Nawożenie drzew i krzewów

Nawożenie drzew i krzewów

Skomentuj artykuł

Obok wielu czynności, które wchodzą w skład całościowej pielęgnacji drzew oraz krzewów, warto jest zwrócić uwagę na nawożenie. Rośliny te dokarmiamy, aby dobrze czuły się w naszym ogrodzie, zdrowo się rozwijały, miały piękne gałęzie oraz liście, a także obficie owocowały, wydając smaczne owoce. Szczególnie ważne jest to wiosną, kiedy nasze okazy są osłabione po zimowych mrozach oraz zalegającym śniegu, który po gwałtownym rozpuszczeniu wypłukuje składniki pokarmowe z gleby, a jeżeli teren znajduje się niedaleko ulic, może pozostawiać duże ilości soli, która stosowana jest do rozpuszczania lodu, a jednocześnie jej nadmiar w glebie powoduje niekorzystny wpływ na nasze rośliny.

Pamiętajmy, iż różne rośliny mają różne potrzeby, jednak możemy je podzielić na kilka głównych grup, które nawozimy w podobny sposób. Rośliny owocowe powinny wydawać dorodne i smaczne owoce, w dużych ilościach, rośliny kwitnące powinny mieć piękne i pachnące kwiaty, natomiast ozdobne powinny posiadać intensywne wybarwienie. Dzisiaj zajmiemy się sposobami nawożenia poszczególnych grup.

Krzewy oraz drzewa owocowe

Do głównych składników „diety” owocujących roślin, należą przede wszystkim azot i potas. Na samym początku wiosny do gleby dostarczamy około 90 – 100g saletry amonowej na każde 10 metrów kwadratowych, a następnie na początku lata drugie tyle. Jeżeli chodzi o potas, dostarczamy go roślinom tylko raz w roku, wiosną, w ilości około 80 – 120g na 10 metrów kwadratowych ( w przeliczeniu na saletrę potasową jest to ilość dwukrotnie większa).

Roślinom owocowym bardzo często może również brakować magnezu, który dostarczamy w postaci siarczanu magnezu.

Przed rozpoczęciem procesu dokarmiania roślin owocujących, warto jest zapoznać się z wymaganiami poszczególnych odmian. Niektóre gatunki potrzebują więcej lub mniej niektórych składników, dlatego jeżeli uprawiamy np. borówki, truskawki lub porzeczki, warto jest poczytać o ich indywidualnych zapotrzebowaniach lub użyć specjalnego nawozu, który jest mieszanką odpowiednich proporcji składników dla każdej z tych odmian.

Krzewy oraz drzewa młode

Jeżeli chodzi o okazy młodych roślin, czyli takich, które zasadziliśmy w tym roku lub poprzednim, starajmy się unikać nawozów mineralnych, zastępując je nawozami organicznymi. Zawierają one wszelkie niezbędne składniki pokarmowe, a ponadto są dużo tańsze, gdyż możemy je sami sobie wyprodukować (np. kompost).

Jeżeli nasze drzewka i krzewy są młode, ale nie starsze niż 3 – 4 lata, możemy zacząć nawozić je saletrą amonową, ale w niedużych ilościach (około 120g saletry na każde 10 metrów kwadratowych).

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: