Odmiany wiśni

Odmiany wiśni

Skomentuj artykuł

Poza wspomnianymi chorobami, problemem mogą okazać się szkodniki takie jak m.in. mszyca czereśniowa.

Siła wzrostu- wyróżniamy odmiany zmienne także pod względem siły wzrostu.

Owocowanie – zależne od odmiany – około 3- 4 lata po posadzeniu, ale są odmiany, które w okres owocowania wchodzą w kolejnych latach.

Dojrzewanie owoców – wyróżniamy odmiany wczesne, średnio wczesne i późne. Najwcześniejsze odmiany wiśni dojrzewają już pod koniec czerwca, natomiast najpóźniejsze na przełomie lipca i sierpnia.

Smak – wiśnie są zazwyczaj kwaśne, bardziej przyjemne dla podniebienia  będą owoce  tzw. czerechy. Ze względu na smak, soczystość, większość wiśni kwalifikuje się na przetwory.

Barwa owoców – zależnie od barwy soku, wiśnie możemy podzielić na tzw. szklanki (sok bezbarwny) oraz te o barwnym, ciemnym soku tzw. sokowe.

Wiśnie mogą być samopylne bądź obcopylne, a więc takie, które wymagają zapylacza.

Odmiany wiśni

Odmiany wiśni

Wybrane odmiany czereśni

Kelleris 16

Odmiana samopylna, pochodzenia duńskiego, którą możemy traktować jako odmianę deserową, a także na przetwory. Deserowy charakter odmiany wynika z łagodniejszego smaku, nie tak kwaśnego, jak w przypadku typowych odmian przeznaczonych na przetwory.
‘Kelleris 16’ charakteryzuje się średnio silnym wzrostem do silnego. Jej owoce są dość duże, czerwone. Miąższ dość zwarty, soczysty, czerwony. Owoce dojrzewają około połowy lipca.
Odmiana plenna, dość mrozoodporna, mniej lub bardziej podatna na wybrane choroby.

Nefris

Samopylna odmiana wiśni, charakteryzująca się średnio silnym wzrostem, średniej wielkości owocami, regularnością i obfitością owocowania. Owoce wykorzystywane są na przetwory, ale mogą być traktowane także jako deserowe. Ciemnoczerwone, soczyste, dojrzewające w lipcu- odmiana średnio wczesna.

‘Nefris’ jest wystarczająco mrozoodporna, ale wielką wadą tej odmiany jest wrażliwość na raka bakteryjnego.
 
Łutówka

Do najpopularniejszych  odmian wiśni należy oczywiście ‘Łutówka’. Ta stara odmiana, polecana jest nie tylko do uprawy towarowej, ale także do sadów przydomowych. Aby dobrze plonowała należy zapewnić jej jak najbliższe optymalnym warunki, a także prawidłową pielęgnację m.in. nawożenie, cięcie itp. Jeżeli zapewnimy jej wszelkie zabiegi agrotechniczne z pewnością będziemy korzystać z jej dobrodziejstw przez długie lata. 

Zależnie od podkładki może osiągać mniejsze (antypka) i większe rozmiary (czereśnia). ‘Łutówka’ szybko wchodzi w okres owocowania, owocuje regularnie, obficie. Jej owoce są duże, kwaśne, soczyste, ciemnoczerwone, doskonałe na przetwory. To właśnie ‘Łutówka’ stała się podstawową odmianą, której owoce wykorzystywane są na przetwory. Jest idealną odmianą na soki, dżemy itp.
Odmiana zaliczana jest do późnych, a jej owoce dojrzewają na przełomie lipca i  sierpnia. Dość  mrozoodporna, ale bardziej wrażliwa na choroby, szczególnie drobną plamistość liści.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: