Nawożenie iglaków

Nawożenie iglaków

Skomentuj artykuł

Dobrym sposobem poprawy struktury gleby i wzbogacenia jej w próchnicę jest zastosowanie nawozu zielonego, a więc przyszłe stanowisko obsiać najlepiej roślinami motylkowymi np. wyką. Nasiona wysiewamy latem, a jesienią rozdrabniamy i przekopujemy. Jeżeli chcemy drzewa i krzewy iglaste posadzić jesienią, wówczas mamy możliwość w okresie letnim wzbogacić podłoże w nawóz organiczny np. kompost. Nawozów mineralnych, lepiej nie stosować w momencie sadzenia drzew i krzewów. Niedopuszczalnym jest, aby nawóz mineralny został wsypany bezpośrednio do dołka, wprost na korzenie. Nawóz w bezpośrednim kontakcie może poparzyć roślinę. Rośliny świeżo posadzone najlepiej dokarmiać nawozami organicznymi, a jeżeli nie mamy możliwości zdobycia takiego nawozu, skorzystajmy z nawozów mineralnych, charakteryzujących się wydłużonym okresem działania, dostosowanym do zapotrzebowania danej rośliny.
   

Nawożenie iglaków

Drzewa i krzewy iglaste już ukorzenione oraz zaaklimatyzowane na swoim stanowisku również dokarmiamy. Pamiętajmy jednak, że na glebach bardzo żyznych i zasobnych wieloletnie rośliny, które wytworzyły rozbudowane systemy korzeniowe są samowystarczajace. Takich gleb jest niewiele, tak więc jesteśmy zobowiązani do ich dokarmiania, jeżeli chcemy posiadać zdrowo wyglądające rośliny. Warto zaznaczyć iż, nawożenie organiczne powinno być tym podstawowym, natomiast mineralne tylko uzupełnieniem. Nawóz organiczny możemy zastosować wiosną lub jesienią. Rozsypujemy go w obrębie korony i delikatnie przekopujemy, aby nie uszkodzić korzeni. Dobrze rozłożony obornik, możemy zastosować co kilka lat w ilości do kilku kilogramów na m2. Kompost stosujemy w ilości do 6 kg na m2. W przypadku nawozu kurzego, gołębiego i gnojowicy musimy je dobrze rozcieńczyć. Pierwsze dwa w ilości 1:10 (mieszamy z wodą)  po czym pozostawiamy na około 2 tyg., a następnie w takiej samej proporcji ponownie rozcieńczamy. Dopiero tak bardzo rozcieńczonymi możemy podlać rośliny. Gnojowicę także rozcieńczamy, również pozostawiamy na około 2 tyg., i dopiero wówczas podlewamy. Proporcje są nieco inne i wynoszą 1:4 i 1:10. Nie podlewajmy w słoneczne dni i uważajmy, aby nie polać rośliny, płynny nawóz lejemy wyłącznie na podłoże. W przypadku nawozów mineralnych, należy zaznaczyć, że w okresie jesiennym stosujemy nawozy potasowe i fosforowe, a wiosną azotowe. Należy wiedzieć, że azot jest niezbędny do intensywnego wzrostu roślin, potas uodparnia na suszę i mrozy, natomiast fosfor odpowiada za rozwój korzeni i kwiatów. Dawki stosowanych nawozów są zróżnicowane. Należy stosować się do dawek jakie zaleca dany producent zakupionego nawozu. Nie powinniśmy stosować większych, aniżeli zalecane, gdyż i tak są one wysokie. Lepiej dać mniej jak więcej. Bardziej zaszkodzimy roślinie jeżeli ją przenawozimy niż odwrotnie. Przesolenie podłoża bardzo często jest przyczyną niekorzystnych zmian na roślinie. Niewielkie zmiany spowodowane niedoborem danego pierwiastka możemy zlikwidować stosując nawóz płynny. To najlepszy sposób na szybką poprawę stanu roślin.
   

Nawożenie iglaków nie jest trudnym zabiegiem. Przede wszystkim powinniśmy preferować nawożenie organiczne, które nie zaszkodzi naszym podopiecznym. Nawozy mineralne, mają szybsze działanie, ale przy nieumiejętnym stosowaniu prowadzą m.in. do zasolenia podłoża. Koniecznie stosujmy się do dawek zalecanych przez producentów i zwróćmy uwagę na te o spowolnionym działaniu. Stosując je nie doprowadzimy do przenawożenia, jak również nie będzie problemu z wypłukiwaniem składników mineralnych z podłoża.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także