Ogrody zimowe

Ogrody zimowe

2 komentarzy

Utrzymywanie temperatury jest również ważne latem. Ze względu na przeźroczyste ścianki oraz działające promienie słoneczne, ogród zimowy bardzo szybko nagrzewa się do wysokich temperatur. Dlatego też, o ile to możliwe, otwieramy okna, wpuszczając do środka świeże, chłodniejsze powietrze. Jeżeli dysponujemy większymi środkami, możemy zamontować klimatyzację, która latem utrzyma temperaturę powietrza na odpowiednim poziomie. Innym rozwiązaniem, by zapobiec zbyt szybkiemu grzaniu się wnętrza konstrukcji, jest zamontowanie żaluzji lub rolet. Najlepiej jest wybrać takie z jasnych elementów, które będą chroniły przed ciepłem, jednocześnie nie ograniczając znacznie ilości docierającego do roślin światła.

Oranżeria
Ogrody zimowe

Zarówno koszty budowy, jak i utrzymania zimowego ogrodu zależne są od rozwiązań, jakie wybierzemy oraz technologii, które wykorzystamy. Oczywiście niektóre elementy możemy zautomatyzować (utrzymywanie temperatury przez grzanie i klimatyzowanie, ilość dostarczanego światła poprzez automatyczne ustawienie żaluzji), jednak znacznie zwiększa to i tak wysokie już koszty. Przy niedużych powierzchniach, możemy zmieścić się w 1000 – 1500zł, jednak jeżeli chcemy zbudować ogród zimowy z prawdziwego zdarzenia, wykorzystując innowatorskie rozwiązania, które znacznie ułatwiają pracę, zapłacimy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Podobnie jest z kosztem utrzymania. Im więcej elektroniki, tym więcej zapłacimy za energię elektryczną, im większa powierzchnia, tym większe koszty ogrzewania zimą. Jeżeli zdecydowaliśmy się na specjalistyczną firmę, która zajmuje się budowaniem takich rzeczy, warto jest poprosić wcześniej o kosztorys budowy oraz orientacyjne koszty późniejszego utrzymania.

Wybór roślin do naszej oranżerii uzależniony jest od jej ekspozycji oraz od ilości światła, które wpada do środka. Jeżeli nasz ogród wystawiony jest na północ, najlepiej będą się tam czuły rośliny przystosowane do cienia i półcienia, a także wysokiej wilgotności. Od strony południowej słońce świeci bardzo długo i mocno, dlatego wybieramy gatunki, które mogą znajdować się w palącym słońcu i wysokich temperaturach. Najlepszym usytuowaniem jest południowy-wschód oraz południowy-zachód, gdzie można uprawiać większość roślin ozdobnych, w tym przecudne storczyki.

Ogrody zimowe to duże przedsięwzięcie dla zwykłego ogrodnika. Bardzo często wiąże się z ogromnym nakładem pracy, a także finansowym, jednak egzotyczne rośliny, które można w takich warunkach uprawiać i doprowadzić do kwitnienia, potrafią nam ten wysiłek wynagrodzić.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Rob1978, Tytuł: Do spania, czytania odpoczynku

    Drewniany ogród zimowy? Moje marzenie. Jak odłożę odpowiednią ilość pieniędzy, to planuję zrobić sobie taki

  2. Dodał: stokrotka, Tytuł: doniczki doniczki

    W ogrodzie zimowym pięknie wygląda technorattan, jak bym tam postawiła taką donicę

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: