Nalewka z dzikiej róży

Nalewka z dzikiej róży

Skomentuj artykuł

Podobnie jak nalewki z innych wartościowych owoców, również nalewka z dzikiej róży może być określana mianem zdrowotnej. Spożywana z umiarem dostarcza naszemu organizmowi sporo wartościowych składników odżywczych, zawartych w owocach wykorzystanych do przygotowania nalewki. Zakonserwowane alkoholem przechowują się w napoju całkiem dobrze, dlatego można z nich korzystać w miarę potrzeb.

Wartości odżywcze

Dzika róża to przede wszystkim bogactwo witamin ( B2, C, K, P), ale można w niej znaleźć też inne substancje aktywne, jak chociażby garbniki, kwasy organiczne, pektyny czy olejki eteryczne. Działają one wzmacniająco na cały organizm i są polecane przy obniżonej odporności, przeziębieniach, wiosennych osłabieniach oraz kłopotach ze strony układu pokarmowego. Aby jednak można z nich było w pełni skorzystać, owoce dzikiej róży powinny zostać odpowiednio przetworzone.

Przygotowanie nalewki

Do przygotowania nalewki potrzebne są przede wszystkim owoce. Należy je zebrać późną jesienią (najlepiej po pierwszych przymrozkach), przeznaczając do przetworzenia tylko te dojrzałe i zdrowe. Uszkodzone bądź chore mogły by zepsuć smak i wartości odżywcze gotowego napoju. Po zbiorze należy owoce oczyścić z szorstkich włosków, szypułek oraz ogonków i dokładnie umyć. Następnie pozbawione pestek rozdrobnić przy pomocy maszynki do mięsa lub praski do owoców.


Nalewkę powinno przyrządzać się w naczyniach ze szkła, gdyż nie wpływa ono na smak napoju i nie wchodzi w żadne niepożądane reakcje chemiczne z alkoholem oraz kwasami. Poza tym przez szklane ścianki można bez przeszkód obserwować procesy, jakie zachodzą wewnątrz naczynia.

Kolejne etapy przygotowania nalewki, są już zwykle podyktowane konkretnym przepisem, ale najczęściej zasypuje się rozdrobnione owoce cukrem i odstawia w ciepłe miejsce na dzień lub dwa. Po tym czasie zalewa je przygotowanym alkoholem oraz przyprawia dodatkami smakowymi według uznania (np. cynamon) i odstawia w szklanym naczyniu na okres ok. 2-6 tygodni. Następnie otrzymany płyn przefiltrowuje się za pomocą czystej, bawełnianej ściereczki lub specjalnego filtra i przelewa do czystych butelek. Szczelnie zakręcone naczynia z napojem odstawia się w ciepłe i ciemne miejsce na ok. 4-6 miesięcy, po czym nalewka jest już gotowa do spożycia.

Nalewka z dzikiej róży

Nalewka z dzikiej róży

Cukier i alkohol

Stosunek cukru do ilości owoców, a także rodzaj alkoholu określają zwykle przepisy, na których się opieramy. A jest ich całkiem sporo, gdyż nalewka z dzikiej róży jest jedną z popularniejszych, przez co doczekała się wielu wersji i kombinacji smakowych. Ważne jest tylko, aby cukier użyty do jej przygotowania był rafinowany, a nie na przykład trzcinowy (zapewni klarowność napoju), a alkohol pochodził z pewnego źródła i był dobrej jakości. Jeśli użyjemy gotowej wódki, rozcieńczanie wodą nie będzie konieczne, natomiast w przypadku spirytusu staje się niezbędne. Aby otrzymać z niego 1 l. wódki należy użyć ok. 0,4 l. przegotowanej wody i 0,6 l. czystego spirytusu o mocy 96%.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: