Nalewka z pigwy sprawdzone przepisy

Nalewka z pigwy sprawdzone przepisy

Skomentuj artykuł

Alkoholowe nalewki mają w naszym kraju wyjątkowo długą tradycję. Przyrządza się je na różne sposoby i z różnych rodzajów owoców, a czasem nawet ziół. Cieszą się powodzeniem nie tylko ze względu na wspaniały smak, ale również na walory zdrowotne. Nalewki spożywane z umiarem i wykonane z wartościowych roślin, mogą dostarczyć organizmowi wiele cennych składników odżywczych, zachowanych w zakonserwowanych alkoholem sokach owocowych i wyciągach ziołowych. Jedną z ciekawszych roślin, jakie możemy wykorzystać do przygotowania nalewki jest pigwa pospolita (Cydonia oblonga).Wprawdzie ze względu na cierpki i kwaśny smak jej owoce nie nadają się do bezpośredniego spożycia, ale wykonane z nich nalewki są bardzo smaczne i aromatyczne oraz bogate w wiele substancji odżywczych.

Wartość odżywcza pigwy

W cierpkich owocach pigwy znajduje się dużo witamin (min. A, C, B) i soli mineralnych (miedź, potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, kobalt, mangan), a także pektyny, garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne (np. cytrynowy, jabłkowy), aminokwasy i antocyjany. Dzięki nim owoce wpływają doskonale na pracę układu pokarmowego (polecane przy biegunkach i nieżycie żołądka), poprawiają stan układu krwionośnego (z powodu zawartości wzmacniającego krew żelaza), oczyszczają organizm z toksyn, pomagają zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych, a także łagodzą objawy stresu.

Zbiór i przygotowanie owoców

Owoce pigwy dojrzewają jesienią (ok. X), mimo to nadal pozostają twarde i kwaśne, dlatego z ich zbiorem warto poczekać do pierwszych przymrozków. Lekko przemrożone tracą część swojego cierpkiego smaku i stają się bardziej miękkie, dzięki czemu można łatwiej je przetworzyć. Na nalewkę należy wybrać owoce zdrowe i ładnie wybarwione. Po zebraniu należy oczyścić je z szypułek oraz liści i dokładnie umyć, a następnie usunąć gniazda nasienne i pokroić na ćwiartki lub ósemki. Dalsze etapy obróbki będą zależały od konkretnego przepisu, gdyż poszczególne receptury zakładają różne sposoby przygotowania nalewki (np. gotowanie owoców lub ich macerację w cukrze).

Alkohol i cukier

Poza owocami do przygotowania nalewki potrzebne będą również alkohol i cukier.

Dobrej jakości nalewki nie powinno się przyrządzać na bazie alkoholu mocniejszego niż 60% (czystego i pochodzącego z pewnego źródła). Do tego celu można użyć gotowej wódki lub czystego spirytusu, który własnoręcznie rozcieńczymy wodą (na 1 l. czystej wódki będziemy potrzebowali ok. 0,4 l. przegotowanej wody i 0,6 l. czystego spirytusu o mocy 96%).

Kolejnym ważnym składnikiem potrzebnym do przygotowania nalewki jest cukier. Możemy go użyć w innych proporcjach niż zakłada przepis (w tym wypadku rolę konserwantu spełnia bowiem alkohol), jednak musimy pamiętać, że powinien być to produkt rafinowany, gdyż inny rodzaj cukru (np. trzcinowy) może powodować mętnienie napoju.

Nalewka z pigwy

Nalewka z pigwy

Pozostałe dodatki

Poza klasycznymi recepturami uwzględniającymi jedynie trzy wymienione składniki istnieje również szereg przepisów urozmaicających smak i wartość nalewki dzięki rozmaitym dodatkom w postaci ziół, owoców, miodu, goździków, cynamonu, smakowych alkoholi czy cytrusów. Dlatego aby przygotować nalewkę najbardziej odpowiadającą naszym upodobaniom, najlepiej wypróbować kilka różnych przepisów.

Nalewka z pigwy

Nalewka z pigwy

Naczynia

Poza niezbędnymi produktami, do przygotowania nalewki będą nam również potrzebne odpowiednie naczynia. Najlepiej jeśli będą wykonane z czystego szkła, które nie emituje żadnych toksycznych związków, nie wchodzi w reakcję z alkoholem i nie zmienia smaku płynów. Idealnym wyborem będzie na przykład niewielki szklany gąsiorek z szyjką zamykaną korkiem wyposażonym w szklaną rurkę, która umożliwi wymianę gazów z otoczeniem, jednocześnie zatrzymując wszystkie aromaty wewnątrz naczynia.

Nalewka z pigwy

Nalewka z pigwy

Przykładowe przepisy

Sposobów na wykonanie popularnej pigwówki jest bardzo dużo, dlatego warto wypróbować co najmniej kilka z nich.

I.
1 kg. owoców pigwy
1 kg. cukru
1 l. spirytusu

Oczyszczone i pokrojone w ćwiartki owoce należy umieścić w szklanym naczyniu, zasypać cukrem i odstawić w ciemne miejsce na ok. 2 tyg. Uzyskany w ten sposób syrop należy odlać, połączyć ze spirytusem i ponownie odstawić, tym razem na co najmniej 3 miesiące. Po tym czasie nalewka powinna być gotowa do spożycia.

II.
1 kg. owoców pigwy
1 l. 45% wódki
¼ l. spirytusu
0,5 kg. cukru

Owoce pokroić w ćwiartki, wsypać do szklanego naczynia, zalać 1 l. 45% wódki i odstawić w słoneczne miejsce na ok. 6 tygodni. Następnie zlać powstały płyn do butelki, a pozostające w naczyniu owoce zasypać 0,5 kg. cukru. Kiedy cukier całkowicie się rozpuści, a w naczyniu wytworzy się sok, należy go odlać i połączyć z nalewką oraz ¼ l. spirytusu, odstawiając całość na kolejne 3 tygodnie. Po tym czasie gotową nalewkę należy przefiltrować i wlać do czystych, szczelnie zamykanych, szklanych butelek i przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

III.
1,5 kg. owoców pigwy
1 l. wody
25 dkg. cukru
25 dkg. miodu
1 łyżeczka suszonego korzenia arcydzięgla
0,75 l. żytniówki
100 ml. rumu
skórka z 1 pomarańczy
sok z 1 pomarańczy
kwiat głogu (opcjonalnie)

Owoce pokroić, zalać wodą i gotować pod przykryciem ok. 45 min. Po ostudzeniu z masy wycisnąć sok (np. za pomocą sokowirówki), po czym dodać do niego miód, cukier oraz suszony arcydzięgiel i całość ponownie podgrzać. Gotowy płyn ostudzić, dodać do niego żytniówkę oraz rum i odstawić na 3 tygodnie w ciemne miejsce, co kilka dni wstrząsając pojemnikiem. Po tym czasie do nalewki należy dodać kwiat głogu, sok z pomarańczy i drobno pokrojona skórkę (wyłącznie część pomarańczową). Po wymieszaniu płyn ponownie odstawiamy na kolejny miesiąc. Po tym czasie gotową nalewkę przecedzamy, wlewamy do szczelnie zamykanych, szklanych butelek i przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu.

Autor: Katarzyna Józefowicz
Źródła:

1.    „ Okowita, przepalanka i nalewki” Andrzej Fiedoruk., Poznań2 009r, wyd. Zysk i S-ka
2.    „Wielka księga nalewek” J. Rogala, R. Maciej Poznań 2010 wyd. Olesiejuk Sp. z o.o.
3.    „Działkowiec” 01/2014 „Zdrowe pestkowe” str. 66/67 dr. n. med. A. Kowalczyk
4.    „Rośliny lecznicze i bogate w witaminy” P. Czikow, J. Łaptiew PWRiL W-a 1987r.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: