Mrożonki z warzyw

Mrożonki z warzyw

Skomentuj artykuł

Jesienią w naszym kraju mamy dostęp do ogromnej ilości świeżych warzyw. Na lokalnych targach oraz na naszych działkach pojawia się ich naprawdę dużo, gdyż okres zbioru większości z nich przypada właśnie na tę porę roku. Ale z nastaniem zimowych chłodów, sytuacja się nieco zmienia. Możemy oczywiście nadal kupować je w marketach spożywczych, jednak nie są już tak smaczne, a niektóre stają się dużo droższe.

Dlatego właśnie jesienią należy pomyśleć nad sposobem przechowania warzyw na własne potrzeby przez dłuższy okres czasu. Metod do wyboru mamy kilka, jednak jedną z najlepszych jest zamrażanie. Warzywa przechowywane w ten sposób, zatrzymują większość składników odżywczych oraz witamin i nie tracą na kolorze. Jeśli więc ktoś dysponuje własną zamrażarką lub choćby nieco większym zamrażalnikiem w lodówce, może pokusić się na samodzielne ich przygotowanie.

Co, jak i dlaczego należy zamrażać?

Do mrożenia nadaje się większość warzyw dostępnych w naszym kraju, ale nie wszystkie warto mrozić, gdyż część warzyw korzeniowych jest zimą nadal łatwo dostępna i zwykle zbytnio nie drożeje. Jeśli jednak postanowicie mrozić marchewkę, pietruszkę, cebulę czy seler, to najlepiej byłoby przygotować z nich mieszanki warzywne. Będziecie mięli je pod ręką, kiedy postanowicie przygotować zupę lub szybkie danie z patelni. Poza tym będzie skomponowana z warzyw, które najbardziej wam odpowiadają.

Niektóre z warzyw po rozmrożeniu brzydko się rozpadają lub są nieapetyczne, dlatego nie poleca się przechowywania ich w taki sposób (np. szparagi, buraki, rzodkiewka, cukinia, koper włoski).


Opłaca się natomiast przygotowywać mrożonki z warzyw, które zimą są trudniejsze do kupienia lub muszą być sprowadzane z innych krajów, przez co są dużo droższe. Dobrym przykładem może być mrożenie różnokolorowej papryki, a także koperku i natki pietruszki. W przeciwieństwie do wielu innych warzyw, nie musimy ich nawet blanszować. Wystarczy je umyć, obrać, pokroić i umieścić w opakowaniach przeznaczonych do zamrażania. Paprykę możemy zamrozić zarówno w postaci drobno pokrojonej kostki, pasków jak i połówek. Natomiast natkę pietruszki i koperek zwykle należy posiekać, choć można też zamrozić je w całości razem z gałązką.

Jeśli ktoś zdecyduje się mrozić świeże ogórki, tych również nie powinien poddawać wstępnej obróbce cieplnej (podobnie zresztą jak cebuli). Przed włożeniem do zamrażarki obiera się je ze skórki i kroi w dość grube plasterki. Jednak należy pamiętać, że ogórki zawierają mnóstwo wody, dlatego po rozmrożeniu nie zachowają swojej jędrności i ciężko będzie się nimi cieszyć na kanapce lub w sałatce. Za to będą niebywale aromatyczne, w związku z czym znakomicie sprawdzą się w postaci mizerii.

Mrożonki z warzyw

Mrożonki z warzyw

Co  blanszować?

Większość warzyw przed zamrożeniem należy jednak zblanszować. Zabieg ten pozwala zachować kolor, niszczy niepożądane drobnoustroje oraz zapobiega uszkodzeniom w tkankach mrożonych warzyw.

Postępujemy tak np. z fasolką szparagową, brokułami, kalafiorem, brukselką, kukurydzą, groszkiem, marchewką, pietruszką lub selerami.

Oczyszczone i podzielone na kawałki (np. brokuły, kalafior), pokrojone w kostkę (np. marchew, seler) lub w całości (brukselka, groszek), wrzuca się na 2 min. do osolonego wrzątku. Następnie odcedza, schładza i dopiero tak przygotowane zamraża. Warzyw przed zamrożeniem się nie przyprawia, gdyż niektóre przyprawy np. pieprz mogą w trakcie mrożenia zmienić smak i zgorzknieć.

Mrożonki z warzyw

Mrożonki z warzyw

W czym przechowywać mrożonki?

Najpraktyczniej umieszczać warzywa w formie niewielkich porcji w plastikowych woreczkach, specjalnie przeznaczonych do tego celu. Warzywa można również układać w pojemnikach plastikowych ze szczelną pokrywką i odłupywać potrzebną ilość na bieżąco (np. papryka, koperek lub ogórki).

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także