Okno kwiatowe

Okno kwiatowe

1 komentarzy

Rośliny egzotyczne są wspaniałą ozdobą naszych domów. Niestety w naszych warunkach często nie rozwijają się tak, by ukazać całą swą wspaniałość. By mogły się czuć dobrze w naszych mieszkaniach, a co za tym idzie bujnie się rozwinąć a nawet zakwitnąć, trzeba im stworzyć namiastkę warunków naturalnych, czyli na przykład tropików. Jest to możliwe, kiedy zdecydujemy się na wykonanie okna kwiatowego.

Czym jest okno kwiatowe?

Okno kwiatowe często mylone jest z parapetem, na którym ustawiamy rośliny, by mogły korzystać ze słońca oraz stanowić dekorację. Jednak jest to błędne skojarzenie. Wspomniane pojęcie oznacza zamkniętą, szklaną gablotę, w której uprawiane są rośliny. Gablota wyposażona jest w urządzenia, które pomagają stworzyć egzotycznym kwiatom optymalny klimat, tak więc zamontowane jest tam oświetlenie, czy też dodatkowe ogrzewanie. Takie okno kwiatowe można zbudować oczywiście na parapecie okiennym, jednak równie dobrze można to zrobić w jakimkolwiek miejscu w mieszkaniu, uwzględniając oczywiście zamontowanie dodatkowego oświetlenia. Prawdopodobnie amator nie poradzi sobie z taką konstrukcją ozdobną. Warto zlecić to zadanie fachowcowi w tej dziedzinie, choć trzeba się liczyć ze sporymi kosztami takiej inwestycji.

Wybieramy i sadzimy rośliny

Do okna kwiatowego najlepiej nadają się kwiaty, które lubią wilgoć i stałą temperaturę. Przykładem mogą być paprocie czy storczyki. Ważne, by posadzone w jednej gablocie rośliny miały podobne wymagania, wtedy z pewnością będą się wspaniale rozwijały. Warto natomiast różnicować rośliny pod względem wysokości, koloru, czy formy. Taka gablota będzie wyglądać znacznie ciekawiej. Rośliny w oknie można posadzić zarówno w doniczkach, jak i bezpośrednio do gruntu. To pierwsze rozwiązanie jest praktyczniejsze w przypadku dokonywania jakichkolwiek zmian i zabiegów w kompozycji, na przykład dodania nowych kwiatów, lub usunięcia niektórych egzemplarzy. Jeżeli rośliny są uprawiane bezpośrednio w glebie, nie da się tego zrobić bezinwazyjnie.

Okno doskonałe

Konstrukcja okna kwiatowego, to właściwie dwie części. Jedną stanowi pojemnik na glebę i urządzenia do dogrzewania lub nawadniania. Optymalna głębokość pojemnika, to około ¼ wysokości całej gabloty. Od strony zewnętrznej pojemnik można obłożyć materiałem pasującym do stylistyki wnętrza. Druga główna część najczęściej jest szklana. Ważne, by była całkowicie. Nie ma takiej potrzeby, jeśli chodzi o pokrywę. Ta może być wykonana nawet z drewna, czy blachy. Gablota musi być oczywiście otwierana, należy więc to uwzględnić w fazie projektu i wykonania. Okna kwiatowe bez dodatkowego doświetlenia, umieszczanie niedaleko okna mogą mieć do 40 cm szerokości. Jeżeli planujemy sztuczne światło, ta szerokość może wynieść nawet 100 cm. Wysokość jest właściwie dowolna. Oczywiście należy tu uwzględnić łatwość pielęgnacji roślin i wysokość pomieszczenia.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Pawel, Tytuł: Okno kwiatowe

    Witam chcialbym sie dowiedziec jak nazywa sie roslina na zdjeciu powyzej artykulu.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także