Nawozy organiczne

Nawozy organiczne

1 komentarzy

Gnojówka

Gnojówka jest nawozem organicznym, którego  wielu ogrodników używa najchętniej. Często pojawia się opinia, że jest on najlepszy. Nawóz stanowi przefermentowany mocz zwierzęcy, który zawiera w sobie potas, azot oraz  niewielką ilość fosforu. Ze względu na niewielką zawartość fosforu w nawozie, przy nawożeniu warto uzupełnić go nawozem fosforowym.
Po rozcieńczeniu wodą gnojówki, można nią podlewać warzywa.

Gnojowica

Nawóz ten składa się z kału, moczu i wody. Ma właściwości podobne do cech gnojówki. Gnojowicę stosujemy, gdy nie możemy zastosować innych nawozów. Gnojowica jest tworzona w oborach bezściółkowych. Przechowuje  się ją głównie w zbiornikach.

Nawozy zielone

To nawozy, które możemy wyhodować sami, głównie na polu, ale również w ogródku. Powstają one na przykład z gorczycy, łubinu czy saradeli. Rośliny sadzi się na polach, a gdy wystarczająco urosną przekopuje się je z ziemią w ten sposób ją nawożąc. Przekopanie polega na zaoraniu pola.
Nawóz kurzy.
Zanim zastosujemy nawóz musi on być rozcieńczony  i dobrze przefermentowany. Rozcieńczamy go z wodą . Nawóz kurzy zawiera w sobie dużo azotu.

Torf ogrodniczy

Nawóz ten zaopatruje ziemię w próchnicę i zatrzymuje wodę w górnych częściach podłoża. Torf o kwaśnym odczynie polecany jest do nawożenia: wrzosów, różaneczników, borówek i azalii. Najłatwiejszy w użyciu jest gotowy substrat torfowy dostępny w sklepach ogrodniczych.

Kora ogrodowa

Kora tak samo jak torf wzbogaca glebę w próchnicę. Zawiera w sobie mało minerałów. Kora, którą otrzymujemy z drzew iglastych i nie przekompostujemy jej ma odczyn kwaśny. Oznacza to, że podobnie jak torfem możemy nawozić nią: różaneczniki, azalie, wrzosy i borówki.
Wady  nawozów organicznych.
Działanie nawozów organicznych jest widoczne po nieco dłuższym okresie, niż na przykład nawozów mineralnych . Poza tym mogą one nie posiadać wszystkich  składników  potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Klaudia, Tytuł: Zalety nawozów organicznych?

    Zastanawiam się jaka jest różnica w tyle różnych nawozach organicznych?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także