Mozga trzcinowata

Mozga trzcinowata

Skomentuj artykuł

Mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea) to roślina wieloletnia, należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Występuje ona na całym niżu Polski, przeważnie na glebach żyznych, wilgotnych, organicznych. Często spotykana na łęgach rozlewiskowych, gdzie dominuje w runi, tworząc łąki mozgowe. Jest to jedna z traw pastewnych, polecana zwłaszcza na łąki często zalewane lub intensywnie nawożone azotem. Mozga trzcinowata to także źródło paszy. Nadaje się do upraw energetycznych ze względu na szybki przyrost biomasy. Posiada również zastosowanie jako roślina ozdobna.

Charakterystyka gatunku

Mozga trzcinowata to bylina dorastająca do 2 m wysokości. Pędy są silnie ulistnione, grube i sztywne, podzielone na 5–7 międzywęźli. Liście wyrastające z węzłów są równowąskie, szerokości do 2 cm, sztywne, szorstkie, szarozielonego koloru. Języczki bardzo długie, spiczaste, obejmujące źdźbło. Kwiatostanem jest wiecha złożona z brunatnoczerwonych kłosków, osiągająca długość 25 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoc stanowi ziarniak o długości 4 mm i szerokości 1,5 mm, okryty srebrzystymi plewkami. Jest to gatunek o bardzo silnie rozwiniętym systemie korzeniowym. Korzenie dorastają nawet do 300 cm. Wykształca także bardzo długie rozłogi podziemne, czerwono nabiegłe.

Odmiany botaniczne

Motycka – odmiana o wyższych właściwościach pastewnych aniżeli naturalny ekotyp;

Feesey – odmiana o ozdobnych liściach w biało-zielone pasy biegnące wzdłuż liścia;

Picta – liście bialo-zielone;

Dwarf garters – rozrasta się, osiągając wysokość do 150 cm, liście biało paskowane;

Luteopicta – charakteryzuje się jasnożółtymi pasami, biegnącymi wzdłuż liścia; osiąga wysokość do 100 cm.

Mozga trzcinowata

Mozga trzcinowata

Wymagania siedliskowe

Optymalne warunki dla mozgi trzcinowatej to stanowisko wilgotne, żyzne, o odczynie obojętnym, bogate zwłaszcza w azot i fosfor. Nie znosi gleb ciężkich, zbitych i wałowania. Doskonale wytrzymuje nawet miesięczne okresy zalewania. Nie znosi jednak wody stagnującej. Rośnie także w mniej wilgotnych siedliskach, lecz wymaga wtedy nawożenia azotowego. Jest tolerancyjna pod względem odczynu gleby. Bardzo dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe ze ścieków i nawozów organicznych. Ma duże wymagania wobec światła. Jest odporna na mrozy.

Mozga trzcinowata

Mozga trzcinowata

Zastosowanie jako roślina łąkowa i pastewna

Gatunek dominuje w runi wysoko wydajnych, wielokośnych łąk mozgowych użytkowanych kośnie, ale po skoszeniu traci wodę powoli. Łąki mozgowe stanowią cenne środowisko życia dla wielu gatunków fauny łąkowej. Mozga jest jednak wrażliwa na niskie koszenie. Uważana jest także za wartościową trawę pastewną ze względu na zawartość składników pokarmowych. Wyróżnia się niezbyt dużą zawartością białka ogólnego (11,0–17,1 proc.), cukrów (4,5–5,5 proc.), a poza tym zawiera 23,1–31,1 proc. celulozy i 21,1–23,8 proc. hemiceluloz oraz 3,7–5,0 proc. ligniny. Obecność alkaloidów obniża jednak wartość smakową tego gatunku.

Zastosowanie jako roślina ozdobna

W ogrodzie polecana jest do nasadzeń w dużych grupach w pobliżu oczka wodnego. Może stanowić ciekawe tło dla innych roślin na rabatach, a także element nasadzeń pojemnikowych. Wspaniale nadaje się do obsadzania skarp ze względu na zdolność stabilizacji podłoża.

Autor: Anna Jędrzejewska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: