Oczko wodne zimą

Oczko wodne zimą

Skomentuj artykuł

Oczko wodne jest elementem, który efektywnie podkreśla urodę ogrodu, a niejednokrotnie to właśnie ono mu ją nadaje. Dobrze prowadzony zbiornik wodny może być nie lada atrakcją, którą możemy pochwalić się każdemu, kto nas odwiedza. Jednak, aby tak było, musimy odpowiednio o nie dbać i spełniać niektóre wymogi, które pozwolą na jego ładny wygląd. O odpowiedniej pielęgnacji oczka wodnego nie możemy zapominać o żadnej porze roku, szczególnie zimą. To właśnie od naszego postępowania w tym okresie zależeć będzie, czy następnej wiosny dalej będziemy mogli cieszyć się ciekawym elementem wystroju naszego ogródka. Zajmijmy się dzisiaj pracami, jakie należy w tym okresie, a także bezpośrednio przed nim wykonywać.

Bezpośrednio przed zima, mamy do czynienia z bardzo intensywnym, jesiennym spadaniem liści. Są one bardzo szkodliwe dla naszego oczka, gdyż pozostawione w nim, mogą zacząć gnić i w ten sposób zanieczyszczać wodę, jednocześnie zabierając tlen. Wszystkie liście, oraz obumarłe części roślin, musimy jak najszybciej wyciągać ze zbiornika, zanim opadną na dno. Jesienią dobrze jest rozwiesić nad oczkiem specjalną siatkę, na której będą zatrzymywały się wszystkie spadające liście.

Jeżeli chcemy, aby nasze rośliny oraz zwierzęta w zbiorniku przetrwały zimę, również w tym okresie należy zapewnić im odpowiedni poziom natlenienia wody. Nie możemy tego robić bezpośrednio za pomocą pompki, ani filtra, gdyż urządzenia te nie są przystosowane do pracy w tak niskich temperaturach. Ponadto dopływ tlenu z atmosfery, w znacznym stopniu ogranicza tafla lodu, która tworzy się na powierzchni wody. Jednak i na te problemy ogrodnicy zdołali wypracować zabezpieczenia. Pamiętajmy, iż lodu nie można kruszyć, szczególnie, gdy w zbiorniku mamy żywe stworzenia. Są one wtedy narażone na ogromny stres, a kruszenie lodu daje bardzo krótkotrwały efekt.

Najprostszym sposobem na uniknięcie powstawania lodu, jest umieszczenie pływających krążków na powierzchni wody. Sprawiają one, iż woda pod krążkiem oraz w jego bezpośrednim otoczeniu nie zamarza tak szybko. Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie w oczku takich roślin jak pałki wodne lub trzciny. Dzięki słomkowej strukturze, pozwalają one na wnikanie tlenu z powietrza w głąb wody. Ostatnim, ale jednocześnie mało polecanym rozwiązaniem jest topienie lodu. Co prawda nie powoduje to takiego stresu, jak jego kruszenie, lecz również jest rozwiązaniem doraźnym, a lód w bardzo krótkim czasie powstanie ponownie.

Oczko wodne zimą

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: