Odmiany lilii ogrodowej - Lilium

Odmiany lilii ogrodowej - Lilium

1 komentarzy

Lilie ogrodowe to szlachetne piękno, rośliny niezwykłe, zmienne, barwne, które z sukcesem można uprawiać w ogrodzie, a także na balkonie i tarasie. Każdego roku przybywa nam odmian tych zjawiskowych kwiatów. Obecnie, dostępnych jest tysiące form i odmian lilii, tak więc nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem tej wymarzonej.

Kilka uwag o rodzaju

Lilium to wieloletnie rośliny cebulowe, zaliczane do rodziny liliowatych Liliaceae. Obejmują kilkadziesiąt gatunków roślin, z których część zyskała miano roślin ozdobnych. Naturalne stanowiska lilii występują w wielu zakątkach świata, jednak najliczniej na kontynencie azjatyckim. W Polsce możemy spotkać oryginalną lilię złotogłów Lilium martagon.

Mimo że lilie obfitują w zmienne gatunki, to jednak w ofercie można spotkać przede wszystkim liczne mieszańce. Obecnie jest ich tysiące, dlatego też zostały one podzielone na kilka grup, dzięki którym mamy jako taki porządek w tym bogactwie.


Podział lilii ogrodowych (mieszańców)

Nazwa
Uwagi

Mieszańce azjatyckie

Jedna z najliczniejszych grup lilii ogrodowych, skupiająca wiele pięknych odmian, charakteryzujących się mniejszymi wymaganiami uprawowymi, tak więc sprawdzą się w większości naszych ogrodów. Są w pełni odporne na ujemne temperatury. Z pewnością odmiany skupione w tej grupy można polecić osobom, które dopiero zaczynają przygodę z uprawą tych roślin. Odmiany zaliczane do tej grupy uzyskano w wyniku krzyżowania licznych gatunków m.in. Lilium tigrinum, a więc lilii tygrysiej, a także Lilium concolor, Lilium bulbiferum.

Mieszańce orientalne

Grupa lilii orientalnych skupia piękne, jak nie najpiękniejsze odmiany lilii. Są one bardziej wymagające i charakteryzują się niższą mrozoodpornością. Mimo pewnej problematyczności, pojawienie się lilii orientalnych w ogrodzie jest zauważalne, to egzotyka. Uprawa tych odmian, polecana jest dla osób, które mają za sobą już pewne doświadczenia w uprawie lilii. Odmiany zaliczane do tej grypy powstały w wyniku krzyżowania takich gatunków lilii jak m.in. Lilium auratum, Lilium japonicum, Lilium speciosum.

Mieszańce trąbkowe

Odmiany z grupy lilii trąbkowych zachwycają kształtem kwiatów, zapachem, a także sporym zróżnicowaniem. Gatunki wyjściowe, które stały się podstawą do powstania tych oryginalnych roślin cebulowych to m.in. majestatyczna lilia królewska czy lilia Henry’ego.

Mieszańce amerykańskie

Jak sama nazwa wskazuje, odmiany zaliczane do tej grupy zostały uzyskane poprzez krzyżowanie gatunków pochodzących z Ameryki. Przykładem lilii, której naturalne siedliska występują na kontynencie amerykańskim, a która dała początek nowym odmianom to m.in. lilia lamparcia.  

Mieszańce longiflorum

Odmiany zaliczane do tej grupy nie są mrozoodporne, dlatego też sprawdzą się w uprawie szklarniowej, a także jako sezonowa dekoracja balkonu i tarasu.

Mieszańce candium

Odmiany rzadziej spotykane, a jednym z gatunków wyjściowych w tej grupie jest lilia biała.

Mieszańce martagon

Jedne z ciekawszych odmian lilii ogrodowych, którym początek dała m.in. bardzo oryginalna lilia złotogłów.

Pozostałe

Skupia odmiany, które nie mogą być zaliczone, do wcześniej wymienionych grup.

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Wybrane gatunki lilii, polecane do uprawy w ogrodzie

Oferta lilii została zdominowana przez liczne mieszańce, określane jako lilie ogrodowe. Pamiętajmy także o wielu gatunkach lilii, których coraz mniej w ogrodach, a które dawniej, stanowiły ważny akcent ogrodowych aranżacji, były odzwierciedleniem czystego piękna i naturalności.

Z pewnością do najpiękniejszych lilii, które możemy zaprosić do ogrodu należy lilia królewska. Kwitnie w lipcu, a na jednym pędzie kwiatostanowym może znajdować się do kilkunastu kwiatów o trąbkowym kształcie. Barwa kwiatów biała z żółtym wnętrzem, a na zewnątrz bardziej różowawe, pięknie i bardzo intensywnie pachnące. Nie należy do zbyt wymagających roślin i bardzo ładnie prezentuje się w założeniach naturalistycznych.

Kolejną lilią, wartą uwagi jest lilia biała nazywana także lilią św. Józefa. Charakteryzuje się ona mniejszymi kwiatami niż lilia królewska, śnieżnobiałymi z wyraziście prezentującymi się żółtymi pilnikami. Pięknie pachnie i potrafi być kapryśna.

W ogrodach wiejskich bardzo popularna jest także lilia tygrysia. Osiąga ponad metr wysokości, a jej nazwa wzięła się od oryginalnego ubarwienia kwiatów. Kwiaty średniej wielkości, pomarańczowe z ciemnymi plamkami. Nie jest kapryśna i z pewnością warta uprawy.

Oryginalnym gatunkiem, który doskonale uzupełni naturalistyczne kompozycje jest lilia złotogłów. Ciekawa i bezproblemowa. Na przełomie czerwca i lipca zakwita, zachwycając dużą ilością kwiatów w barwie różowawej, zebranych w szczytowej części pędu kwiatowego. Kwiaty charakterystyczne z zawiniętymi płatkami. W przeciwieństwie do np. lilii królewskiej zapach kwiatów jest nieprzyjemny. Wysokość lilii złotogłów sięga nawet 1,5 m.

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Warto wspomnieć także o lilii japońskiej (Lilium hansonii), sprowadzonej z egzotycznej Japonii. Jej wysokość osiąga 1,5 m, a kwiaty mimo że niewielkie, bardzo dekoracyjne w odcieniach pomarańczy i żółci, pachnące. Ukazują się w czerwcu. Tak jak lilia królewska lilia japońska dość szybko rozpoczyna wegetację, a więc narażona jest na uszkodzenie przez wiosenne przymrozki. Dla pewności warto je zabezpieczyć.

Do pozostałych lilii, które warto uwzględnić w ogrodowych nasadzeniach należą m.in.

    Lilia wspaniała (Lilium speciosum)
    Lilia kanadyjska (Lililium canadense)
    Lilia pozłacana (Lilium auratum)
    Lilia lamparcia (Lilium perdalinum)

W sprzedaży możemy nabyć także ciekawe odmiany Orienpet, a więc lilie powstałe z połączenia lilii trąbkowych z orientalnymi, charakteryzujące się duża wysokością, sięgającą 2 m oraz dużymi kwiatami.

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Najpiękniejsze odmiany

Przed nabyciem konkretnych odmian warto zapoznać się z ich wyglądem i wymaganiami. Świadomy wybór roślin przełoży się na zadowolenie i satysfakcję, a także na lepsze efekty w uprawie i uzyskanie bardziej okazałych roślin.

Nazwa odmiany

Uwagi

Mieszańce azjatyckie

‘Bonanza’

Mieszaniec azjatycki o pięknych, białych kwiatach, osiągających do kilkunastu centymetrów średnicy. Wysokość roślin osiąga do około metra. Odmiana kwitnie w lipcu i nie należy do kłopotliwych

‘Golden Princess’

Odmiana o żółtych kwiatach.

‘Lady Elaine’

Lilia o kwiatostanie w barwie różowej z brązowawymi akcentami wewnątrz kwiatu.

‘Red Velvet’

Odmiana o kwiatach wyraziście czerwonych.

‘Orange Electric’

Zakwita w okresie letnim, kwiatami w barwie białej z pomarańczowymi przebarwieniami. Bardzo ciekawa odmiana lilii azjatyckiej.

‘Purple Reign’

Odmiana osiągająca około jednego metra wysokości o ciekawym ubarwieniu. Dzięki zestawieniu bieli i purpury,‘Purple Reign’ należy do bardzo wyrazistych i przykuwających uwagę odmian lilii azjatyckiej. 

‘Solfarino’

Odmiana charakteryzująca się czerwonymi kwiatami.

‘Brunello’

Odmiana o pomarańczowych kwiatach.

Mieszańce orientalne

‘Magic Star’

Dekoracyjna odmiana, której wysokość sięga do około metra. Jej pełne kwiaty charakteryzują się zmiennymi barwami w odcieniach bieli, różu i czerwieni. Kwiaty z czerwonym paskiem po środku.

‘Con Amore’

Odmiana lilii orientalnej o delikatnie różowych kwiatach, której wysokość sięga do około jednego metra.

‘Broken Heart’

Odmiana o pełnych kwiatach w odcieniach delikatnego różu.

‘Simplon’

Odmiana, której wysokość może przekroczyć nieznacznie jeden metr, zachwyca swoimi białymi i dużymi wiatami.

‘Black Beauty’

Wysoka odmiana ,osiągająca nawet do 2 m wysokości. Zachwyca liczebnością kwiatów na pędzie kwiatostanowym oraz ich wyrazistością. Kwiaty turbanowate, ciemnoczerwone z jasnym obrzeżem oraz bardziej zielonym wnętrzem.

‘Antonia’

Odmiana o delikatnie różowych kwiatach.

‘Stargazer’

Odmiana o ciemnoróżowych kwiatach z jasnym obrzeżem. Bardzo dekoracyjna.

Lilie trąbkowe

‘Golden Splendor’

Odmiana o żółtych kwiatach wewnątrz kielicha, natomiast z zewnętrz lekko czerwonawe. Jej wysokość może przekroczyć 1,5 m.

‘African Queen’

Trąbkowe kwiaty, wewnątrz pomarańczowożółte, na zewnątrz z delikatnym odcieniem brązu. Pachnące.

Odmiany z grupy Orienpet

‘Lady Alice’

Niezwykle oryginalna odmiana o turbanowatych kwiatach w barwie kremowobiałej z żółtopomarańczowym wnętrzem. Jej wysokość przekracza 1,5 m.

‘Holland Beauty’

Bardzo dekoracyjna odmiana o dużych i pachnących kwiatach wewnątrz bardziej wiśniowych, a na obrzeżu bliższe kremowym.

‘Leslie Woodriff’

Odmiana lilii o wyraziście czerwonych kwiatach z białym obrzeżem. Jej wysokości może przekroczyć nawet 2 m.

‘Anastasia’

Dekoracyjna odmiana o białoróżowych kwiatach z wyraźnym różowym paskiem przebiegającym przez środek kwiatu.

‘Scheherazade’

Wysoka odmiana o kwiatach kremowych z czerwonawym środkiem.

Pozostałe odmiany

‘Salomon Tiger’

Odmiana lilii tygrysiej w barwie łososioworóżowej.

‘Flore pleno’

Bardzo oryginalna odmiana lilii tygrysiej o pełnych kwiatach, u której pręciki zostały przekształcone w drobniejsze płatki.

Podsumowanie

Lilie to piękne rośliny, zmienne zależnie od gatunku oraz grupy do której należą. Wybierając lilie do ogrodu zwróćmy uwagę na wysokość jaką osiągają, kształt kwiatostanów (trąbkowate, kielichowate, turbanowate), wymagania (lilie orientalne zaliczane są do odmian bardziej wymagających), a także jakość cebul. Zakupione cebule powinny być wyrośnięte i charakteryzować się jędrnymi łuskami oraz zdrowymi korzonkami.  Wymagają przepuszczalnego podłoża, stanowisk słonecznych do półcienistych. W okresie letnim najlepiej sobie radzą, jeżeli kwiaty mają skąpane w słońcu, a dolne partie rośliny skryte w cieniu. Nawozimy je kompostem, podlewamy w razie potrzeby,  a na okres zimy, odmiany orientalne okrywamy, rozsypując na podłoże warstwę liści, kory, trocin itp.

Cebule sadzimy w okresie jesiennym, a także wiosennym, z tym że wiosną najlepiej wysadzać gatunki i odmiany wrażliwsze na ujemne temperatury.

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Przekwitnięte kwiatostany należy usuwać, aby roślina nie traciła energii na wytworzenie nasion, tylko wykorzystała ją na przyrost cebul, co zaowocuje obfitszym kwitnieniem w kolejnym sezonie.
Lilie możemy uprawiać na rabacie, a także w pojemnikach. Pojemnik powinien być zaopatrzony w duże otwory odpływowe oraz solidny drenaż. Sadząc cebule na rabacie warto umieszczać je w specjalnych koszyczkach, aby zabezpieczyć je przed gryzoniami.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

1 komentarzy

  1. Dodał: paulincia ;D, Tytuł: kolory lilii

    ja mam sto razy piękniejsze lilie . polecam niebieskie są piękne w efekcietylkoże jak się ich dotchnie to farbują

Dodaj swój komentarz