Nawozy sztuczne - rodzaje nawozów

Nawozy sztuczne - rodzaje nawozów

Skomentuj artykuł

Racjonalne nawożenie roślin w ogrodzie, należy do tych zabiegów pielęgnacyjnych, które warunkują prawidłowy rozwój roślin. Dzięki niemu bujniej rosną, ładniej kwitną oraz dobrze owocują. W uprawach biodynamicznych nawozimy wyłącznie nawozami organicznymi (np. kompostem, obornikiem itp.), które pozytywnie wpływają na rośliny oraz gwarantują ekologiczną żywność. W ostatnim czasie coraz więcej osób korzysta z tej formy nawożenia. Innym sposobem nawożenia są nawozy mineralne często określane jako sztuczne. Uzyskiwane są poprzez uszlachetnianie wydobytych z ziemi substancji bądź też chemicznie. Ich stosowanie powinno opierać się o zrównoważone proporcje. Dzięki nim, w szybkim czasie wzbogacimy podłoże w niezbędne, a zarazem łatwo przyswajalne składniki pokarmowe. Niekontrolowane stosowanie nawozów mineralnych prowadzi do zasolenia podłoża i negatywnie wpływa na rozwój uprawianych roślin.

Najważniejsze składniki pokarmowe oraz ich działanie

Azot (N)- jest tym składnikiem pokarmowym, który odpowiada za przyrost gałęzi oraz liści. Dzięki niemu możemy znacznie zwiększyć  roczne przyrosty, a w związku z tym rośliny szybciej wypełnią ogrodową przestrzeń. Przy niedoborze azotu rośliny charakteryzują się słabszym wzrostem, mniejszymi liśćmi o bladej barwie. Nadmiar azotu sprawia, że rośliny stają się zbyt wybujałe, słabiej kwitną oraz owocują. Są bardziej podatne na mrozy oraz choroby i szkodniki.

Fosfor (P)- bardzo ważny składnik pokarmowy niezbędny do prawidłowego zawiązywania się kwiatów, owoców oraz rozwoju korzeni. Jego niedobór objawia się w postaci ciemnozielonych liści, czerwieniejących łodyg oraz całościowym karłowaceniem roślin.

Potas (K)- Wpływa na odporność i zdrowotność rośliny. Dzięki niemu staje się ona bardziej odporna na suszę, choroby grzybowe oraz mrozy. Jego brak powoduje mniejsze przyrosty pędów, które z czasem zamierają. Liście są niewyrośnięte, niebieskozielone z widocznymi zmianami w postaci zróżnicowanych plam.

Magnez (Mg)- jego brak prowadzi do chlorozy liści.

Wapń (Ca)- dzięki niemu odkwasimy podłoże jak również wpłyniemy na poprawę jego właściwości. Podnosi przyswajalność składników pokarmowych, a jego brak ogranicza wzrost oraz prowadzi do zakwaszenia podłoża.

Żelazo (Fe)- jego brak prowadzi do chlorozy liści, objawiającej się żółtymi przebarwieniami, a nawet zahamowaniem wzrostu rośliny.


   

Aby trafniej dawkować nawozy mineralne warto sprawdzić zasobność podłoża w określone składniki pokarmowe. Można to zrobić przesyłając próbki gleby do analizy, do jednej ze stacji chemiczno- rolniczych, które zajmują się tego typu  badaniami. Po otrzymaniu badań, będzie wiadomo, których pierwiastków jest najwięcej, a których najmniej.

Podział nawozów mineralnych
   

Nawozy mineralne (sztuczne)  możemy podzielić na kilka grup:

1.    Nawozy azotowe- ze względu na zróżnicowane formy azotu, nawozy azotowe możemy podzielić na:

a)    amonowe 

- Siarczan amonu stosowany przede wszystkim na glebach o odczynie      obojętnym do zasadowego. Zawiera 20-21% azotu oraz ponad 20%  siarki. Jest nawozem fizjologicznie kwaśnym, dlatego też wpływa na obniżenie poziomu pH. Dobrze rozpuszcza się wodzie oraz może być stosowany przy nawożeniu wszystkich roślin.

b)    saletrzane

- Saletra wapniowa zawiera około 15,5% azotu oraz około 20% wapnia. Posiada właściwości odkwaszające glebę oraz doskonale nadaje się do nawożenia pogłównego.
- Saletra potasowa składa się z azotu w formie azotanowej oraz potasu (45%). Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i może być stosowana przy nawożeniu dolistnym.
- Saletra sodowa zwana chilijską zawiera około 15,5% azotu.

c)    saletrzano- amonowe

    - Saletra amonowa zawierająca 34% czystego N, jest jednym z najbardziej        popularnych i stosowanych nawozów mineralnych. Łatwo rozpuszcza się w        wodzie oraz stanowi doskonały nawóz azotowy, wykorzystywany zarówno        przedsiewnie oraz pogłównie.
    - Saletrzak zawiera 28% czystego N i także stanowi uniwersalny nawóz. Nie        rozpuszcza się w wodzie.
    - Saletrzak magnezowy dodatkowo zawiera kilka procent magnezu.

d)    amidowe

- Mocznik jest popularnym i uniwersalnym nawozem azotowym, zawierającym 46% N. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, a więc może być stosowany do nawożenia dolistnego. Daje dobre efekty na większości gleb, za wyjątkiem tych mocno kwaśnych, zasadowych, zimnych oraz podmokłych.


2. Nawozy fosforowe

a) superfosfaty

- Superfosfat pylisty– zawiera około 19% P2O5, jest łatwo przyswajalny przez rośliny oraz stosowany jako typowy nawóz przedsiewny. Poza P2O5 zawiera także mangan, bor, cynk, miedź. Najefektywniejszy na zasadowym podłożu.
- Superfosfat granulowany prosty – zawiera około 20% P2O5 i jest lepiej przyswajalny przez rośliny.
- Superfosfat granulowany potrójny- zawiera 46%  P2O5 , jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i sprawdza się zarówno na glebach zasadowych jak i kwaśnych.
- Superfosfat granulowany potrójny z borem – zawiera 44% P2O5  . Może być stosowany na glebach o zróżnicowanym pH. Zalecany przy niedoborze boru.
- Superfosfat magnezowy pylisty – w jego skład wchodzi P2O5 - 15%
MgO - 5%.

b) mączki

- Mączka fosforytowa- nadająca się na gleby o odczynie kwaśnym, ze względu na fakt, że zawarte w niej związki fosforowe są rozpuszczalne w kwasach.

Nawozy sztuczne

 

Nawozy sztuczne

3. Nawozy potasowe

a) chlorkowe

- Sól potasowa – zawiera do 60% K2O i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie.
- Kainit- zawiera do około 14% K2O, poza tym wysoki procent sodu oraz siarkę i magnez.
- Korn- Kali (Kamex)- nawóz zawierający 40% K2O oraz niewielką ilość magnezu, siarki i sodu.

b) siarczanowe

- Siarczan potasu- może występować w formie granulowanej oraz pylistej. Zawiera 50% K2O oraz 18% siarki.
- Hortisul- zawiera 52% K2O oraz sporo siarki, bardzo łatwo rozpuszczalny, doskonały do nawożenia dolistnego.
- Kalimagnezja – zawiera do 30 % K2O.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: