Ochrona drewna

Ochrona drewna

1 komentarzy

Drewno należy do podstawowych a zarazem  najbardziej atrakcyjnych i estetycznych materiałów budowlanych. Trwałość, łatwość obróbki, barwa, wytrzymałość, a przede wszystkim naturalność i ponadczasowość to tylko nieliczne zalety tego wyjątkowego surowca.  Aby jeszcze dłużej cieszyć się jego pięknem i funkcjonalnością warto zadbać o jego prawidłową ochronę.

W ogrodach nie brakuje drewnianych rozwiązań, które doskonale komponują się z otoczeniem przez swoją prostotę i naturalność. Poza tym drewno jest materiałem ekologicznym i zdrowym, a we współczesnym świecie to bardzo cenne cechy.

Z pewnością pergole, meble ogrodowe, mostki, domki, ogrodzenia, altany, dekoracje wykonane z drewna wiele wnoszą w ogrodową przestrzeń. Drewno jest przyjemnym dla oka materiałem, bardzo ciepłym i przy odpowiedniej ochronie może służyć nam przez długie lata.

W ogrodzie najczęściej wykorzystywanym drewnem jest drewno iglaste zwłaszcza sosna, która może nie należy do najtrwalszych materiałów, ale ze względu na estetykę, łatwość obróbki, a przede wszystkim cenę znajduje bardzo wielu nabywców. Trwałość drewna sosnowego bez konserwacji wynosi kilka lat, natomiast przy prawidłowej ochronie możemy jego trwałość przedłużyć do kilkunastu lat.

Drewno z drzew liściastych także może posłużyć przy tworzeniu konstrukcji oraz aranżacji ogrodu jednak jest o wiele droższe i także wymaga ochrony. Najdroższe drewno to drewno egzotyczne, dlatego jego zastosowanie przy aranżacji ogrodu jest niewielkie. Zazwyczaj wykorzystywane jest do budowy tarasów, pomostów oraz mebli ogrodowych.

Podstawowe zagrożenia

Wadą drewna jest jego ograniczona odporność na zróżnicowane czynniki, a przede wszystkim  zmienne czynniki atmosferyczne, grzyby, pleśnie, a także insekty oraz ogień.

Od setek lat człowiek stara się udoskonalać metody ochrony drewna przed negatywnymi czynnikami, a w czasach współczesnych ma to szczególne znaczenie, ze względu na kurczące się zasoby drewna.

Z pewnością wilgoć to podstawowy czynnik zagrażający drewnianym elementom w ogrodzie. Zabezpieczenie drewna przed tym czynnikiem przy zewnętrznym stosowaniu jest niezbędne. Należy wiedzieć, że wilgoć drewna nie powinna przekraczać 20%, ponieważ takie parametry zazwyczaj pozwalają uchronić drewno przed grzybami oraz pleśniami.

Grzyby rozkładają drewno- korozja biologiczna, zmiana właściwości fizyko- chemicznych, a także mechanicznych to zmiany towarzyszące rozwojowi grzybów w drewnie. Sinizna drewna odpowiada za smugowate przebarwienia, obniżające wartość estetyczną porażonego drewna .

Bardzo poważnym zagrożeniem dla trwałości drewna są liczne szkodniki, które zależnie od gatunku atakują suche drewno bądź takie, które charakteryzuje się dużym poziomem wilgotności. Po za tym ciężko stwierdzić czy w danym elemencie drewnianym znajduje się szkodnik, a jak już się znajduje to jaki.  Intruza najlepiej zdiagnozować po kształcie otworów wylotowych, cechach żerowiska, trocinach, a nawet odchodach.

Do najczęstszych szkodników drewna zaliczymy m.in.

•    Hylotrupes bajulus- spuszczel pospolity
•    Anobium punctatum – kołatek domowy
•    Lyctus brunneus – miazgowiec brunatny
•    Arhopalus rusticus- wykarczak sosnowiec
•    Priobrium carpini – krokwiowiec piłkorożny
•    Callidium violaceum – zagwoździk fioletowy
•    Ernobius mollis- stukacz świerkowiec
•    Ptilinus pectinicornis- wyschlik grzybkorożny
•    Xestobium rufovillosum- tykotek pstry
•    Anobium pertinax- kołatek uparty
•    Sirex- trzepienniki

Szkodniki drewna preferują zróżnicowane drewno np. spuszczel pospolity jest szkodnikiem drewna iglastego powietrznosuchego; kołatek domowy także występuje w drewnie suchym  iglastym  (sosna) jak i liściastym. Suche drewno preferuje także wyschlik grzebykorożny oraz miazgowiec brunatny. Bardziej wilgotne drewno jest doskonałym schronieniem oraz pożywieniem dla kołatka upartego, tykotka pstrego oraz krokwiowca piłkorożnego.

Ochrona drewna
Ochrona drewna

Czym chronić drewno ?

Zależnie od przeznaczenia drewna należy dobrać odpowiednie środki konserwujące. Bez wątpienia środki stosowane do konserwacji drewnianych elementów usytuowanych na wolnym powietrzu, powinny charakteryzować się wieloma właściwościami, które warunkowałyby skuteczność zastosowanego preparatu. Należy pamiętać także o bezpiecznym stosowaniu oraz oddziaływaniu preparatu na środowisko. 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: s.p.c., Tytuł: impregnaty

    warto zainwestować w jakiś naprawdę dobry impregnat, wtedy nie trzeba będzie inwestować w kolejny remont :-) zabezpieczaliśmy altankę i pergolę vidaronem, minęło już trochę czasu, drewno dalej świetnie się trzyma.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: