Ogród na skarpie

Ogród na skarpie

Skomentuj artykuł

Skarpa to doskonałe miejsce na ogród pod warunkiem, że będziemy umieli ją odpowiednio zagospodarować. Największym „problemem” jest różnica poziomów. Niezbędny jest dobry pomysł, projekt i odrobina wysiłku aby z tego co początkowo uważaliśmy za dużą wadę naszego ogrodu uczynić jego największą zaletą. Skarpę można obsadzić roślinami lub wysiać na niej trawnik. Jeśli jest bardzo długa można ją podzielić i stworzyć płaskie tarasy, a gdy jest zbyt wysoka warto zbudować murki oporowe lub poprowadzić schody. To jakie rozwiązanie wybierzemy zależeć będzie od stopnia nachylenia skarpy, od charakteru (stylu) ogrodu oraz od zasobności naszego portfela.

Trawnik na skarpie

Trawnik ma przede wszystkim na celu umocnienie skarpy ale pełni również istotną funkcje dekoracyjną. Na skarpie o niewielkim nachyleniu możemy wysiać nasiona traw. Warto do tego wybrać specjalną mieszankę zawierającą gatunki i odmiany traw charakteryzujące się rozbudowanym i głębokim systemem korzeniowym oraz krótkim czasem kiełkowania. Po wysiewie nasiona przykrywamy cienka warstwą ziemi i ubijamy walcem ogrodowym. Aby zapobiec osypywaniu się ziemi warto przed wysianiem traw rozłożyć specjalną multimatę – siatkę umacniającą skarpy lub geokratę. Jeśli skarpa jest stroma (kąt nachylenia większy niż 30 stopni) i występuje zbyt duże ryzyko wymywania nasion dobrym rozwiązaniem będzie ułożenie trawnika z rolki. Rolki darni układamy pionowo na całej powierzchni skarpy (płaty darni ułożone w poprzek będą się usuwać).

Po ułożeniu darń wałujemy aby docisnąć ją do podłoża i mocujemy do gruntu za pomocą plastikowych szpilek. Trawa powinna się ukorzenić po około dwóch tygodniach. W tym czasie podlewamy ją codziennie. Tańszym, ale równie skutecznym rozwiązaniem jest ułożenie specjalnej biowłokniny z nasionami traw. Rozkładamy ją na powierzchni skarpy i mocuje do podłoża. Nasiona są „wprasowane” w strukturę włókniny, dzięki czemu nie będą wymywane nawet przez intensywne deszcze. Nasiona wykiełkują już po kilkunastu dniach, a biowłkóknina rozłoży się po kilku tygodniach. Trawa która na niej wyrośnie skutecznie umocni grunt na skarpie.

Ogród na skarpie

Ogród na skarpie

Ogród na skarpie

Ogród na skarpie

Tarasy, murki oporowe i schody

Bardzo długie skarpy warto podzielić na mniejsze płaskie powierzchnie – tarasy. Krawędzie tarasów wzmacniamy podkładami kolejowymi, kamienną palisadą lub kamiennymi cegłami. Zbocza większych skarp wzmacniamy budując murki oporowe.  Suche murki zbudowane z kamieni (nie wzmocnione zaprawą) nie powinny przekraczać 50-60 cm wysokości, gdyż mogłyby nie utrzymać dużej masy ziemi. Murowane i betonowe murki oporowe są znacznie mocniejsze jednak wymagają solidnego betonowego fundamentu oraz pozostawienia szczelin dylatacyjnych (w przypadku konstrukcji betonowej). Murki oporowe nie powinny być wyższe niż 150 cm gdyż zbyt duży napór ziemi mógłby spowodować przewrócenie się konstrukcji. W przypadku gdy skarpa jest długa, a różnica poziomów znaczna, należy zbudować kilka niższych murków, zamiast jednego wysokiego. Po zbudowaniu murków oporowych powstaną płaskie powierzchnie ziemi idealne do obsadzenia trawą. Aby uniknąć wrażenia „betonowego ogrodu” całość należy obsadzić roślinami, które nadadzą całej konstrukcji więcej lekkości i naturalności. Warto także pomyśleć o zbudowaniu schodów, zwłaszcza gdy skarpa jest stroma. Po łagodnym zboczu lepiej poprowadzić zwykłą kamienną ścieżkę. Budowa schodów jest bardzo podobna do stawiania murków oporowych oraz układania zwykłych płyt chodnikowych, gdyż każdy stopień jest murkiem oporowym w miniaturze. Poszczególne stopnie powinny mieć wysokość około 15 cm i głębokość 30 cm aby można było po nich wygodnie chodzić oraz szerokość nie mniejszą niż 45 cm. Warto pamiętać najważniejszą zasadę – schody zawsze zaczynamy budować od dołu!

Ogród na skarpie

Ogród na skarpie

Ogród na skarpie

Ogród na skarpie

Rośliny na skarpę

Po uporaniu się z wyrównaniem lub wzmocnieniem skarpy możemy przystąpić do wyboru  odpowiednich roślin. Nie mogą być jednak przypadkowe gdyż wielopoziomowy ogród na skarpie stwarza nietypowe warunki. Podłoże narażone jest na wymywanie, szybsze przesychanie oraz erozję powietrzną. Na najwyższych partiach skarpy najlepiej posadzić rośliny odporne na suszę (na szczycie ziemia przesycha najszybciej) i mało wymagające. Doskonale nadają się do tego wszystkie rośliny wieloletnie, szybkorosnące rośliny skalne –  rozchodniki, rojniki, skalnice oraz czyściec i dąbrówka rozłogowa.  Rośliny sadzimy w grupach, po kilka sztuk. Obok siebie sadzimy różne rośliny kontrastujące ze sobą pod względem wielkości, faktury lub koloru liści.

W miejscach z większą zawartością wilgoci w glebie sadzimy runiankę japońską, barwinek, hosty, irysy lub bergenię sercolistną. Gdzieniegdzie warto posadzić rośliny o bardziej zdecydowanych kształtach i większych rozmiarach, np. kosodrzewiny, płożące jałowce i irgi. U podstawy murków sadzimy samoczepne pnącza – np. bluszcz i winobluszcz. Jeśli mamy dobry dostęp do wszystkich poziomów skarpy i będziemy mogli zagwarantować roślinom regularne podlewanie to możliwość obsadzenia skarpy (lub tarasów) jest praktycznie nieograniczona. Możemy stworzyć kolorowe całoroczne rabaty kwiatowe, tarasowe ogrody ziołowe, a nawet wrzosowisko.

Ogród na skarpie

Ogród na skarpie

Paweł Romanowski

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: