Odmiany clematisów

Odmiany clematisów

Skomentuj artykuł

Clematis, czyli powojnik jest rośliną z rodziny jaskrowatych. Obejmuje setki rozmaitych odmian, różniących się od siebie między innymi barwą kwiatów, pokrojem i wzrostem. Co łączy te rośliny to fakt, że wszystkie są pnączami lub roślinami płożącymi. Jeżeli tylko mają odpowiednią podporę, niejako wspinają się, używając do tego celu swoich ogonków liściowych. Co za tym, idzie clematis to znakomita roślina okrywowa, przeznaczona na balkony, do zasłonięcia nieestetycznych miejsc w ogrodzie, a niektóre odmiany są przeznaczone nawet do hodowli doniczkowej. Równorzędnym atutem clematisów są ich walory ozdobne z racji wspaniałych, wielokolorowych kwiatów o okrągłym lub dzwoneczkowatym kształcie i rozmaitej wielkości.

Generalnie powojniki preferują żyzną, próchniczą glebę oraz słoneczne stanowisko z odrobiną cienia w dolnej części, czyli przy podłożu. Podłoże powinno być przepuszczalne i dostatecznie dobrze nawilżone. Do uprawy clematisów nie nadaje się podłoże gliniaste czy też piaszczyste.

Gatunki uprawiane oraz wchodzące w skład flory Polskiej

Pośród wielu gatunków występujących na całym świecie w strefach klimatu umiarkowanego i ciepłego, wyróżniamy następujące odmiany:Powojnik alpejski- gatunek ten występuje w naszym kraju zarówno w naturze, rosnąc w górach, ale jest też uprawiany w ogrodach ze względu na swój piękny wygląd. Roślina dorasta nawet do 2 metrów, pnąc się po podporach przy użyciu ogonków liściowych. Łodyga powojnika alpejskiego drewnieje. Ten clematis charakteryzuje się pojedynczo osadzonymi na długich szypułkach kwiatami, składającymi się z czterech płatków. Zwisłe kwiaty przybierają najczęściej kolor fioletowy, ale mogą być także różowe lub białe. Clematis alpejski nie ma zbyt wielkich wymagań co do uprawy, cechuje się także mrozoodpornością. Między innymi dlatego jest chętnie uprawiany jako roślina okrywowa, zdobiąca mniej ciekawe miejsca w ogrodzie. 

Powojnik chiński- to pnącze pochodzące, jak sama nazwa wskazuje z Chin, ale występuje także w Japonii. Jego łodyga może osiągnąć długość nawet do 5 metrów. Ma piękne białe kwiaty, wielkości około 2 cm. Możemy się ich spodziewać w lecie, czyli w lipcu i sierpniu. Większość rośliny jest trująca, dotyczy to zarówno soku, liści, kwiatów i owoców.

Clematis

Clematis

Clematis

Clematis

Powojnik tangucki- ta roślina zachwyca swoimi kwiatami aż dwa razy w roku, ponieważ kwitnie zarówno latem, jak i drugi raz jesienią. Kwiaty mają kształt dzwonków o długości około 5 cm i przybierają barwę żółtą. Po okresie kwitnienia na roślinie zawiązują się ozdobne, puchate owocostany. Powojnik tangucki nadaje się do uprawy na terenie całej Polski. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań, co do podłoża, oby jedynie gleba nie byłą przesuszona i jałowa. Pnącze doskonale nadaje się do ozdobienia płotów czy murów.


Powojnik południowy- pochodzi z rejonów Azji  Zachodniej, Afryki Północnej i południowo- wschodniej Europy. Uprawia się go dość rzadko, chociaż doskonale sprawdza się na rabatach. Roślina na dość niewielkie białe kwiaty, których dodatkowym walorem jest silny, słodki zapach. W sierpniu powojnik ten obficie pokrywa się kwieciem i kwitnie aż do października. Potrzebuje żyznego, przepuszczalnego podłoża, słonecznego stanowiska i umiarkowanie wilgotnej gleby.

Odmiany clematisów

Clematis

Odmiany clematisów

Clematis

Powojnik kwiecisty- to pnącze pochodzące z Chin i chętnie uprawiane w  naszym kraju wyróżnia się zdrewniałą łodygą i wielkimi, dorastającymi do 15 cm średnicy, białymi kwiatami. Okres kwitnienia przypada na praktycznie całe lato, aż do września. Kwiaty rozwijają się stopniowo i dość długo utrzymują. Niestety ten clematis  nie jest zbyt łatwy w uprawie. By odnieść w niej sukces należy znaleźć mu zaciszne, osłonięte od wiatru i chłodu miejsce, z żyzną glebą. Wymaga regularnego podlewania, silnego cięcia i podpinania kiedy się rozrasta. W wielu rejonach Polski jego uprawa jest jednak z góry skazana na porażkę z uwagi na chłodny klimat.

Powojnik całolistny- ten clematis  z kolei nie jest pnączem, ale jego pędy rozrastają się w formę kępy. Posiada dzwonkowate, fioletowe kwiaty o długości około 4- 6 cm. Kwiaty wyrastają pojedynczo i uroczo zwieszają swe główki. Ich piękno możemy podziwiać w okresie od maja do końca lata. W naszym kraju ten clematis nie występuje w warunkach naturalnych i uprawia się go jedynie jako roślinę ozdobną na balkonach czy tarasach.

Odmiany clematisów

Clematis

Powojnik Jackmana- łodyga tego clematisa jest cienka i wiotka, za to kwiaty są naprawdę imponujące. Ich wielkość może wynosić nawet 15 cm i prawie tyle samo ma szypułka. Powojnik Jackmana kwitnie na ciemno-fioletowo w okresie letnim. Ta odmiana clematisa wspaniale nadaje się na balkon, ale także do ogrodu przydomowego. Potrzebuje żyznej gleby o odczynie obojętnym. Podłoże musi być także wilgotne a stanowisko tak dobrane, by słońce ogrzewało górną część rośliny, natomiast bliżej korzeni, by pozostawała ona w cieniu. Ten clematis nie lubi mrozu i chłodu, ale też suszy.


Powojnik pośredni- jest mieszańcem odmiany barszczolistnej i pnącej. Posiada białe kwiaty, wielkości do 5 cm zebrane  w grona i złożone z wąskich płatków. To roślina bardzo dobra do uprawy w ogródkach, przy bramach czy ogrodzeniach. Potrzebuje gleby bogatej w składniki odżywcze o odczynie obojętnym, podobnie jak to jest w wypadku poprzedniej odmiany. Najlepiej posadzić go w miejscu słonecznym ale takim, gdzie korzenie clematisa mogą mieć zapewniony cień. Odmianę sadzi się z sadzonek.

Clematis

Clematis

Oczywiście to tylko niektóre z pośród licznej grupy odmian clematisów. Warto zaprosić je do naszego ogrodu lub na balkon, dzięki czemu nawet mniej atrakcyjne miejsca, takie jak balustrady czy stare mury lub pergole, będą zachwycać kolorami tych niesamowitych pnączy. Wybierajmy odmiany odporniejsze na mróz i chłód, a wtedy nawet w dość surowych warunkach naszego kraju, uprawa ma dużą szansę na powodzenie.

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz