Oliwka - uprawa, pielęgnacja i rodzaje

Oliwka - uprawa, pielęgnacja i rodzaje

1 komentarzy

Oliwka to znana na całym świecie roślina uprawna o bardzo bogatej symbolice. Z jej owoców wytwarza się popularną oliwę, mającą zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Niewiele osób jednak wie, że oliwkę można uprawiać w doniczce. Pierwsze drzewka do Polskich kwiaciarni trafiły dopiero kilka lat temu, a już robią prawdziwą furorę.

Oliwka europejska (Olea europaea) nazywana także oliwnikiem europejskim, oliwką uprawną, drzewem oliwnym w naturze jest długowiecznym drzewem dożywającym nawet 1000 lat. Osiąga 6 metrów wysokości (maksymalnie 12), ma gęste konary i wniesiony pokrój. Gałęzie pokryte są wąskimi liśćmi o długości od 3 do 8 cm. Blaszka liściowa jest szarozielona z wierzchu i biała od spodu. Roślina pochodzi w rejonu Morza Śródziemnego, gdzie uprawiana jest od przeszło 5000 lat. Z jej owoców (zielonych pestkowców, podobnych do małych śliwek) tłoczy się cenny tłuszcz zwany oliwą z oliwek.

Drzewka oliwne w doniczkach uprawiane są przede wszystkim ze względu na wartość i znajomość oliwki jako rośliny uprawnej. Kwitną bardzo niepozornie jednak ich głównym walorem dekoracyjnym są liście i „drzewkowaty” pokrój. Doskonale nadają się dla osób zapracowanych (znoszą krótkotrwałe niedobory wody) oraz początkujących ogrodników.  Rzadko kiedy są atakowane przez szkodniki czy choroby i są bardzo tolerancyjne na zaniedbania. Jedyne czego nie lubią to zimno oraz zbyt częste podlewanie.



Stanowisko i temperatura

Oliwka może być uprawiana na zewnątrz – w ogrodzie lub tarasie jednak tylko w okresie od 15 maja do końca września. Później powinna wrócić do mieszkania, gdzie dobrze będzie się czuła w temperaturze pokojowej (20-23°C). Powinna stać w miejscu jasnym, najlepiej intensywnie nasłonecznionym (wystawa południowa lub południowo-zachodnia). W okresie zimowym warto odsunąć ją od okna, gdyż jest wrażliwa na zimne przeciągi. Śródziemnomorskie pochodzenie czyni z oliwki roślinę wrażliwą na mróz. W naturze drzewa są znacznie bardziej odporne na zimo (wytrzymują spadki temperatury nawet do -10°C ), jednak okazy rosnące w doniczkach są bardzo ciepłolubne. Temperatura nie powinna spadać poniżej 4°C.

Oliwka europejska

Oliwka europejska

Sadzenie i przesadzanie

Oliwka ma niewielkie wymagania co do gleby więc dobrze będzie rosła w uniwersalnym podłożu do roślin doniczkowych wymieszanym z gruboziarnistym piaskiem lub perlitem (który poprawi jej przepuszczalność). Na spód doniczki usypujemy warstwę keramzytu, która dodatkowo będzie ułatwiać odpływ wody. Rośliny przesadzamy corocznie na wiosnę do większych doniczek, a w przypadku starszych (ciężkich) egzemplarzy wymieniamy tylko wierzchnią warstwę gleby na świeżą.

Oliwka europejska

Oliwka europejska

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: iwona, Tytuł: szkodniki na oliwce

    Na mojej zimującej w domu oliwce pojawiły się szkodniki podobne do tarczników ale są grube mięsiste i kapie "miodek" ,czy jest sposób na jej uratowanie,drzewko jest szczepione na pniu o dość bogatej koronie i szkoda by było je stracić.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: