Odmiany śliwek - rodzaje śliwek

Odmiany śliwek - rodzaje śliwek

Skomentuj artykuł

•    ‘Opal

Odmiana wczesna, średnio silnie rosnąca (początkowo silnie). Charakteryzuje     się średnimi owocami o żółtawej skórce z rumieńcem. Owoce są smaczne, a     odmiana plenna i wcześnie wchodząca w okres owocowania. Dojrzałość     zbiorcza owoców przypada na początek sierpnia. Odmiana dość wytrzymała     na mróz i choroby.
‘Opal’ to samopylna i szwedzka odmiana.

•    ‘Królowa Wiktoria

Odmiana średnio wczesna, pochodzenia angielskiego, znana już w XIX w.     Bardzo szybko wchodzi w okres owocowania, a dojrzałość zbiorczą owoce     uzyskują na przełomie sierpnia i września.
Owoce są bardzo duże, a odmiana plenna, jednak miąższ nie jest zbyt     smaczny przy bezpośrednim spożyciu, dlatego owoce lepiej wykorzystać na     przetwory. Odmiana ‘Królowa Wiktoria’ jest plenna, ale obfitość owoców występuje     zazwyczaj przemiennie.

‘Wiktoria’ preferuje stanowiska ciepłe, gdyż może przemarzać. Na choroby też     nie jest zbyt odporna, choć na szarkę bardziej wrażliwa. Samopylna.
   
•    ‘Herman

Odmiana wczesna- owoce dojrzewają już w lipcu (druga połowa). Drzewo rośnie średnio silnie, a odmiana jest plenna, dostarcza owoców średniej wielkości o fioletowawej skórce, smacznych, deserowych. Odmiana samopłodna średnio odporna na mróz i niezbyt wrażliwa na choroby.

•     ‘Bluefre

Odmiana późna, pochodzenia amerykańskiego. Rośnie dość silnie, dość     plenna. Jej owoce są duże, ciemnoniebieskie , smaczne. Dojrzałość zbiorcza     owoców przypada na wrzesień. ‘Bluefre’ jest dość odporna na mróz i choroby.

Wykaz odmian zgodny z Listą odmian roślin sadowniczych wpisanych do krajowego rejestru w Polsce, wydaną przez Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych w 2012 roku. 

Nazwa odmiany
Termin dojrzewania owoców

Amers

Późny

Bluefre

Późny

Cacanska Lepotica

Średni

Cacanska Najbolja

Średni

Cacanska Rana

Wczesny

Diana

Wczesny

Elena

Późny

Emper

Wczesny

Empress

Późny

Hanita

Średni

Herman

Wczesny

Kalipso

Wczesny

Katinka

Wczesny

Królowa Wiktoria

Średni

Nectavit

Późny

Oneida

Późny

Opal

Wczesny

Polinka

Średni

President

Późny

Promis

Późny

Renkloda Althana

Średni

Renkloda Ulena

Średni

Ruth Gerstetter

Wczesny

Silvia

Średni

Stanley

Późny

Tolar

Późny

Valjevka

Późny

Valor

Późny

Vision

Późny

Węgierka Dąbrowicka

Średni

Węgierka Wangenheima

Średni

Węgierka Wczesna

Średni

Węgierka Zwykła

Późny

 
Śliwa japońska w sadzie i na działce

W sprzedaży dostępne są także odmiany śliwy japońskiej. Ponieważ wcześnie kwitnie, jest podatna na przemarzanie kwiatów, a tym samym skąpe owocowanie. Jej owoce są duże i w zmiennej barwie. Wysokość śliwy japońskiej może osiągać do 10 m.

W ofercie szkółek możemy spotkać się z takimi odmianami jak:

Angeleno’ – odmiana szybko wchodzi w okres owocowania, silnie rośnie, a jej owoce są barwy bordowej, duże, dość smaczne, dojrzewające pod koniec września.

Shiro’- popularna odmiana śliwy japońskiej o owocach średniej wielkości  i zielonożółtych. Owoce smaczne, miąższ nie odchodzi od pestki. Owocuje dość dobrze, ale pąki kwiatowe mogą przemarzać podczas wiosennych przymrozków. Zaletą odmiany jest dość szybkie wejście w okres owocowania, a poza tym odporność na choroby.

Santa Rosa’- odmiana o smacznych, dość dużych owocach w barwie różowo- fioletowej. Owocuje dość obficie, ale uzależnione jest to od pogody, ponieważ w okresie wiosennym pąki kwiatowe podatne są na przemarzanie. Owoce można zrywać po dojrzeniu, a więc już na początku sierpnia.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: