Nalewka z aronii

Nalewka z aronii

1 komentarzy

Czas owocowych zbiorów, to również czas przygotowywania pysznych nalewek, często opartych na recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Umiejętnie sporządzone i spożywane z umiarem, są nie tylko smaczne, ale często posiadają właściwości lecznicze.

Aby jednak tak się stało, do wyrobu nalewki musimy użyć składników jak najlepszej jakości i trzymać się proporcji wybranej receptury. Żeby nalewka mogła nosić miano zdrowotnej, należy też wybrać do jej sporządzenia owoce bogate w witaminy, mikro i makroelementy oraz związki mineralne.

Dobrym przykładem takich owoców na pewno będzie aronia czarna, o której wspaniałych właściwościach pro-zdrowotnych napisano już bardzo wiele. Aby na bazie tego owocu wykonać dobrej jakości nalewkę, musimy zadbać o kilka ważnych czynników.

Wybór i przygotowanie owoców

Owoce przeznaczone do przerobu, powinny być zdrowe i zebrane w pełni dojrzałości, bardzo późną jesienią. Z powodu dużej zawartości garbników, są niezwykle cierpkie. Aby pozbyć się tej niepożądanej cechy, można zebrać je zaraz po pierwszych przymrozkach, pozwalając im się przemrozić na krzaku. Ale możemy też zebrać owoce nieco wcześniej i po oczyszczeniu oraz szybkim umyciu (nie należy przetrzymywać owoców w wodzie), umieścić na ok. 1-2 doby w zamrażarce. Tak przygotowane owoce powinny stracić większość cierpkiego smaku.

Pozostałe składniki

Kolejnym ważnym składnikiem nalewki, jest oczywiście alkohol. Dobrej jakości nalewka, nie powinna być przygotowana na bazie alkoholu mocniejszego niż 60%. Oczywiście użyty alkohol powinien być czysty i pochodzić z pewnego źródła. Możemy więc użyć dobrej jakościowo wódki lub spirytusu, który własnoręcznie rozcieńczymy woda. Jeśli wybierzemy drugą metodę, na 1 l. czystej wódki użyjmy ok. 0,4 l. przegotowanej wody i 0,6 l. czystego spirytusu o mocy 96%.

Następnym ważnym składnikiem nalewki jest oczywiście cukier. Ilość, jakiej użyjemy nie musi być dokładnie taka, jaką podano w przepisie. Możemy ten składnik dostosować nieco do własnych upodobań smakowych, ważne jedynie, aby użyć cukru rafinowanego (a nie np. trzcinowego), gdyż zapewni nam to klarowność napoju.

W przepisach często spotykamy również rozmaite dodatki smakowe oraz miód. Możemy wybrać z nich te, które najbardziej odpowiadają naszym upodobaniom. Decydując się natomiast na dodatek miodu, podniesiemy znacznie wartości zdrowotne oraz smakowe końcowego wyrobu.

Nalewka z aronii

Nalewka z aronii

Naczynia

Kiedy już zgromadzimy niezbędne produkty, musimy również zadbać o właściwe naczynie do produkcji nalewki. Z wielu powodów najodpowiedniejsze do tego celu będzie szkło. Nie zmienia smaku płynów, nie oddaje do nich żadnych niepożądanych związków chemicznych i można przez nie obserwować procesy zachodzące podczas produkcji nalewki.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Anna, Tytuł: nakewka z aronii

    nie podano w którym momencie i jak dodajemy cukier, skorkę pomarańczową, miód itd.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce