Mszyce - zwalczanie mszyc.

Mszyce - zwalczanie mszyc.

53 komentarzy

Mszyce – zwalczanie mszyc

 

Mszyce to drobne owady ssące, rozpowszechnione na całym świecie w ponad 3 tysiącach gatunków. Zawsze występują w masowych ilościach i atakują prawie każdą roślinę. Atak mszycy na roślinę objawia się zazwyczaj silnym osłabieniem wzrostu oraz zniekształceniem lub całkowitym zahamowaniem rozwoju liści i młodych pędów. Owady wydzielają charakterystyczną klejącą substancję – miód spadziowy, który jest doskonałą pożywką dla szarej pleśni i innych infekcji grzybowych. Dużym zagrożeniem dla roślin są również choroby wirusowe roznoszone przez mszyce. Corocznie szkodnik ten przyczynia się do wielomilionowych strat w rolnictwie i ogrodnictwie, dlatego warto poświecić chwilę i zapoznać się ze sposobami zwalczania mszyc.

Mszyce najczęściej żerują na młodych, bardzo soczystych pędach wierzchołkowych roślin, a także na kwiatostanach i pąkach kwiatowych. Młode pędy zawierają więcej soków, aparaty ssące mszycy łatwiej mogą je penetrować i wysysać z nich sok. Mszyce zasadniczo różnią się między sobą pod względem wielkości i koloru. Osiągają rozmiar zazwyczaj od 2 do 5 milimetrów i przybierają barwy od żółtej przez czerń i róż do bieli a nawet brązu. Wielkość szkodników bardzo często uzależniona jest od gatunku rośliny na którym żerują. Młode mszyce tzw. nimfy w trakcie wzrostu kilkakrotnie pozbywają się zewnętrznych pancerzyków. Pancerzyki te maja zazwyczaj przeźroczysty lub biały kolor. Nimfy żerują na wierzchniej stronie liścia, dorosłe osobniki zazwyczaj na spodniej. Na uwagę zasługuje również tempo w jakim rozmnażają się mszyce. W sprzyjających warunkach podczas jednego sezonu mszyca potrafi wydać kilka do kilkunastu pokoleń, za każdym razem po kilkadziesiąt osobników potomnych. W zależności od gatunku mszyce żywią się konkretnymi rodzajami roślin, a nawet określonymi częściami tych roślin.

 

 

Najbardziej znane i rozpowszechnione gatunku mszyc oraz rośliny atakowane.

Mszyca jabłoniowa i mszyca jabłoniowo - babkowa (jabłonie), mszyca jabłoniowo - zbożowa ( jabłonie, grusze, głóg, zboża rzadziej śliwa), mszyca kapuścianka ( lak, lewkonia, maciejka, warzywa kapustne, rzepak, rzepik, gorczyca), mszyca malinianka (maliny, jeżyna ), mszyca pelargoniowa ( pelargonia , pantofelnik , hortensja , pierwiosnek , popielnik), mszyca porzeczkowo - mleczowa i mszyca porzeczkowo - czyściecowa ( porzeczki i agrest), mszyca różano - szczeciowa (róże oraz przedstawiciele rodziny szczeciowatych np. szczeć), mszyca śliwowo - kocankowa i mszyca śliwowo - trzcinowa - (śliwa, kocanka, niezapominajka, starzec popielnik, złocień japoński, złocień właściwy), mszyca wiśniowo – przytuliowa (czereśnia i wiśnia).

53 komentarzy

  1. Dodał: Mikita, Tytuł: zwalczanie mszyc

    Co do biedronek - to mszyce skutecznie niszczą LARWY biedronek, w stosunku do owadów dorosłych 5:1, ale żeby były larwy muszą być najpierw owady dorosłe. Środki chemiczne należy stosować z umiarem, w temp. ok 20 st. Celsjusza i niestety na jednym oprysku się nie skończy.

  2. Dodał: Grazyna, Tytuł: Mszyce

    Przeczytalam wszystkie komentarze. Mszyce to delikatne stwory mozna je przeciez rozgniesc w reku czyli mozna je otruc bardzo latwo bo ich" cialo" wchlonie wszystko w sekunde.Na roze woda z czosnkiem jest ok i to chyba najprostrre. Nie wytepi ich sie na stale i za jednym razem jak sie pokazuja trzeba je pryskac i juz, nie ma innego wyjscia. A drzewa sliwki i inne i tak maja owoce za to beda mialy wiecej galezi na przyszly rok. Na mrowki sypie sie borax z cukrem proporcje obojetne, wiecej boraxu niz cukru, GG

  3. Dodał: Ewa, Tytuł: Mszyce

    Polecam 1 łyżka stołowa ludwika koniecznie mietowego na 1 litr wody

  4. Dodał: Krzysztof, Tytuł: Gorczyca

    Podobno na mszyce pomaga posypanie zmieloną gorczycą. Gorczyca zawiera izotiocyjanian allilu, który zabija mszyce.

  5. Dodał: ObserverPL, Tytuł: Mszyce

    Na mszyce pomaga tylko modlitwa, szczera , żarliwa, z zamówioną mszą w kościele, a najlepiej z dodatkowym święceniem przez pedofila w kiecce!!! Mszyce zdychają wtedy z wrażenia całymi tysiącami!. Informacja sprawdzona, można ją potwierdzić na najbliższej plebani :))

  6. Dodał: aRiel62, Tytuł: na mszyce

    Na mszyce dobra jest pokrojona skórka z banana i zakopana wokół rośliny, dobrze jest też dodać ją do kompostu, natomiast na mrówki proszek do pieczenia moje Panie ( wypróbowane!!)

  7. Dodał: 3699, Tytuł: jak zwalczyć mszyce

    próbowałem to coś wystrzelać seriami z kałacha,nie pomogło, tylko szklarz sporo zarobił a teściowa miała bieg po zdrowie

  8. Dodał: Jan K., Tytuł: Jaka \"cudowna\" chemia...

    "Wywar z petów" jest bardziej szkodliwy niż środki chemiczne. (...)Przy mocnym zaatakowaniu mszycą pomaga tylko środek chemiczny, który jest nie bardziej szkodliwy od detergentów"... Jasne. Dziwnym trafem po 1 oprysku umiera wszystko co żyje w promieniu kilku m kwadr. Chemia, która jest tak nachalnie reklamowana w środowisku ogrodniczym, powoduje wymieranie drobnych organizmów (np. biedronek, złotooków). Chemia spływa z roślin. Z wodami gruntowymi dostaje się do naszych organizmów... Zanim psikniecie tym "cudem" chemicznym, pomyślcie o sobie i swoich dzieciach...

  9. Dodał: Ola Kwietniewska, Tytuł: Obsydian - polecam

    Dla mnie najlepszy jest Obsydian. Skuteczny i szybki.

  10. Dodał: Martika, Tytuł: mszyce w domu

    Mam problem z mszycami na moim kalanchoe.W zeszłym roku było to samo.Obcięłam wszystkie listki.Pięknie mo odrosło,ale znowu ten sam problem.Szkoda mi go zmowu ścinać,ale na wszystkich młodych pędach są mszyce. Czym je potraktować? Chodzi mi o domowe sposoby...

  11. Dodał: Piotr Jarun, Tytuł: Mszyce zwalczanie

    "Wywar z petów" jest bardziej szkodliwy niż środki chemiczne. Papieros to chemia a nie czysty liść tytoniu. Podpalony spala się, nie pleśnieje, dym nie krztusi palacza itd. Nie udzielajcie więc głupich rad. Przy mocnym zaatakowaniu mszycą pomaga tylko środek chemiczny, który jest nie bardziej szkodliwy od detergentów. Dla wytrwałych proponuję gnojówkę z pokrzywy.

  12. Dodał: Marcin, Tytuł: polecam Karate ZEON

    Jak mam mszyce pryskam KARATE. W 2 godziny wszystkie są martwe jak i wszystkie inne robactwo które chciałby spróbować moich jabłoni, czereśni i porzeczek.

  13. Dodał: ewabudewa, Tytuł: środek na mszyce

    ktoś mi podał nazwę jedynego, skutecznego środka na mszyce: DECIS

  14. Dodał: jagoda..., Tytuł: daję radę z mszycami....

    Mam maly ogródek ,trzy jabłonki, 6 szt aronii, kwiaty rododendrony ,azalie, magnolie,wierzbę całolistną kilka róż, wszystko atakują mszyce prócz aronii,jak tylko się pokazują opryskuję płynem, woda z mlekiem (pomaga)po jakimś czasie znów się pokażą to znowu pryskam i tak kilka razy.Ale gdy jabłka dojrzeją można śmiało jeść bez mycia... (bez chemii)

  15. Dodał: Wiesław, Tytuł: BZZZDURA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Na swoim tarasie od wielu lat uprawiam mięty różnych gatunków, od zwykłej ogrodowej, po różne wynalazki zapachowe. Mszyce atakują miętę od marca do września, wręcz ją uwielbiają (bez względu na rodzaj mięty. Więc proszę nie wprowadzać wywodów książkowych ekspertów. Mięta jest również przysmakiem dla tych sokopijców.!!!!!!!!!!!

  16. Dodał: Marlena, Tytuł: Mszyce i mrowki

    Nie ma skutecznego sposobu na mszyce i to jest prawda pryskalam woda ze spirytusem i mydlem i chemicznymi srodkami no i po kilku dniach problem powraca,tak samo jak i mrowki ktorym chce sie wdrapywac na drugie pietro bo gdzie niby maja tu swoje gniazdo jak wokolo beton

  17. Dodał: Rumianek, Tytuł: Aby bieronki zadziałały

    Te rady aby biedronki łapać i sadzać na kwiaty trzeba uzupełnić o to aby skrzydełka im oderwać, żeby nie odleciały. Żart.

  18. Dodał: Natalia, Tytuł: Mszyce na wierzbie solix na balkonie

    Skorzystam z petów.I dobrze, że toksyczne dla tego zielonego draństwa.O siebie się nie martwię.Przeżyję. Wierzba rosła tak pięknie. Nie polecam octu. Ocet zniszczył i mszyce i końcówki pędów rośliny.Biedronka uwija się, ale niestety niewiele by poradziła z taką ilością tej zielonej szarańczy.Teraz tylko nadzieja,że zniszczone pędy wierzby jakoś sią odrodzą,.

  19. Dodał: hania, Tytuł: mszyce w mieszkaniu

    nie było mnie 3tygodnie i zaatakowały całe mieszkanie.Nie mogę sobie teraz poradzić wszystko mam lepkie meble ,szyb nie mogę domyć ,lustra i wszystko z plastiku się lepi nie pomaga zmywanie i ja już czuję się lepka co mam zrobić

  20. Dodał: małgorzata, Tytuł: mszyce zakała rośln

    Witam na moja mięte tez wlazły zresztą nie tylko na nią ale tez bób śliwki no i róże zniszczyły mi wszystko ale próba z biedronką udała się tylko mało ich

  21. Dodał: Barbara, Tytuł: okropne mszyce i mrówki:)

    Witam mszycy nie da się zwalczyć bo one ciągle są i atakują na moich różach ciągle żerują a ja je spryskuję i na dwa lub trzy dni spokój i nadal są jedyny sposób to środki chemiczne tak samo jest z mrówkami też mi siedzą w ogródku i sypę im trutkę to też na kilka dni a potem wychodzą jest to męczące ,ale zeby kwiatki były to trzeba walczyć z tymi szkodnikami .Mszyce bardzo atakują słodkie rośliny i słodkie kwiaty.Pozdrawiam i życze cierpliwości do walki :)ja w zeszłym roku kropiłam mszyce wodą z octem trochę pomogło to tak na marginesie.

  22. Dodał: stokrotka, Tytuł: mszyca na miecie

    ja moja miete pieprzowa musialam wyrzucic, chociaz pieknie rosla bo mszyc bylo na niej na kilogrmay!!!! wiec jak juz inni wspomnieli : gowno prawda! A poziomki mszyce atakuja mi regularnie,mam je w korytku nabalkopnie wiec dogladam ich regularnie, nie mam zadnych chwastow, wiec nie wiem co moze byc przyczyna pojawiania sie mszyc. moze ktos ma jakis pomysl?

  23. Dodał: jola, Tytuł: mszyca na Miecie

    nie prawda jest ze mszyce odstrasza zapach miety ,posadzilam w skrzynkach przyprawy i moja miete dopadla mszyca :-(

  24. Dodał: Ania, Tytuł: GÓWNO PRAWDA

    Jak w temacie. Ja mam mszyce na mięcie. Kto pisze takie debilne artykuły?!

