Ogród przydomowy

Ogród przydomowy

Skomentuj artykuł

Ogród przydomowy stanowi doskonałe miejsce na przelanie swoich wyobrażeń o zielonym azylu, gdzie w każdym momencie dnia i nocy można odetchnąć świeżym powietrzem. W przypadku działek istnieje zróżnicowana odległość jaka dzieli miejsce zamieszkania od uprawianej działki. Odległość  często nie pozwala na codzienną bytność wśród relaksującej zieleni. Ogród przydomowy to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy kochają ogrody.  Jak sama nazwa wskazuje ogródek przydomowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zamieszkania. W najlepszej sytuacji znajdują się ci, którzy posiadają domy wolnostojące oraz sporą działkę. Na większej powierzchni można stworzyć bardzo zróżnicowane aranżacje, które sprawią, że ogród będzie bardzo oryginalny. Przy mniejszych powierzchniach mamy ograniczone pole do popisu, jednak nawet na kilku metrach kwadratowych można stworzyć bardzo ciekawe kompozycje. Nie ważne czy dom wolnostojący, czy szeregowy, atrialny, ponieważ na każdej powierzchni można urzeczywistnić ciekawe rozwiązania.
   

Przed zabraniem się do pracy należy określić  czego tak naprawdę oczekujemy od ogrodu- jaką funkcję powinien pełnić. Poza estetycznymi walorami może stać się miejscem wypoczynku,  zabaw dla dzieci oraz miejscem uprawy warzyw i owoców. Najlepiej jak łączy w sobie te wszystkie funkcje.
   

Zależnie od tego czy miejsce pod przyszły ogród jest placem budowy bądź też zagospodarowanym terenem z roślinnością, należy podjąć, w początkowym okresie trochę zróżnicowane kroki. Różnica dotyczy przede wszystkim kwestii związanych z doprowadzeniem terenu po budowie do porządku. Nie obędzie się bez odgruzowania i sprzątnięcia działki.
   

Koniecznie należy przygotować  plan działań oraz szkic zagospodarowania terenu pod ogród. Na samym początku w planie uwzględniamy najważniejsze elementy ogrodu np. kącik wypoczynkowy, oczko wodne, żywopłot itp. Następnie szkic uzupełniamy o kolejne elementy i kompozycje ogrodowe. Pamiętajmy, że w planie należy uwzględnić takie czynniki jak ukształtowanie powierzchni, nasłonecznienie, zacienienie, wiatry, drenowanie itp. Przy zagospodarowaniu gotowych ogrodów należy uwzględnić te wszystkie rośliny, które pozostaną bez uwzględnienia roślin, które będą musiały opuścić ogród. Inwentaryzacja jest dobrym sposobem na spisanie zasobów istniejącego ogrodu i wstępne nakreślenie pierwszych kompozycji w ogrodzie. Spis powinien obejmować także istniejącą architekturę z uwzględnieniem jej wymiarów. Koniecznie należy określić ramy ogrodu. Mogą je stanowić wysokie, ale luźne nasadzenia, formowane żywopłoty albo ogrodzenia. Ramy ogrodu sprawią, że ogród stanie się bardziej przytulny, zamknięty, oddzielony od otoczenia- stanie się bardziej intymny. Przed posadzeniem roślin należy sprawdzić pH gleby. Podłoże może być alkaliczne (zasadowe)- powyżej 7,0, neutralne 7,0 oraz kwaśne- poniżej 7,0. Większość roślin preferuje neutralne pH podłoża.
   

Odródek przydomowy

Ogród przydomowy powinien być odzwierciedleniem nas samych. Uwzględnijmy w nim te elementy, które są nam najbliższe pamiętając o panujących warunkach klimatyczno- glebowych.    Przy dużych założeniach warto pokusić się o te zbliżone stylem do ogrodów angielskich, gdzie wielkie przestrzenie zajmuje trawnik z wyspami roślinności. Inspiracją w tego typu założeniach jest natura. Tworząc taki ogród starajmy się ją doścignąć … Kochając bardziej zróżnicowane rozwiązania można postarać się o ogród pełen odmiennych, często bardzo funkcjonalnych kwater. Ogólnie w ogrodzie można wyznaczyć powierzchnie na warzywnik, sad oraz część rekreacyjną i ozdobną. Warzywnik i sad dostarczą smacznych warzyw i owoców jakie umilą nam wypoczynek, po aktywnej zabawie np. w basenie, znajdującym się  w części rekreacyjnej. Obecność dzieci jest bodźcem do szczególnego potraktowania części rekreacyjnej. Można dla nich stworzyć mini park jordanowski, który będzie stałym miejscem ich zabaw. Plac zabaw dla najmłodszych powinien znajdować się blisko kącika wypoczynkowego dla dorosłych, aby można było kontrolować poczynania najmłodszych. Starszym dzieciom można dać więcej swobody i prywatności, tak więc głębia ogrodu będzie odpowiedniejsza.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: