Odmiany ziemniaków

Odmiany ziemniaków

2 komentarzy

Roxana’ – plenna, wytwarzająca bulwy o żółtym miąższu odmiana o przeznaczeniu ogólnoużytkowym. odporna na mątwika ziemniaczanego i wirusa Y.

Satina’ – smaczna odmiana ogólnoużytkowa o bulwach z żółtym miąższem, bardzo plenna. Bulwy kształtne, regularne, wyrównane, odporna na uszkodzenia. Podatna na zarazę ziemniaka, udaje się także na słabych glebach.

Tajfun’ – odmiana w typie ogólnoużytkowym, nieco mączystym. Bulwy o płytko zagłębionych oczkach i żółtym miąższu. Średnio odporna na porażenie zarazą ziemniaka i odporna na choroby wirusowe.

Żagiel’ – wytwarzająca bardzo duże bulwy odmiana o żółtym miąższu, dobra do przechowywania. Rośliny odporne na choroby wirusowe, jednak dość podatne na zarazę ziemniaczaną liści.

Odmiany średniopóźne i późne

Syrena’ – smaczna, plenna  odmiana jadalna ogólnoużytkowa o żółtym miąższu. Bulwy owalne o regularnym kształcie. Bardzo odporna na wirusa Y, średnio odporna na wirusa liściozwoju i zarazę ziemniaka.

Soplica’ – odmiana w typie ogólnoużytkowym do lekko mączystego. Bulwy bardzo duże z żółta skórką i jasnożółtym miąższem. Odporna na mątwika ziemniaczanego i umiarkowanie odporna na zarazę ziemniaka. Bardzo plenna.

Zagłoba’ – odmiana jadalna z przeznaczeniem ogólnoużytkowym. Bulwy duże o żółtym miąższu. Rośliny odporne na mątwika ziemniaczanego, średnio odporne na choroby wirusowe i porażenie zarazą ziemniaka.

Bibliografia:

Ziemniaki na lato W. Konieczny [w:] Farmer 06/2008
Wielka księga warzyw, ziół i owoców M. Biggs, J. McVicar, B. Flowedew; Bellona 2007

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Ola, Tytuł: Samo zdrowie

    Bardzo dobrze, że powstają takie atykuły. Powinniśmy znać odmiany i typy kulinarne naszych kochanych ziemniaków :) Każdy nadaje się do innych dań i smakuje troszeczkę inaczej :)

  2. Dodał: Andrzej, Tytuł:

    W spisie odmian brakło wciąż popularnej na targowiskach (zwłaszcza warszawskich) odmiany American. Dlaczego? Otóż odmiana ta została sprowadzona do Polski jeszcze przez UNRRA. Nie należała do genetycnie trwałych i uległa ostatecznej degradacji w końcu lat siedemdzisiątych dwudziestego wieku. W czasie, gdy ja kończyłem studia z zakresu nauk rolniczych. Jej miejsce zajęła w targowiskowym handlu poczciw (i niezła) Irga. Młoda od biedy przypomina Amerykana, choć pierwsze, bardzo wczesne kartofelki nie mają aż tak fioletowego podbarwienia skórki, jak wymarły inport z USA. Uważni nabywcy podejrzą momenty, kiedy z tej samej skrzynki sprzedawca uzupełnia jedną i drugą odmianę. Klient MUSI mieć możliwość kupienia Amerykana, którego jadał jeszcze u swoich dziadków, więc ma. Sprzedawcy jak złota rybka - bez zmróżenia oka spełniają życzenie większości kupujących.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także