  25. Dodał: Jagoda, Tytuł: Co z tą miętą?

    Piszecie, że mięta odstrasza mszyce, a dzisiaj na balkonie, na jednej z moich doniczkowych miętek znalazłam "śliczną" rodzinkę...

  26. Dodał: wiola:)), Tytuł: mszyce:))))

    mojej mamie zaatakowaly ogorki i arbuzy co robic??/ najlepiej?? pryska je pokrzywa ale nie pomaga wlasnie nazbieralam petow ale pokrzywa sie konczy co jest najlepsze mozecie pomoc?? :) pokladlysmy miete juto bedziemy robic czoenek ale jak ktos zna cos na ogorki prosze o pomoc:) wiola:))

  27. Dodał: dana, Tytuł: zwalczanie mrowek

    ja wysypalam juz 1 kg proszku specjalnego na mrowki i ciagle pokazuja sie nowe dziury z mrowkami

  28. Dodał: dawid112, Tytuł: zwalczanie mrówek

    jeżeli występują u was mrówki można je spryskać lakierem do włosów lub kopczyk polać denaturatem albo kopczyk mrówek posypać solą sam sprawdzałem polecam!!

  29. Dodał: Hania, Tytuł: Płyn do mycia naczyń??

    Mam,a może miałam piękne bratki..każdy mi ich zazdrościł...ale pojawiły mi się na nich pełno białych mszyc..połowę kwiatów mam mam w stanie krytycznym ale tam jest ich najwięcej wiec spryskałam je i co się okazało..przestały się ruszać ale boje się że zaszkodziłam kwiatom:(

  30. Dodał: Przemysław47, Tytuł: Proszek do pieczenia

    Właśnie przed godziną dowiedziałem się, że na te ...... mrówki można zastosować proszek do pieczenia. Mam 30 selerów na nich mszyce i kopczyki mrówek. BIORĘ SIĘ DO ROBOTY ! /właśnie przestało padać/

  31. Dodał: Aga1, Tytuł: lawenda i mszyce

    Ja mam posadzoną lawendę w doniczce na balkonie i wcale jak zapach lawendy nie odstrasza mszyc. Wręcz przeciwnie zauważyłam że lawenda została zaatakowana przez szkodniki-mszyce!!!

  32. Dodał: Monika, Tytuł: Nieprawda ze ziola odstraszaja mszyce

    Tytuł: Naturalne sposoby na mszyce 1. rośliny: - przyciągające owady drapieżne np. kwiaty - przyciągające mszyce np. nasturcja - odstraszające mszyce: mięta pieprzowa, czosnek, anyż, kolendra, lawenda, petunia, wyka warto zadbać o różnorodność w swoim ogrodzie - chwasty (zioła) też pełnią pożyteczną rolę w ogrodzie poprawiając strukturę gleby, chroniąc przed chorobami i rozprzestrzenianiem się szkodników 2. naturalne preparaty zwalczające: gnojówka z pokrzyw, wyciąg z czosnku, roztwór mleczny, napar z krwawnika, odwar z wrotyczu dodał: Robert PANIE ROBERCIE u mnie mszyce wlasnie zaatakowaly ziola na parapecie a najbardziej mięte brazylijska i wlansie kolendre :(

  33. Dodał: xionc vikary, Tytuł: Posypać popiołem

    Najlepiej posypać popiołem w środę popielcową... ...

  34. Dodał: krystyna, Tytuł: problem z potworem

    u mnie na konarze sliwki pojawilo sie mnustwo zielonej mrzycy i zatakowala wszystko co mozliwe w ogrodzie srodkiem na mszyce musiala bym pryskac z helikoptera pomocy

  35. Dodał: alina, Tytuł: sposób na mszyce

    rozrobić sodę lub proszek do pieczenia,obficie spryskać

  36. Dodał: magda, Tytuł: Czosnek na mszyce

    Podobno, wystarczy włożyć w ziemię do doniczki ząbek czosnku, żeby się ich pozbyć.

  37. Dodał: lucyna, Tytuł: GINIEMY I MY!!!

    Co do mrówek-to chętnie oddam darmo i z podziękowaniem! Na mojej działce nie mogę sobie z nimi poradzić.Niszczą kwiaty, truskawki itp. Zapraszam po odbiór.

  38. Dodał: QTC 1, Tytuł: GINIEMY I MY !!!

    Przejście nowoczesnego kosiarza z elektr.lub spalinową kosiarką po trawniku czyni ten plac trawnia zdezynfekowany.Wszystko zginęło:biedronka,pszczoła,mrówka,żaba i wszystko inne co było+środki chemiczne stosowane czynią pustkę w naszym środowisku.POWOLI GINIEMY.

  39. Dodał: Jack, Tytuł: pety w słoiku?

    działa znakomicie ale jest toksyczne dla ludzi i pszczół !!!

  40. Dodał: urszula, Tytuł: sposob na mszyce

    tak zgadzam sie ztym absolutnie tez zbieram pety do sloika z woda i sryskam dziala znakomicie

  41. Dodał: Daniela, Tytuł: Sposob na mszyce

    Ja zbieram pety z papierosow do sloika z woda cedze i pryskam na mszyce.Pomaga.Tak mi poradzil dzialkowicz ktory od lat stosuje te metode.

  42. Dodał: Ewelaj, Tytuł: Mszyce !!!

    Można przemyć liście kwiatów jak i same kwiaty wywarem z orzechów piorących .

  43. Dodał: Jola, Tytuł: sposoby na mszyce

    Od wielu lat mam storczyki. Po raz pierwszy pojawiły się na nich mszyce!!! Czy po spryskiwaniu ich wodą po papierosowych petach nie spowoduje smrodu w mieszkaniu?!?!

  44. Dodał: wypal, Tytuł: sposoby na mszyce

    "Warto posadzić w ogrodzie kilka kęp mięty, mszyce nie lubią jej charakterystycznego zapachu i mniej chętnie osiedlają się w jej towarzystwie." A u mnie wlasnie zaatakowaly miete i co teraz mozna zrobic?

  45. Dodał: ulka, Tytuł: sposoby na mszyce

    bardzo prosty sposób jeśli macie w rodzinie palaczy to trzeba zebrać pety do słoika z wodą odsączyć rozcienczyć 10ml na 100 ml wody i spryskać, działa doskonale

  46. Dodał: Robert, Tytuł: Naturalne sposoby na mszyce

    1. rośliny: - przyciągające owady drapieżne np. kwiaty - przyciągające mszyce np. nasturcja - odstraszające mszyce: mięta pieprzowa, czosnek, anyż, kolendra, lawenda, petunia, wyka warto zadbać o różnorodność w swoim ogrodzie - chwasty (zioła) też pełnią pożyteczną rolę w ogrodzie poprawiając strukturę gleby, chroniąc przed chorobami i rozprzestrzenianiem się szkodników 2. naturalne preparaty zwalczające: gnojówka z pokrzyw, wyciąg z czosnku, roztwór mleczny, napar z krwawnika, odwar z wrotyczu

  47. Dodał: BOGNA, Tytuł: MSZYCE

    TEZ MAM TEN PROBLEM. STOSUJE PŁYN DO MYCIA NACZYŃ

  48. Dodał: Iwonaa, Tytuł: mszyce i cebula

    Miałam mszyce na poziomkach i potraktowałam je wywarem z cebuli i zniknęły :)

  49. Dodał: Adam, Tytuł: Biedronki dobre na wszystko

    Najlepiej jest zbieraż biedronki, przetrzymywać je w akwarium np. 5 l a potem zanieść to akwa na ogród i wyjmować je i kłaść na rośliny;)

  50. Dodał: BeataD, Tytuł: Biedronki!!!

    Zgadzam się z wypowiedzią dziadkaA. Ja w ogóle nie stosuję chemii na działce i ogrodzie a biedronek nie ma!!!

  51. Dodał: dziadekA, Tytuł: Mszyce!!!!!

    Niestety obserwuję że jest coraz mniej biedronek.Na swojej działce nie stosuję prawie wcale śr. chem. a i tak ich nie widać

  52. Dodał: Patrysia, Tytuł: Mszyce.....

    Biedroneczki biedroneczki najlepsze są na mszyce łapiemy biedronki i kładziemy na zaatakowany kwiat i po sprawie

  53. Dodał: KALINEk ;-), Tytuł: Mszyce

    Warto też popiołem z drzewa posypać

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: