Modrzew europejski

Modrzew europejski

Skomentuj artykuł

Uprawa modrzewia europejskiego

Pomimo, iż modrzew nie jest trudną rośliną w uprawie, należy spełnić kilka wymagań, by móc cieszyć się dorodnymi okazami. Przede wszystkim stanowisko uprawy musi być dobrze nasłonecznione, ale jednocześnie nienarażone na susze. Mała ilość słońca oraz wody mogą wpłynąć bardzo negatywnie na nasze drzewka. Jeżeli planujemy w jednym miejscu umieścić więcej niż jedną sztukę, pamiętajmy również o zachowaniu odpowiednich odstępów. Zbyt gęste nasadzenia powodują, iż modrzew europejski zrzuca swoje dolne gałęzie, pozostawiając w dolnej części goły, nieatrakcyjny pień.

Modrzew europejski

Modrzew europejski

Duża zaletą tej rośliny jest jej bardzo szybki wzrost, przynajmniej w pierwszych latach jej uprawy. Dopiero po około 25 latach zaczyna rosnąć wolniej, a osobniki w wieku 70 - 130 lat osiągają już swój maksymalny rozmiar. Dzięki sporemu przyrostowi, modrzewie te są bardzo dobre do przycinania i formowania z nich przeróżnych kształtów, a niektóre odmiany, takie jak Repens, czy Kórnik nadają się nawet do tworzenia żywopłotów.

W pierwszym roku uprawy modrzew europejski powinien być osłonięty na zimę, gdyż młoda roślina może jeszcze przemarzać. W kolejnych latach ryzyko to jest już znacznie mniejsze, dzięki czemu możemy zrezygnować już z tego zabiegu.

Modrzew europejski

Modrzew europejski

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: