Odmiany gruszy

Odmiany gruszy

Skomentuj artykuł

Grusze powinniśmy sadzić tak, aby poszczególne odmiany pasowały do siebie, będąc  dla siebie na przykład dobrymi zapylaczami. Warto, również posadzić odmiany niskopienne, aby móc w łatwy sposób zbierać owoce. Poza tym powinniśmy posadzić takie odmiany, które pozwolą nam przez cały sezon cieszyć się owocami. To znaczy jak zbierzemy jedna partię  gruszek warto móc za jakiś czas zebrać kolejną. Należy, także, przerzedzać zawiązki owoców, aby otrzymać jak najlepsze plony a chcąc uniknąć połamanych gałęzi pod ciężarem grusz  trzeba podpierać gałęzie podpórkami.

Odmiany gruszy

Odmiany gruszy dzielimy na letnie jesienne oraz zimowe.

Odmiany letnie

Do odmian letnich należą:

Lipcówka kolorowa

Lipcówka kolorowa jest  odmianą odporną na parcha gruszy i wrażliwą na mróz. Jej owoce dojrzewają pod koniec lipca.
Odmianę zapyla Klapsa.

Klapsa, (Faworytka)

Klapsa to moja ulubiona odmiana gruszek. Owoce są  słodkie, soczyste  i smaczne.  Idealne do jedzenia na surowo. Gruszki zbieramy w sierpniu i odbywa się to corocznie. Odmiana jest mało odporna na mróz oraz średnio wytrzymała na atak parcha gruszy.  Godna polecenia jest również „Red Faworytka”. Klapsę zapylają, m.in.:  Komisówka, Konferencja oraz Bera Hardy.

Odmiany jesienne

Bonkreta Williamsa

Gruszki tej odmiany znakomicie nadają się na susz. Owocami nie możemy się cieszyć każdego roku, jednak jak drzewa zaowocują to plon jest obfity. Odmiana nie jest odporna na zarazę ogniową oraz parcha gruszy.
Bonkreta Williamsa jest zapylana przez Komisówkę oraz Klapsę.

Konferencja

Gruszki tej odmiany są średniej wielkości i są określane jako deserowe. Owoce są słodkie oraz soczyste, bardzo smaczne. Zbiera się je na przełomie września i października. Drzewo jest  w miarę odporne na mróz. Odmiana radzi sobie z Parchem Gruszy.
Gruszę zapylają, m.in.: Bonkreta Williamsa, Komisówka oraz Klapsa.

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Koniecznie zobacz: