Nasiona - zbiór i przechowywanie

Nasiona - zbiór i przechowywanie

1 komentarzy

Spakowane nasiona przechowujemy do wiosny w miejscach suchych, ciemnych, chłodnych i przewiewnych. Większości nasion nie powinniśmy przechowywać dłużej niż kilka miesięcy do 1 roku, bo z czasem spada ich zdolność kiełkowania. Niektóre jednak mogą leżeć dłużej, zanim je wykorzystamy, bo nawet 2-3 lata. Ale bywają także rekordziści, których nasiona mogą zachować zdolność kiełkowania przez ponad 10, a nawet ponad 50 lat. Jednak na ogół nie należą one do tych roślin, które zwykle spotykamy w naszych ogrodach. Niestety są również takie rośliny, które należy wysiać niemal zaraz po zbiorze, bo po kilku miesiącach przechowywania, może już z nich nic nie wykiełkować (ciemiernik, pełnik, sasanka).

Przechowywanie na sucho nasion, dotyczy większości roślin ozdobnych oraz warzyw, które nie zimują w gruncie, jak np.: aksamitek, petunii, dalii, nagietka, szałwii, malwy, maków ozdobnych, werbeny, cynii, kopru, grochu, papryki czy pomidorów.

Nasiona - zbiór i przechowywanie

Nasiona - zbiór i przechowywanie

Stratyfikacja nasion

Istnieje jednak grupa roślin, których nasiona do wykiełkowania wymagają dodatkowych zabiegów.

Bardzo ogólnie możemy przyjąć, że są to te rośliny, które naturalnie zimują w gruncie. Należą do nich drzewa, rośliny iglaste, krzewy i wiele bylin. W naturalny sposób zostały one przygotowane do tego, aby rozmnażać się samodzielnie w klimacie, w którym panują zimy. Dlatego też ich nasiona muszą poleżeć i przez pewien czas być poddane działaniu niskich temperatur. Taka sytuacja nazywa się okresem bezwzględnego spoczynku. Natura przewidziała bowiem fakt, że jeśli wykiełkowałyby od razu, siewki nie przetrwałyby zimy, a gatunek wyginął.

Biorąc więc pod uwagę niezbędne procesy fizjologiczne, jakie wtedy zachodzą w nasionach, musimy spróbować zapewnić im sztucznie odpowiednie warunki. Inaczej może okazać się, że wiosną nic z nich nie wykiełkuje lub plon będzie bardzo słaby. Dlatego po zbiorze i odpowiednio wcześnie przed ich wysiewem, nasiona należy umieścić w pojemniku z lekko wilgotnym torfem, po czym okryte folią umieścić na dolnej półce lodówki.

Tak należy postąpić z nasionami np. peonii, liliowców, pierwiosnków, łubinu, serduszki czy roślin iglastych. Ten zabieg poleca się też czasem dla innych roślin ozdobnych (np. lawendy.), gdyż poprawia on regularność wschodów siewek. Okres przechowywania nasion w chłodzie, zależy od gatunku danej rośliny. Często jest to ok. 2-3 miesiące, ale czasami może być potrzebne znacznie więcej.

Wielkość nasion i wysiew

Nasiona mogą być różnej wielkości. Czasem całkiem spore jak u groszku pachnącego czy malwy lub niezwykle drobne jak u petunii. Grubsze po wysiewie przykrywa się warstwą ziemi (ok. 3-krotna grubość nasienia), drobne wysiewa się na powierzchni podłoża, ewentualnie delikatnie do niego przyciskając.

Niektóre możemy po przejściu przymrozków siać bezpośrednio do gruntu (bób, aksamitka), w przypadku delikatniejszych roślin(np. petunia), należy przygotować rozsadę i wysadzić ją do gruntu po wiosennych przymrozkach (po 15.V).

I dwa słowa na koniec…

Próbując samodzielnego rozmnażania roślin z nasion, trzeba mieć też na uwadze fakt, że wiele drzew owocowych rozmnażanych z nasion, może potrzebować kilku lat do wydania owocu (np. orzech włoski). Dlatego w drzewka owocowe najlepiej zaopatrzyć się u hodowców. Stosują oni bowiem specjalistyczne metody rozmnażania, w tym szczepienie, pozwalające uzyskać plonowanie w drugim, a czasem nawet w pierwszym roku po posadzeniu.

Znając powyższe zasady oraz zwyczaje poszczególnych gatunków, możemy spróbować przygody z samodzielnym rozmnożeniem roślin. Kiedy już dochowamy się plonów, będzie to dla nas duża satysfakcja.

Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:  Część informacji dotycząca gatunków do stratyfikacji nasion zaczerpnięta z:
1.    E. i M. Chojnowscy „ Pielęgnujemy ogród krok po kroku” cz. 2, dodatek do Gazety wyborczej 2012, str. 89

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: dajana62, Tytuł: przezimowanie nasion

    mając ogród,od dziecka bawiłam się w jego uprawę .wiem że nasionka tych roślin akurat przezimują i się pięknie rozwiną w przyszłym roku-nagietka,malwa,pełny czerwony mak ozdobny ijadalny ,koper,a niekiedy jak im strzeli do głowy to wyjdą aksamitki,astry karłowe, szałwia lekarska, groch jadalny,

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: