Ogrodzenia z siatki

Ogrodzenia z siatki

Skomentuj artykuł

Niestety żyjemy w takich czasach, kiedy nie możemy być niczego pewni. Z tego również powodu musimy bardzo często zabezpieczać nasz teren różnego rodzaju płotami, aby ograniczyć dostęp złodziejowi lub ograniczyć dostęp w ogóle, by przez naszą działkę przypadkiem ktoś nie zrobił sobie skrótu lub skorzystał z niej w inny sposób, często niszcząc uprawy, o które tak dbamy. Rozwiązaniem bardzo prostym jest ogrodzenie z siatki, które to nie tylko zajmuje mało miejsca, ale również jest łatwe i szybkie do wykonania, a uzyskany efekt nie musi być gorszy od zastosowania bardziej skomplikowanych konstrukcji stalowych, drewnianych, czy murowanych. Zanim jednak zabierzemy się za stawianie takiej przeszkody, zapoznajmy się z nią dokładniej.

Gdzie i kiedy stawiamy ogrodzenia z siatki

Ogrodzenia z siatki stosowane są głównie w dwóch przypadkach. Przede wszystkim wtedy, kiedy nie chcemy niepotrzebnie zabierać sobie miejsca na działce, a sąsiad lub istniejąca infrastruktura nie pozwalają na wysunięcie płotu do przodu. Wtedy rozwiązanie to jest wybierane najczęściej, ponieważ nie licząc fundamentów, jego grubość ogranicza się tylko do średnicy słupków powiększonej o grubość siatki, co z reguły daje nie więcej niż kilka centymetrów. Ogrodzenia takie stawiamy również wtedy, kiedy o wyborze decyduje cena. Są one znacznie tańsze w wykonaniu, niż inne rodzaje płotów, dlatego też tak często spotykane są np. przy ogródkach działkowych.


Rodzaje siatki

Wyróżniamy kilka rodzajów siatki ogrodzeniowej, jednak zdecydowanie najpopularniejszym z nich jest pleciona. Charakteryzuje się ona oczkami w kształcie rąbów, które powstają z połączenia „zygzakowatych” pionowych drutów. Siatka taka jest ocynkowana, a czasami może być również powlekana PCV, które nadaje jej różne kolory. Innymi rodzajami, trochę rzadziej występującymi są siatki zgrzewane oraz siatki panelowe. Mogą mieć oczka ułożone już bardziej dowolnie, a różnią się między sobą przede wszystkim tym, iż pierwsza nie jest taka sztywna i może być zwinięta w rulon, natomiast druga nie, a kupowana jest w postaci gotowych do zamontowania przęseł.

Ogrodzenia z siatki

Ogrodzenia z siatki

Elementy ogrodzenia z siatki

Zanim przystąpimy samodzielnie do montowania ogrodzenia z siatki, musimy zapoznać się z jego elementami:

1. Słupki - grube, często rurowe elementy pionowe, które naprężają i utrzymują siatkę. Ze względu na usytuowanie oraz zastosowane zastrzały (ukośne wsparcia niektórych słupków, które zwiększają stabilność konstrukcji) wyróżniamy:

a. Słupki pośrednie - zamontowane są w ziemi i nie posiadają zastrzałów. Stosowane są jako pośrednie podparcie siatki na odcinkach prostych.

b. Słupki początkowe (końcowe) - oprócz mocowania w ziemi posiadają również jeden zastrzał, usytuowany od strony siatki. Stosowane są na początku i końcu siatki, również przy furtkach i bramach.

c. Słupki podporowe - oprócz mocowania w ziemi posiadają również dwa zastrzały, usytuowane po dwóch różnych stronach, zgodnie z biegiem siatki na odcinku prostym. Stosowane są jako słupki pośrednie, ale oprócz podtrzymywania siatki, wzmacniają również stabilność konstrukcji.

d. Słupki narożne - również posiadają dwa zastrzały, ale skierowane pod kątem prostym lub innym, zgodnym z przebiegiem siatki w narożu. Jak sama nazwa wskazuje, stosowane są w narożnych częściach ogrodzenia.

