Miskant - trawy ozdobne w ogrodzie

Miskant - trawy ozdobne w ogrodzie

1 komentarzy

Problemy w uprawie

Miskanty należą do roślin wyjątkowo odpornych na negatywne patogeny i szkodniki, tak więc w uprawie uchodzą one za mało problematyczne. Przy zbytniej wilgotności, na zbyt zacienionym stanowisku mogą zostać porażone m.in. przez mączniaka prawdziwego.

Miskant

 

Miskant

Zastosowanie 

Miskanty należą do bardzo uniwersalnych roślin ozdobnych, tak więc mogą odnaleźć się w zmiennej stylistyce. Sprawdzą się przy aranżacji ogrodu nowoczesnego, a także naturalistycznego, gdzie inspiracją jest sama natura. W każdej odsłonie mogą prezentować się świetnie i zależnie od wyobraźni, rabaty mogą zadziwiać oryginalnością.

Z pewnością wyższe gatunki i odmiany miskanta, mogą posłużyć nam jako roślina soliter, a więc samotne akcenty w ogrodzie, które mogą wnieść trochę dynamizmu, przełamać monotonię. W tej roli świetnie sprawdzi się miskant olbrzymi. Jego fontannowy pokrój jest dodatkowym atutem. Można posadzić go na trawniku, a także przy zbiorniku wodnym, w każdej roli będzie świetnym akcentem, wartym wykorzystania. Podobny efekt uzyskamy korzystając z dość wysokich odmian miskanta chińskiego.

Miskant olbrzymi może posłużyć nam także jako sezonowy żywopłot, jednak należy pamiętać, że taką rolę spełni dopiero w okresie letnim, gdyż późno wybija z podłoża po okresie zimy . Nie mniej jednak, wart jest zastosowania także na tej płaszczyźnie. Wiosną roślinę można przyciąć przy ziemi, jeżeli uważamy, że żywopłot powinien być w pełni „zielony”. Jeżeli bliższy jest nam styl naturalistyczny, warto zostawić suche pędy i liście, które podkreślą naturalistyczny charakter ogrodu nie umniejszając jego estetyce.

Miscanthus mogą stanowić także tło dla innych roślin na rabacie, dzięki czemu podkreślimy dekoracyjność jednych i drugich.

W dużych ogrodach można pokusić się o stworzenie jednogatunkowych, obszernych rabat z konkretnym gatunkiem miskanta w roli głównej. Szumiąca i falująca trawa wygląda bardzo dekoracyjnie, a przy tym działa odprężająco.

Zazwyczaj zakupione trawy musimy dopasować do stylistyki i układu w istniejących już ogrodach. Czasami może przysporzyć to wielu trudności, dlatego też na samym początku należy zapoznać się z wymaganiami oraz walorami poszczególnych gatunków, aby w pełni wykorzystać ich dekoracyjność.

Miskanty to w głównej mierze rośliny ozdobne końca lata, jesieni, a także zimy. Przebarwiające się oraz uzupełnione innymi nasadzeniami, wyglądają zjawiskowo. Warto sadzić je w towarzystwie takich roślin kwitnących jesienią jak astry, rozchodniki okazałe oraz złocienie. To zgrane duety, które wiele wniosą na jesienną rabatę.

W okresie zimy suche szkielety traw, a więc liście, pędy kwiatostanowe oraz same kwiatostany także będą znaczącą atrakcją ogrodu, zwłaszcza, kiedy pokryte zostaną przez szron oraz szadź. W takiej odsłonie, bardzo dekoracyjne i inspirujące są odmiany miskanta chińskiego m.in. ‘Silberfeder’ oraz ‘Silberspinne’. Kwiatostany tych odmian oraz innych, warto wykorzystać także do zimowych bukietów.

Posiadacze tarasów oraz balkonów także mogą wykorzystać piękno traw ozdobnych, uprawiając je w pojemnikach. W uprawie pojemnikowej sprawdzą się także odmiany miskanta chińskiego oraz miskant czyśćcowaty np. ‘Nanus Variegatus’.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Elżbieta, Tytuł: miskanty na tarasie

    Mam trzy kepy tych traw w dużych (ocieplonych) donicach na tarasie. Posadzone latem 2012 r przetrwały pierwsza zime bez problemów,wypuściły pięknie na wiosnę, a teraz mimo podlewania, nie wypuszczaja nowych pedów. Da sie je uratować?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: