Monstera dziurawa

Monstera dziurawa

Skomentuj artykuł

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to bujnie rosnące pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae), pochodzące z lasów tropikalnych Ameryki Płd. Monstera wytwarza zdrewniałe pełzające pędy oraz duże, zaokrąglone liście z nieregularną perforacją. W odpowiednich warunkach monstera jest łatwa w uprawie i rośnie bardzo szybko.

Charakterystyka gatunku

Monstera dziurawa jest wiecznie zielonym pnączem, dorastającym w warunkach domowych do 3m wysokości i 75 cm szerokości. Blaszki liściowe są skórzaste, lśniące, o zaokrąglonym lub sercowatym kształcie; osiągają maksymalnie średnicę 30 cm i osadzone są na długich ogonkach.

W zależności od stopnia dojrzałości mogą mieć regularną lub nieregularną perforację. W warunkach naturalnych i szklarniowych wytwarza kwiatostan w kształcie kolby o długości do 30 cm z dużą białą pochwą. Wytwarza drobne pachnące, stożkowate jagody. U roślin uprawianych w mieszkaniu kwiaty pojawiają się rzadko, gdyż często roślina nie osiąga dostatecznej wielkości. Oprócz podziemnego systemu korzeniowego roślina ta wytwarza również długie korzenie powietrzne, służące do przyczepiania się do podpór oraz pobierania pary wodnej z powietrza.

Odmiany

'Variegata' – odmiana uprawna o mniejszych liściach pokryte nieregularnymi, kremowymi             plamami

'Marmorata' – odmiana uprawna wytwarzająca liście o nieregularnych, żółtych plamach
var. borsigniana – odmiana botaniczna szybko rosnąca, mniejsza od gatunku; liście płycej powcinane


Uprawa

Gatunek ten uprawiamy w podłożu złożonym z gruboziarnistej ziemi kompostowej i liściowej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Na dnie naczynia w którym sadzimy tę roślinę umieszczamy grubą warstwę drenażu. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale niezbyt mokre. Latem monstera wymaga temperatury 20'C, a zimą nie mniej niż 10'C. Źle znosi częste przestawianie i nie powinna rosnąć w miejscu silnie nasłonecznionym. Aby w mieszkaniu monstera pięła się ku górze, musimy zapewnić jej mocną podporę.

Monstera dziurawa

Monstera dziurawa

Pielęgnacja

Monsterę podlewamy latem co tydzień, a zimą co 2 tygodnie. W okresie letnim, korzenie powietrzne i liście należy również codziennie zraszać odwapnioną, letnią wodą. Usuwamy również uschnięte liście i wycinamy zdeformowane pędy. Nawożenie zalecane jest co 2 tygodnie od marca do sierpnia. Najlepszy termin do przesadzania to marzec–kwiecień (zanim roślina zacznie wypuszczać nowe liście). Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co 3-4 lata lub wymieniamy im wierzchnią (5-7 cm) warstwę ziemi.

Monstera dziurawa

Monstera dziurawa

Choroby i szkodniki

Na liściach monstery mogą pojawiać się larwy tarczników z brązowymi okrywami w kształcie tarczki, a także larwy wełnowców, o obecności których świadczy biały, puszysty nalot na spodzie blaszek liściowych. Najprostszym domowym sposobem zwalczania tych szkodników jest użycie roztworu mydła.

Monstera dziurawa

Monstera dziurawa

Rozmnażanie

Latem ukorzeniamy sadzonki pędowe z pąkiem liściowym (oczkiem śpiącym) lub sadzonki wierzchołkowe z 3-4 liśćmi i korzeniem powietrznym. Dobrym sposobem jest również rozmnażanie przez odkłady powietrzne. Ukorzeniamy przy dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze podłoża (25–30ºC).

Zastosowanie

Monstera dziurawa należy do jednych z największych roślin stosowanych do dekoracji wnętrz. Dekorację stanowią u niej oryginalne, duże liście a także korzenie powietrzne. Prowadzona jest ona przy podporach tj. pokryte mchem kolumny czy kraty. Polecana jest do wnętrz przestronnych  na miejsca zacienione lub półcieniste. Uprawiana jest także w szklarni o temperaturze 18-24'C.

Anna Jędrzejewska

Źródła: Ilustrowana Encyklopedia Roślin (wyd. Agora 2008), Wikipedia

czytaj dalej...


Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Koniecznie zobacz: