Miskant - trawy ozdobne w ogrodzie

Miskant - trawy ozdobne w ogrodzie

1 komentarzy

Trawy ozdobne coraz bardziej zyskują w oczach miłośników roślin ozdobnych, dlatego też w centrach ogrodniczych możemy nabyć coraz więcej gatunków roślin trawiastych. Z pewnością do piękniejszych gatunków traw ozdobnych, uprawianych w ogrodach przydomowych należą miskanty. Wykazują one spore zróżnicowanie, pozwalające na tworzenie rabat, które są atrakcyjne nie tylko w   sezonie wegetacyjnym, ale także w okresie zimowym, co jest wielką zaletą tych roślin.

Rodzaj Miscanthus obejmuje około dwudziestu gatunków traw, jednak w uprawie spotykamy najczęściej kilka z nich. Z pewnością najpopularniejszym gatunkiem  jest miskant chiński (Miscanthus sinensis). Miskanty zaliczamy do rodziny wiechlinowatych, a więc traw (Poaceae).

Wybrane gatunki rodzaju

    Miskant chiński- Miscanthus sinensis
    Miskant olbrzymi- Miscanthus x giganteus
    Miskant cukrowy- Miscanthus sacchariflorus
    Miskant czyśćcowaty- Miscanthus oligostachyus
    Miscanthus ecklonii
    Miscanthus nepalensis

W stanie dzikim Miscanthus występują przede wszystkim w Azji (Korea, Chiny, Japonia).


Kilka uwag o budowie

 

Miskanty stanowią kępiaste trawy, zmienne m.in. ze względu na liście oraz kwiatostany. W większości są to dość wysokie gatunki traw o wysokich walorach dekoracyjnych. Liście długie, pędy sztywne, zakończone wiechą. Wysokość Miscanthus waha się od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów (3- 4 m). Zależnie od potrzeb można dobrać odpowiedni gatunek.

Miskant

 

Miskant

Zróżnicowanie gatunkowe

W ogrodach uprawiamy przede wszystkim liczne odmiany miskanta chińskiego. Poza miskantem chińskim często spotykany jest także miskant olbrzymi oraz miskant cukrowy. Warto pamiętać także o miskańcie czyśćcowatym.

Miskant chiński- najbardziej popularny gatunek, uprawiany w naszych ogrodach. Wśród jego licznych odmian można odnaleźć wyjątkowo dekoracyjne okazy. Roślina osiąga maksymalnie do około 2- 3 metrów wysokości. U odmian, wysokość jest bardzo zróżnicowana, podobnie jak kwiatostany i okres kwitnienia. Ogólnie odmianowo gatunek bardzo zmienny. Zależnie od odmiany, kwitnienie rozpoczyna się już w sierpniu. Aby cieszyć się obfitym kwitnieniem oraz ładnym wybarwieniem roślin, sadźmy je na słonecznych stanowiskach. Powinny być one dość żyzne i wilgotne. Miskant chiński jest bardziej wymagającą trawą ozdobną, ale przy swojej dekoracyjności zasługuje na większą uwagę.

Miskant olbrzymi- jeden z piękniejszych gatunków miskanta, stanowiący egzotyczny akcent w ogrodzie. Jest w pełni mrozoodporny, osiąga nawet 4 m wysokości, tworząc zwarte, szumiące na wietrze kępy traw. Nadaje się przede wszystkim do dużych ogrodów. Malowniczo prezentuje się nad stawem, świetnie prezentuje się jako soliter na tle trawnika oraz posadzony w szpalerze. W naszym klimacie kwitnie rzadko- od października. Warto zapewnić mu bardziej wilgotne i dość żyzne podłoże, gdyż na takim jest wyższy, bardziej okazały oraz nie zasycha w okresie letnim.

Miskant

 

Miskant

Miskant cukrowy- bardzo ekspansywny gatunek miskanta, który poprzez silne rozłogi bardzo się rozłazi. Nadaje się przede wszystkim do dużych ogrodów, gdzie będzie miał do dyspozycji sporą przestrzeń. Doskonale prezentuje się przy naturalistycznie zaaranżowanych zbiornikach wodnych. Ponieważ nie boi się zalewania, tak więc dobrze sprawdza się w takiej roli. Podczas kwitnienia może osiągać nawet 3 m wysokości. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu- sierpniu. W okresie zimy zachwyca słomkową barwą liści oraz białawym kwiatostanem. W małych ogrodach miskant cukrowy powinien być uprawiany wyłącznie w pojemnikach, wkopanych w podłoże (np. wiadro bez dna). Gatunek jest całkowicie mrozoodporny oraz odporny na niekorzystne warunki siedliskowe.

Miskant czyśćcowaty- gatunek miskanta w porównaniu do pozostałych, rzadziej spotykany w ogrodach. Ze względu na rozmiary, zasługuje na większą uwagę. Charakteryzuje się niższą wysokością, która podczas kwitnienia sięga maksymalnie do około 1,5 m. Poza tym jest zwarty oraz kwitnie już w sierpniu. Bez wątpienia nadaje się do uprawy pojemnikowej. Może stanowić doskonałe uzupełnienie kompozycji balkonowych oraz tarasowych.
     
Wybrane odmiany rodzaju

Nazwa gatunku
Nazwa odmiany
Uwagi

Miskant chiński

‘Zebrinus’

Jedna z popularniejszych odmian miskanta chińskiego. W naszych warunkach dość późno kwitnie. Jej największym walorem są liście z poprzecznymi paskami w barwie biało-żółtej. Odmiana podczas kwitnienia może przekraczać nawet dwa metry wysokości. Kwiatostany początkowo bardziej miedziane, a następnie jaśniejące, bardziej srebrzyste.

Miskant chiński

‘Morning Light’

Piękna odmiana, która podczas kwitnienia może osiągać powyżej 1,5 m wysokości. Jej liście charakteryzują się białym obrzeżem. Kwitnie jesienią.

Miskant chiński

‘Little Kitten’

Odmiana charakteryzuje się niższą wysokością. Podczas kwitnienia może sięgnąć metra wysokości.

Miskant chiński

‘Silberspine’

Piękna odmiana, która w okresie kwitnienia, koniec lata- jesień, zachwyca kwiatostanami w odcieniach srebra i różu. 

Miskant chiński

‘Rotsilber’

Jedna z bardziej dekoracyjnych odmian miskanta chińskiego. Podczas kwitnienia jej wysokość może przekraczać 1,5 m. Posiada bardzo wyraziste kwiatostany oraz ładnie przebarwia się w okresie jesiennym.

Miskant chiński

‘Silberfeder’

Odmiana, która podczas kwitnienia może przekraczać 2 m wysokości.

Miskant chiński

‘Princess’

Podczas kwitnienia wysokość tej odmiany może sięgać około 1,5 m wysokości. Kwitnie od września, kwiatostany początkowo bardziej czerwonawe.

Miskant chiński

‘Strictus’

Pokrój wyprostowany, liście poprzecznie paskowane.

Miskant chiński

‘Flamingo’

Kwitnienie rozpoczyna już w sierpniu.

Miskant chiński

‘Kleine Silberspinne’

Odmiana rozpoczyna kwitnienie już w sierpniu. Jej wysokość podczas kwitnienia osiąga ponad metr.

Miskant chiński

‘Silver Stripe’

Niższa odmiana, która z kwiatostanem może sięgać jedynie do 1, 2 m. Kwitnienie wrzesień- październik, kwiatostany początkowo różowawe.

Miskant chiński

‘Variegatus’

Odmiana o wyraziście paskowanych liściach. Z kwiatostanami może sięgać nawet ponad 2 m wysokości. Pokrój wzniesiony. Kwitnie od września, kwiatostany początkowo brązowawe, następnie srebrzyste.

Miskant chiński

‘Rigoletto’

Wysokość podczas kwitnienia może sięgać nawet 1,5 m. Liście paskowane, kwitnie od września. Kwiatostany brązowawe z czasem bardziej srebrzyste.

Miskant chiński

‘Poseidon’

Jedna z piękniejszych odmian miskanta chińskiego, której wysokość podczas kwitnienia może przekroczyć nawet dwa metry. Jej początkowo różowawe, a następnie białawe kwiatostany są szczególnie dekoracyjne.

Miskant czyśćcowaty

‘Nanus Variegatus’

Niska odmiana, której wysokość nawet podczas kwitnienia nie przekracza jednego metra. Liście kremowo paskowane.

Stanowisko

Miskanty należy uprawiać na stanowisku słonecznym do półcienistego. Przy zbytnim zacienieniu, rośliny będą się wyciągać i słabiej kwitnąć. Na słonecznym stanowisku w okresie jesiennym miskanty ładniej się wybarwią.

Warto zadbać, aby podłoże było dość żyzne oraz wilgotne. Miskanty dobrze zniosą okres suszy, ale nie należy ich narażać na bark wody, gdyż ograniczamy wówczas intensywność ich wzrostu.  

Miskant

 

Miskant

Uprawa i pielęgnacja

Sadzonki tych traw bez problemu nabędziemy m.in. w centrach ogrodniczych, szkółkach, marketach budowlanych itp. Ponieważ dostępne są one w pojemnikach,  można je sadzić przez cały okres wegetacyjny. Bardziej sprzyjającym terminem jest jednak okres wiosenny, wówczas roślina ma dłuższy okres na aklimatyzację oraz ukorzenienie się, co przełoży się na lepsze zimowanie. Młode rośliny ciężej znoszą srogie zimy, zwłaszcza bezśnieżne.

Przed posadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc odchwaścić i w razie potrzeby wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Miskant preferując bardziej żyzne i wilgotne podłoże lepiej sobie poradzi w glebie charakteryzującej się wyższą chłonnością, a także dostateczną przepuszczalnością. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się chwastów oraz zmniejszenia parowania  wody z podłoża rośliny należy ściółkować. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest estetyka. Rośliny na ciemniejszym tle o wiele lepiej się prezentują.

W okresie zimy warto, zapewnić im niższą wilgotność, stąd też warto je sadzić na lekkich wzniesieniach, aby nie zagrażało im zalanie. Wrażliwość na zbytnią wilgotność podłoża w okresie zimy wykazuje m.in. miskant chiński.

 

Miskant

 

Miskant

Rośliny trawiaste nie są absorbujące w uprawie, tak więc i miskanty nie zabiorą nam dużo czasu. Ważne jest, aby w początkowym okresie po posadzeniu, zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża. W okresie suszy, także starsze okazy wymagają uzupełniania niedoboru wody. Nawożenie nie powinno być obfite i najlepiej skorzystać z nawozu organicznego. Z pewnością sprawdzi się dobrze przerobiony kompost. Jeżeli nie posiadamy nawozu organicznego, możemy skorzystać z nawozu wieloskładnikowego np. uniwersalnej Azofoski. Pierwszą dawkę nawozu rozsypujemy wokół rośliny późną wiosną, kiedy miskanty zaczynają wybijać z podłoża (maj), a drugą dawkę dostarczamy wczesnym latem. Nie przesadzajmy z nawożeniem, gdyż rośliny trawiaste nie wymagają zbyt zasobnego podłoża. Nadmiar nawozu doprowadzi do pokładania się roślin.

Młode okazy warto okryć na zimę, podobnie okazy uprawiane w pojemnikach na balkonie i tarasie.

W okresie wiosennym ścinamy suche pędy i liście na wysokości do około 10 cm. Jeżeli chcemy posiadać bardziej naturalistyczne kępy traw, to nie ma konieczności ich ścinania.

Rozstawę roślin należy dostosować do wysokości konkretnego gatunku, odmiany oraz charakteru rabaty.

Pamiętajmy także, aby bardzo ekspansywne gatunki i odmiany odpowiednio ograniczyć przed nadmiernym rozrostem. Z dużej ekspansywności słynie m.in. miskant cukrowy, który w szybkim tempie rozprzestrzenia się, zagrażając otaczającym go roślinom. Jego ekspansywność można zahamować poprzez wkopanie bariery w podłoże bądź uprawę rośliny w pojemniku, także wkopanym w podłoże.  

Miskant

 

Miskant

Rozmnażanie

Miskanty rozmnażamy przede wszystkim wegetatywnie poprzez podział. Najlepszym terminem na podział jest oczywiście wiosna. Dzielenie roślin może być bardzo utrudnione i przy rozrośniętych kępach wymaga sporego wysiłku, a także ostrego szpadla.
        
Problemy w uprawie

Miskanty należą do roślin wyjątkowo odpornych na negatywne patogeny i szkodniki, tak więc w uprawie uchodzą one za mało problematyczne. Przy zbytniej wilgotności, na zbyt zacienionym stanowisku mogą zostać porażone m.in. przez mączniaka prawdziwego.

Miskant

 

Miskant

Zastosowanie 

Miskanty należą do bardzo uniwersalnych roślin ozdobnych, tak więc mogą odnaleźć się w zmiennej stylistyce. Sprawdzą się przy aranżacji ogrodu nowoczesnego, a także naturalistycznego, gdzie inspiracją jest sama natura. W każdej odsłonie mogą prezentować się świetnie i zależnie od wyobraźni, rabaty mogą zadziwiać oryginalnością.

Z pewnością wyższe gatunki i odmiany miskanta, mogą posłużyć nam jako roślina soliter, a więc samotne akcenty w ogrodzie, które mogą wnieść trochę dynamizmu, przełamać monotonię. W tej roli świetnie sprawdzi się miskant olbrzymi. Jego fontannowy pokrój jest dodatkowym atutem. Można posadzić go na trawniku, a także przy zbiorniku wodnym, w każdej roli będzie świetnym akcentem, wartym wykorzystania. Podobny efekt uzyskamy korzystając z dość wysokich odmian miskanta chińskiego.

Miskant olbrzymi może posłużyć nam także jako sezonowy żywopłot, jednak należy pamiętać, że taką rolę spełni dopiero w okresie letnim, gdyż późno wybija z podłoża po okresie zimy . Nie mniej jednak, wart jest zastosowania także na tej płaszczyźnie. Wiosną roślinę można przyciąć przy ziemi, jeżeli uważamy, że żywopłot powinien być w pełni „zielony”. Jeżeli bliższy jest nam styl naturalistyczny, warto zostawić suche pędy i liście, które podkreślą naturalistyczny charakter ogrodu nie umniejszając jego estetyce.

Miscanthus mogą stanowić także tło dla innych roślin na rabacie, dzięki czemu podkreślimy dekoracyjność jednych i drugich.

W dużych ogrodach można pokusić się o stworzenie jednogatunkowych, obszernych rabat z konkretnym gatunkiem miskanta w roli głównej. Szumiąca i falująca trawa wygląda bardzo dekoracyjnie, a przy tym działa odprężająco.

Zazwyczaj zakupione trawy musimy dopasować do stylistyki i układu w istniejących już ogrodach. Czasami może przysporzyć to wielu trudności, dlatego też na samym początku należy zapoznać się z wymaganiami oraz walorami poszczególnych gatunków, aby w pełni wykorzystać ich dekoracyjność.

Miskanty to w głównej mierze rośliny ozdobne końca lata, jesieni, a także zimy. Przebarwiające się oraz uzupełnione innymi nasadzeniami, wyglądają zjawiskowo. Warto sadzić je w towarzystwie takich roślin kwitnących jesienią jak astry, rozchodniki okazałe oraz złocienie. To zgrane duety, które wiele wniosą na jesienną rabatę.

W okresie zimy suche szkielety traw, a więc liście, pędy kwiatostanowe oraz same kwiatostany także będą znaczącą atrakcją ogrodu, zwłaszcza, kiedy pokryte zostaną przez szron oraz szadź. W takiej odsłonie, bardzo dekoracyjne i inspirujące są odmiany miskanta chińskiego m.in. ‘Silberfeder’ oraz ‘Silberspinne’. Kwiatostany tych odmian oraz innych, warto wykorzystać także do zimowych bukietów.

Posiadacze tarasów oraz balkonów także mogą wykorzystać piękno traw ozdobnych, uprawiając je w pojemnikach. W uprawie pojemnikowej sprawdzą się także odmiany miskanta chińskiego oraz miskant czyśćcowaty np. ‘Nanus Variegatus’.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

1 komentarzy

  1. Dodał: Elżbieta, Tytuł: miskanty na tarasie

    Mam trzy kepy tych traw w dużych (ocieplonych) donicach na tarasie. Posadzone latem 2012 r przetrwały pierwsza zime bez problemów,wypuściły pięknie na wiosnę, a teraz mimo podlewania, nie wypuszczaja nowych pedów. Da sie je uratować?

Dodaj swój komentarz