Miskant - trawy ozdobne w ogrodzie

Miskant - trawy ozdobne w ogrodzie

1 komentarzy

Miskant czyśćcowaty- gatunek miskanta w porównaniu do pozostałych, rzadziej spotykany w ogrodach. Ze względu na rozmiary, zasługuje na większą uwagę. Charakteryzuje się niższą wysokością, która podczas kwitnienia sięga maksymalnie do około 1,5 m. Poza tym jest zwarty oraz kwitnie już w sierpniu. Bez wątpienia nadaje się do uprawy pojemnikowej. Może stanowić doskonałe uzupełnienie kompozycji balkonowych oraz tarasowych.
     
Wybrane odmiany rodzaju

Nazwa gatunku
Nazwa odmiany
Uwagi

Miskant chiński

‘Zebrinus’

Jedna z popularniejszych odmian miskanta chińskiego. W naszych warunkach dość późno kwitnie. Jej największym walorem są liście z poprzecznymi paskami w barwie biało-żółtej. Odmiana podczas kwitnienia może przekraczać nawet dwa metry wysokości. Kwiatostany początkowo bardziej miedziane, a następnie jaśniejące, bardziej srebrzyste.

Miskant chiński

‘Morning Light’

Piękna odmiana, która podczas kwitnienia może osiągać powyżej 1,5 m wysokości. Jej liście charakteryzują się białym obrzeżem. Kwitnie jesienią.

Miskant chiński

‘Little Kitten’

Odmiana charakteryzuje się niższą wysokością. Podczas kwitnienia może sięgnąć metra wysokości.

Miskant chiński

‘Silberspine’

Piękna odmiana, która w okresie kwitnienia, koniec lata- jesień, zachwyca kwiatostanami w odcieniach srebra i różu. 

Miskant chiński

‘Rotsilber’

Jedna z bardziej dekoracyjnych odmian miskanta chińskiego. Podczas kwitnienia jej wysokość może przekraczać 1,5 m. Posiada bardzo wyraziste kwiatostany oraz ładnie przebarwia się w okresie jesiennym.

Miskant chiński

‘Silberfeder’

Odmiana, która podczas kwitnienia może przekraczać 2 m wysokości.

Miskant chiński

‘Princess’

Podczas kwitnienia wysokość tej odmiany może sięgać około 1,5 m wysokości. Kwitnie od września, kwiatostany początkowo bardziej czerwonawe.

Miskant chiński

‘Strictus’

Pokrój wyprostowany, liście poprzecznie paskowane.

Miskant chiński

‘Flamingo’

Kwitnienie rozpoczyna już w sierpniu.

Miskant chiński

‘Kleine Silberspinne’

Odmiana rozpoczyna kwitnienie już w sierpniu. Jej wysokość podczas kwitnienia osiąga ponad metr.

Miskant chiński

‘Silver Stripe’

Niższa odmiana, która z kwiatostanem może sięgać jedynie do 1, 2 m. Kwitnienie wrzesień- październik, kwiatostany początkowo różowawe.

Miskant chiński

‘Variegatus’

Odmiana o wyraziście paskowanych liściach. Z kwiatostanami może sięgać nawet ponad 2 m wysokości. Pokrój wzniesiony. Kwitnie od września, kwiatostany początkowo brązowawe, następnie srebrzyste.

Miskant chiński

‘Rigoletto’

Wysokość podczas kwitnienia może sięgać nawet 1,5 m. Liście paskowane, kwitnie od września. Kwiatostany brązowawe z czasem bardziej srebrzyste.

Miskant chiński

‘Poseidon’

Jedna z piękniejszych odmian miskanta chińskiego, której wysokość podczas kwitnienia może przekroczyć nawet dwa metry. Jej początkowo różowawe, a następnie białawe kwiatostany są szczególnie dekoracyjne.

Miskant czyśćcowaty

‘Nanus Variegatus’

Niska odmiana, której wysokość nawet podczas kwitnienia nie przekracza jednego metra. Liście kremowo paskowane.

Stanowisko

Miskanty należy uprawiać na stanowisku słonecznym do półcienistego. Przy zbytnim zacienieniu, rośliny będą się wyciągać i słabiej kwitnąć. Na słonecznym stanowisku w okresie jesiennym miskanty ładniej się wybarwią.

Warto zadbać, aby podłoże było dość żyzne oraz wilgotne. Miskanty dobrze zniosą okres suszy, ale nie należy ich narażać na bark wody, gdyż ograniczamy wówczas intensywność ich wzrostu.  

Miskant

 

Miskant

Uprawa i pielęgnacja

Sadzonki tych traw bez problemu nabędziemy m.in. w centrach ogrodniczych, szkółkach, marketach budowlanych itp. Ponieważ dostępne są one w pojemnikach,  można je sadzić przez cały okres wegetacyjny. Bardziej sprzyjającym terminem jest jednak okres wiosenny, wówczas roślina ma dłuższy okres na aklimatyzację oraz ukorzenienie się, co przełoży się na lepsze zimowanie. Młode rośliny ciężej znoszą srogie zimy, zwłaszcza bezśnieżne.

Przed posadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc odchwaścić i w razie potrzeby wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Miskant preferując bardziej żyzne i wilgotne podłoże lepiej sobie poradzi w glebie charakteryzującej się wyższą chłonnością, a także dostateczną przepuszczalnością. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się chwastów oraz zmniejszenia parowania  wody z podłoża rośliny należy ściółkować. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest estetyka. Rośliny na ciemniejszym tle o wiele lepiej się prezentują.

W okresie zimy warto, zapewnić im niższą wilgotność, stąd też warto je sadzić na lekkich wzniesieniach, aby nie zagrażało im zalanie. Wrażliwość na zbytnią wilgotność podłoża w okresie zimy wykazuje m.in. miskant chiński.

 

Miskant

 

Miskant

Rośliny trawiaste nie są absorbujące w uprawie, tak więc i miskanty nie zabiorą nam dużo czasu. Ważne jest, aby w początkowym okresie po posadzeniu, zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża. W okresie suszy, także starsze okazy wymagają uzupełniania niedoboru wody. Nawożenie nie powinno być obfite i najlepiej skorzystać z nawozu organicznego. Z pewnością sprawdzi się dobrze przerobiony kompost. Jeżeli nie posiadamy nawozu organicznego, możemy skorzystać z nawozu wieloskładnikowego np. uniwersalnej Azofoski. Pierwszą dawkę nawozu rozsypujemy wokół rośliny późną wiosną, kiedy miskanty zaczynają wybijać z podłoża (maj), a drugą dawkę dostarczamy wczesnym latem. Nie przesadzajmy z nawożeniem, gdyż rośliny trawiaste nie wymagają zbyt zasobnego podłoża. Nadmiar nawozu doprowadzi do pokładania się roślin.

Młode okazy warto okryć na zimę, podobnie okazy uprawiane w pojemnikach na balkonie i tarasie.

W okresie wiosennym ścinamy suche pędy i liście na wysokości do około 10 cm. Jeżeli chcemy posiadać bardziej naturalistyczne kępy traw, to nie ma konieczności ich ścinania.

Rozstawę roślin należy dostosować do wysokości konkretnego gatunku, odmiany oraz charakteru rabaty.

Pamiętajmy także, aby bardzo ekspansywne gatunki i odmiany odpowiednio ograniczyć przed nadmiernym rozrostem. Z dużej ekspansywności słynie m.in. miskant cukrowy, który w szybkim tempie rozprzestrzenia się, zagrażając otaczającym go roślinom. Jego ekspansywność można zahamować poprzez wkopanie bariery w podłoże bądź uprawę rośliny w pojemniku, także wkopanym w podłoże.  

Miskant

 

Miskant

Rozmnażanie

Miskanty rozmnażamy przede wszystkim wegetatywnie poprzez podział. Najlepszym terminem na podział jest oczywiście wiosna. Dzielenie roślin może być bardzo utrudnione i przy rozrośniętych kępach wymaga sporego wysiłku, a także ostrego szpadla.
        

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Elżbieta, Tytuł: miskanty na tarasie

    Mam trzy kepy tych traw w dużych (ocieplonych) donicach na tarasie. Posadzone latem 2012 r przetrwały pierwsza zime bez problemów,wypuściły pięknie na wiosnę, a teraz mimo podlewania, nie wypuszczaja nowych pedów. Da sie je uratować?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: