Oczar wirginijski

Oczar wirginijski

3 komentarzy

Oczar wirginijski jest gatunkiem krzewu lub małego drzewa, którego ojczyzną są Stany Zjednoczone oraz Kanada. Uprawia się go też w naszym kraju. Najczęściej można go spotkać w parkach a także ogrodach, nawet w mieście. Oczar zalicza się do krzewów kwitnących, niezwykle dekoracyjnych, nie tylko ze względu na kolor kwiatów, ale także i kształt oraz na czas kwitnienia.

Wygląd i rozwój rośliny

Roślina osiąga mniej więcej od 3 do 5 metrów wysokości. Charakteryzuje się szerokim i luźnym pokrojem, silnie się rozgałęzia. Drzewko ma korę o brązowej barwie i eliptyczne, jasnozielone z wierzchu liście, o nieco jaśniejszym odcieniu pod spodem. Mogą mieć one do kilkunastu centymetrów długości. W porze jesiennej liście przybierają barwy czerwoną i żółtą, co również wygląda dekoracyjnie.  Żółte kwiaty oczaru wirginijskiego możemy zobaczyć na krzewie jesienią,  a nieraz utrzymują się one do zimy i pięknie wyglądają obsypane śniegiem. Mają też nietypowy kształt, ich płatki przypominają skręcone tasiemki.  Są one mrozoodporne i nie straszny im jest spadek temperatury nawet do -12 stopni Celsjusza. W czasie, kiedy temperatura spada nieco poniżej zera, kwiaty po prostu zwijają swe płatki do środka. Kiedy zaś robi się cieplej, niejako rozwijają się ponownie. Kiedy kwiaty przekwitają, na oczarze pojawiają się owoce,  które mają w sobie nasiona. Można je wykorzystać do posadzenia kolejnych okazów w swoim ogrodzie. Owoce w procesie dojrzewania drewnieją, a następnie pękają, wydajać charakterystyczny trzask. Co ciekawe, owoce oczaru wirginijskiego nadają się do spożycia.



Wymagania uprawne i pielęgnacyjne

Drzewko nie jest zbyt wymagające i trudne w uprawie. Może się jej podjąć  nawet niezbyt wprawiony miłośnik zieleni, a sukces ogrodniczy w przypadku uprawy oczaru jest praktycznie gwarantowany. Drzewko preferuje słoneczne albo lekko cieniste stanowisko. Gleba optymalna dla krzewu powinna być żyzna i próchnicza, wilgotna o lekko kwaśnym odczynie. Jeżeli jednak w naszym ogrodzie gleba należy do słabszych, prawdopodobnie także da się uprawiać oczar wirginijski.
Oczar wirginijski

Oczar wirginijski

Nie ma konieczności przycinania drzewka. Jeżeli mamy wystarczającą ilość miejsca w ogrodzie i posadzimy krzewy w odpowiednich odstępach, pamiętając o tym, żeby zostawić im miejsce do rozrastania się, nie trzeba tego robić, niemniej krzew dobrze znosi ewentualną przycinkę. Warto natomiast usuwać gałęzie suche czy chore, nie tylko ze względów estetycznych, ale także z uwagi na zdrowie oczaru.

W przypadku młodych egzemplarzy, zasadne byłoby otulanie na zimę włókniną. Im starszy  egzemplarz krzewu, tym bardziej jest odporny na mróz.

Oczar można sadzić samotnie lub na tle mniej dekoracyjnych roślin. Oprócz użycia nasion, roślinę można rozmnażać także za pomocą sadzonek, odkładów czy szczepienia.

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Ola, Tytuł: coś nie tak

    Coś jest nie tak z moim oczarem, nie kwitnie już drugi rok. Kupiłam go w marcu, posadziłam kwitnącego na słonecznym miejscu, dbałam - podlewałam, zasilałam... niestety wypuszcza tylko liście a nie kwiaty. Czy możliwe, że zmarzł? I dlatego nie kwitnie? Proszę o pomoc.

  2. Dodał: Ludwik, Tytuł: oczar - cud natury

    Do napisania prośby skłoniła mnie Twoja zachęta:"...warto taki mieć w ogrodzie". Bardzo chętnie, mam gdzie posadzić, lecz nie wiem gdzie kupić sadzonki /ę/. Jeśli masz u siebie sadzonki to chętnie odkupię dwie.

  3. Dodał: Barbara, Tytuł: cud natury

    mam oczar o kwiatach żółtych w ogrodzie ,jest też o kwiatach ciemno czerwonych też piękny,warto taki mieć w ogrodzie.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: