek o nazwie Dursban 480 EC. Jest to preparat owadobójczy o działaniu kontaktowym, żołądkowym oraz gazowym. W formie płynnej do sporządzenia emulsji wodnej. Stosujemy go przed założeniem plantacji, na dwa tygodnie przed przewidywanym sadzeniem roślin. Należy stosować go na wilgotne podłoże, które należy przemieszać.

Opuchlaki – chrząszcze które zagrażają plantacji przede wszystkim w  fazie larwalnej, kiedy to żerują na korzeniach i szyjce korzeniowej. Larwy białe, beznogie zjadają korzenie, natomiast owady dorosłe wygryzają zatokowo brzegi liści. Zaatakowana roślina słabiej rośnie, a z czasem zamiera i bez trudu można ją wyrwać z podłoża. Po wyrwaniu zaobserwujemy larwy oraz poczwarki szkodnika, a także dorosłe opuchlaki.

Oprysk- do zwalczania opuchlaków możemy zastosować środek o nazwie Dursban 480 EC. Jest to preparat owadobójczy o działaniu kontaktowym, żołądkowym oraz gazowym. W formie płynnej do sporządzenia emulsji wodnej. Dursban 480 EC stosujemy po zbiorze owoców rozpylając substancję na rośliny i glebę. Opuchlaki w fazie larwalnej możemy zwalczyć przed założeniem plantacji stosując oprysk na glebę do 2 tygodni przed posadzeniem truskawek. Opryskane podłoże należy wymieszać.

Mszyce – mszyce żerujące na truskawkach to mszyca truskawkowa zielona (Aphis forbesi) oraz mszyca pelargoniowa (Acyrthosiphon pelargonii). Są to pluskwiaki żerujące na roślinach i żywiące się sokiem roślinnym. Powodują skręcanie się liści, a z czasem zasychanie. Rośliny słabiej rosną i owocują.

Oprysk- do zwalczania mszyc stosujemy insektycydy, zgodnie z etykietą. Przykładem środka owadobójczego jest Pirimor 500 WG. Jest to środek w formie granulatu przeznaczony do zwalczania mszyc. Sporządzamy z niego zawiesinę wodną. Okres jego karencji wynosi 7 dni. Oprysk wykonujemy w momencie pojawienia się szkodnika przed kwitnieniem oraz po zbiorze owoców.

Roztocz truskawkowy – żeruje najchętniej na młodych roślinach, powodując zniekształcenia liści oraz jaśniejsze przebarwienia. Poza tym rośliny słabo owocują, są skarłowaciale, podobnie jak owoce, które są zniekształcone, z plamami i twardawe. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się  Steneotarsonemus fragariae sadzonki truskawek należy pozyskiwać z punktów handlowych cieszących się dobrą renomą, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że kupujemy dobrej jakości sadzonki bez czynników chorobotwórczych oraz szkodników.

Oprysk – do zwalczania tego roztocza można zastosować środek roztoczobójczy o nazwie Sanmite 20 WP. Preparat w formie proszku do sporządzenia zawiesiny wodnej. Działa kontaktowo, a okres karencji wynosi 7 dni. Zabieg należy wykonać po zbiorze owoców. Przed zabiegiem należy skosić plantację i dokładnie zgrabić i spalić liście. Po około tygodniu zabieg należy powtórzyć.


Chwasty truskawek i ich zwalczanie

Jeżeli posiadamy większy areał obsadzony truskawkami, w walce z chwastami pomogą nam odpowiednie środki ochrony roślin- herbicydy. W sprzedaży możemy nabyć środki nadające się do likwidacji chwastów, zarówno na nowo założonej plantacji, jak również na starszych plantacjach. Mamy możliwość zastosowania środków chwastobójczych, przeznaczonych do zwalczania chwastów przed wschodem,  jak również po wschodach. 

Oprysk -w przypadku zwalczania chwastów przed wschodami można zastosować np. środek o nazwie Stomp 330 EC. Herbicyd w formie koncentratu do sporządzenia emulsji wodnej, stosowany doglebowo lub nalistnie. Zwalcza chwasty jednoroczne dwuliścienne i jednoliścienne. W przypadku stosowania na nowo posadzone plantacje stosujemy go co najmniej po dwóch tygodniach po posadzeniu. Na starszych plantacjach stosuje się go wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji lub jesienią na wilgotne i wolne od chwastów podłoże. Środek można lekko zmieszać z glebą. Przy zwalczaniu chwastów po wschodach można zastosować środek Targa Super 05 EC.
   

Uwagi końcowe

Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z obowiązującym prawem i wyłącznie dopuszczone do obrotu i stosowania. Postępujemy zgodnie z etykietą dołączoną do każdego zakupionego środka ochrony roślin.

* Wszystkie uwzględnione w artykule środki ochrony roślin są dopuszczone do obrotu i stosowania na rok 2012.

Tekst: Grzegorz Bogucki


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.47 / 15 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: prośba o zdięcia

świetny zwięzły artykuł niestety bez przykładowych zdjęć niewiele pomaga laikowi

dodał: paweł 2014-05-20 09:02:36


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]