2. Siatki - opisywane już wyżej.

Ogrodzenia z siatki

Ogrodzenia z siatki

3. Mocowania słupków i zastrzałów - ze względu na rodzaj zamocowania słupków i zastrzałów w ziemi, możemy wyróżnić następujące techniki:

a. Fundament betonowy lub podmurówka - słupek siedzi w betonowym sześcianie o boku długości około 25 cm, a jego wysokość całkowita jest równa wysokości ogrodzenia powiększonej o głębokość fundamentu. Stosowana może być też podmurówka wystająca ponad poziom terenu, wtedy przy wznoszeniu takiej konstrukcji konieczne jest wykorzystanie deskowania.

b. Wkopywane w grunt - słupek trzyma się tylko dzięki wkopaniu go w ziemie, a dla lepszego efektu warto zastosować tak zwane wąsy, czyli metalową poprzeczną blaszkę, która będzie broniła przed wyciągnięciem słupka. Jego długość w takim przypadku jest równa wysokości ogrodzenia, powiększonej o głębokość wkopania, czyli około pół metra.

c. Kotwy - można je zakupić razem ze słupkami. Wyglądają jak duże szpile, które wbija się w ziemię. Montaż jest łatwy i nie wymaga wykonywania robót ziemnych. Długość słupka się nie zwiększa, ponieważ wcale nie siedzi on w ziemi.

Ogrodzenia z siatki

Ogrodzenia z siatki

4. Druty naprężające z napinaczami - są to druty, do których bezpośrednio przymocowana jest siatka. Dzięki nim możliwe jest jej napięcie, a za pomocą napinaczy są naciągane. Mocujemy go mniej więcej co pół metra, umieszczając ostatni z nich na wysokości górnej krawędzi siatki. Dobierając jego długość pamiętajmy o 5% zapasie, ponieważ dosztukowanie go jest znacznie trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

5. Pręty napinające - sztywne druty, które wkłada się pionowo w siatkę, co pozwala na jej naciągnięcie. Montuje się je na końcach ogrodzenia, a także z obu stron każdego słupka narożnego oraz pośredniego podporowego.

6. Zaczepy i drut do mocowania - za ich pomocą przytwierdzamy siatkę do drutów naprężających. Wyliczenia są bardzo proste - kupujemy po trzy zaczepy lub 0,3 metra drutu do mocowania na każdy metr drutu napinającego.

Ogrodzenia z siatki

Ogrodzenia z siatki

Montaż ogrodzenia z siatki

Jeżeli wiemy już jakie materiały są nam potrzebne, przechodzimy do praktycznej części stawiania ogrodzenia. Przeprowadzamy to w następujących krokach:

1. Planowanie - musimy dokładnie wyliczyć ile materiałów będzie nam potrzebnych oraz zaplanować rozmieszczenie słupków. Ustawiamy je na początku i na końcu, w narożach, a także pośrednio nie rzadziej niż co 2,5m, a najlepiej o wartość do tego zbliżoną. Dodatkowo na długich odcinkach prostych musimy zamontować pośrednie słupki podporowe, mniej więcej co 25 metrów. Korzystne jest rozrysowanie wszystkiego na kartce.

2. Montowanie słupków i zastrzałów - w wyznaczonych miejscach wbijamy kotwy, wkopujemy słupki lub wykopujemy odpowiedniej wielkości dołek, który zalewamy betonem. Zawsze posługujemy się poziomicą, aby robota była wykonana dokładnie. Beton musi twardnieć przynajmniej trzy dni. Pamiętajmy, iż zastrzały również muszą być montowane w ziemi, co należy uwzględnić przy wyliczaniu ich długości, obliczaniu objętości betonu lub ilości kotew.

3. Zamontowanie drutów napinających - na zaplanowanych wcześniej wysokościach montujemy druty napinające i od razu je naciągamy za pomocą napinaczy umieszczonych 10 - 20 cm od początkowych punktów drutu. Zaczynamy od dołu i kolejno po trochę przykręcamy śrubę na każdym napinaczu.

4. Założenie siatki - zaczynamy od jednego końca, wkładając drut napinający i mocując go do słupka. Następnie montujemy pręt napinający z drugiej strony i za pomocą naciągaczy naprężamy siatkę. Ostatnim krokiem jest przytwierdzenie jej co około 25 cm do drutów napinających. Czynności te powtarzamy na każdym odcinku, aż do uzyskania pełnego ogrodzenia z siatki.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: