Ogrody skalne

Ogrody skalne

Skomentuj artykuł

W cienistych zakątkach sprawdzą się: dąbrówka rozłogowa, fiołki, skalnica, tiarella, pragnia, trójlist, miodunka, rdest pokrewny, żurawka, kuklik, ciemiernik, funkie, jasnota plamista, serduszka, kokorycz, bergenia, gęsiówka, parzydło karłowate, tawułka, wilczomlecz, narecznica, języcznik, paprotka, paprotnik, podrzeń żebrowiec, barwinek. Nie zapominajmy również o miniaturowych iglakach, niewielkich krzewach.
   

Ogrody skalne nie wymagają zbytniej pielęgnacji. Rośliny nie są wymagające, aczkolwiek musimy ograniczać rozrastanie się bardzo ekspansywnych gatunków aby nie spowodowały wielu strat wśród innych rośli, poprzez ich zagłuszenie. W razie potrzeby rośliny podlewamy, choć nie powinno stanowić to większego problemu. Nawożenie bardzo ograniczone, najlepiej stosować kompost, który uzupełni powstałe niedobory podłoża w składniki mineralne. Nawożenie w pierwszych latach po założeniu ogrodu, praktycznie nie jest wymagane. Dobrze przygotowane podłoże w wystarczającym stopniu zaspokoi wymagania skalnych roślin. Systematycznie przez cały okres wegetacyjny skrupulatnie usuwamy chwasty. Nie możemy pozwolić na rozrost tych nieproszonych gości, bo jak powrastają w rośliny ozdobne, wówczas będziemy mieli o wiele większy kłopot z ich usunięciem.
   

Ogród możemy urozmaicić oczkiem wodnym, strumieniem a nawet poidełkiem dla ptaków. Ciekawe efekty daje również wykorzystanie płaskich kamieni, z których możemy stworzyć ścieżkę- alejkę. Szczeliny między kamieniami uzupełniamy np. macierzanką, karmnikiem ościstym. Takie zastawienie na pewno znajdzie uznanie nie tylko w naszych oczach. Znakomicie będzie prezentował się ogród skalny zdominowany przez wrzosy, jak i rabaty wysypane żwirem.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik

Koniecznie zobacz: