Nasiona - zbiór i przechowywanie

Nasiona - zbiór i przechowywanie

1 komentarzy

Wszyscy, którzy mają ogrody lub działki, chcieliby cieszyć się pięknymi kwiatami, dorodnymi warzywami i pysznymi owocami. Dlatego też co roku wczesną wiosną uważnie przeszukują sklepy i centra ogrodnicze w poszukiwaniu interesujących nasion. Jest to oczywiście bardzo dobry sposób na zdobycie materiału siewnego, ale nie jedyny.

Wiele z naszych działkowych roślin da się rozmnożyć za pomocą nasion, które przy odrobinie wiedzy i wysiłku możemy uzyskać samodzielnie. Jest to nieco trudniejsze i bardziej ryzykowne niż zakup gotowego materiału siewnego, ale ma też swoje zalety. Nasiona od producentów wprawdzie gwarantują uzyskanie dokładnie takich roślin, jakie są deklarowane na opakowaniu. Są też odpowiednio przygotowane do tego, aby z powodzeniem można było je wysiać. Jednak samodzielne pozyskanie materiału nasiennego jest znacznie wydajniejsze i tańsze niż kupowanie gotowych nasion, a tym bardziej sadzonek.

Trzeba jednak pamiętać, że rośliny wyhodowane z własnych nasion mogą się nieco różnić od roślin matecznych, gdyż na wolnym powietrzu i bez odpowiedniej kontroli nie uda się zachować czystości odmianowej. Jednak nie koniecznie musi to być problemem, może się bowiem okazać, że wyhodowana krzyżówka jest bardzo atrakcyjna. Poniekąd w taki sposób hodowcy uzyskują przecież nowe odmiany. Szczególnie łatwo dochodzi do „miksowania” odmianowego przy własnoręcznym zbiorze nasion liliowców, bratków czy dalii. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli spróbujemy zebrać nasiona popularnych studentów z grządki, na której rośnie kilka różnych od siebie odmian.


Zasady zbioru nasion

Zanim zaczniemy zbiór nasion, musimy mieć na uwadze kilka istotnych spraw. Po pierwsze nasiona zbieramy z rozwiniętych już kwiatostanów (gdy torebki nasienne zaczynają brązowieć), ale jeszcze przed ich całkowitym przekwitnięciem. Wtedy bowiem możemy nie zdążyć ze zbiorem, gdyż nasiona po prostu wysypią się z torebek nasiennych.
Rośliny z których będziemy pozyskiwać nasiona, muszą być bezwzględnie zdrowe. Gdyż patogeny potrafią przezimować na nasionach i wiosną zaatakować młode siewki.

Zbioru dokonujemy popołudniami, koniecznie w dni suche. Nasiona nie mogą być wilgotne ani od deszczu ani od rosy. W innym razie podczas próby przechowywania szybko zaczną gnić i pleśnieć. Nasiona po zbiorze podsuszamy obwiązując nasiennik papierową torbą albo rozkładając kwiatostany na papierowych tackach (najlepiej białych, aby wysypujące się nasiona były lepiej widoczne).

Po ostatecznym dosuszeniu, wydobywamy nasiona i czyścimy z resztek łupin, płatków oraz pędów. Usuwamy też nasiona spleśniałe, niedojrzałe (zwykle zielone) lub uszkodzone. Jeśli chcemy pozyskać nasiona z mięsistych warzyw lub owoców (ogórki, pomidory, truskawek, pestki brzoskwini), należy je wyjąć, a następnie na sicie wypłukać z resztek miąższu i dokładnie wysuszyć.

Nasiona - zbiór i przechowywanie

Nasiona - zbiór i przechowywanie

Przechowywanie

Tak przygotowany materiał umieszczamy w papierowych torebkach lub pudełkach (np. po zapałkach), podpisujemy nazwą rośliny i datą zbioru. Pamiętajmy, aby nie umieszczać nasion w szczelnie zamkniętych szklanych lub plastikowych pojemnikach ani też torebkach foliowych. Wydaje się to bardzo praktyczny i wygodny sposób, ale istnieje duże ryzyko, że nasiona bez dostępu powietrza po prostu zapleśnieją.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: dajana62, Tytuł: przezimowanie nasion

    mając ogród,od dziecka bawiłam się w jego uprawę .wiem że nasionka tych roślin akurat przezimują i się pięknie rozwiną w przyszłym roku-nagietka,malwa,pełny czerwony mak ozdobny ijadalny ,koper,a niekiedy jak im strzeli do głowy to wyjdą aksamitki,astry karłowe, szałwia lekarska, groch jadalny,

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: