Miskant olbrzymi

Miskant olbrzymi

1 komentarzy

Miskant olbrzymi (Miscanthus x giganteus) to wieloletnia, silnie rosnąca trawa, osiągająca 2,5-3,5 m wysokości. Jest to gatunek mieszańcowy powstały ze skrzyżowania miskantu chińskiego i miskantu cukrowego. Roślina ta tworzy duże, malownicze kępy. Początkowo z tego względu miskant olbrzymi uprawiany był jako roślina ozdobna, a obecnie co raz częściej zakłada się z niego plantacje wielkotowarowe dla pozyskania biomasy.

Charakterystyka gatunku

Miskant olbrzymi jest rośliną wieloletnią z rodziny wiechlinowatych (Poaceae), pochodzącą z południowo-wschodniej i środkowej Azji. W warunkach naturalnych dorasta nawet do 6 m wysokości. Trawa ta tworzy silnie rozbudowane, podziemne kłącza i rozległy system korzeniowy. Łodyga jest bardzo sztywna, owłosiona lub naga z wyraźnie widocznymi węzłami, jednolicie zabarwiona.

Blaszki liściowe są długie, spłaszczone, kształtu lancetowatego, bez poprzecznego unerwienia. Liście wyrastają z węzłów (pojedynczo rozmieszczone na prawie całej długości łodygi). Barwa jasno- lub ciemnozielona, jednolita. Liście bardzo długo utrzymują się na roślinie - często przez  cały okres zimowy. Atrakcyjne, palczasto-groniaste, srebrzyste, a później puszyste kwiatostany w formie wiechy osiągają długość 30 cm.

Wymagania siedliskowe

Miskant olbrzymi charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami glebowymi, rośnie dobrze nawet na glebach 5.-6. klasy oraz na nieużytkach. Jednak na glebach zasobniejszych w substancje próchnicze, o uregulowanych stosunkach wodnych, można uzyskać plony o 20-30% wyższe. Preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste o pH w zakresie 5,5 – 7,5, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte. Umiarkowanie wilgotna gleba zapewnia szybki wzrost, natomiast należy unikać miejsc zbyt suchych lub podmokłych. Gatunek ten jest odporny na niskie temperatury sięgające -20 stopni C.

Uprawa amatorska

W pierwszym roku uprawy należy starannie zabezpieczyć rośliny na zimę. Najlepiej obsypać kępy traw korą, trocinami, liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte pędy obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy. W przypadku nasadzeń grupowych zalecana jest rozstawa 1 x 1.

Miskant olbrzymi

Miskant olbrzymi

Uprawa wielkotowarowa

Przed wysadzeniem roślin należy zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby. Jesienią konieczna jest pogłębiona orka zimowa poprzedzona dawką nawozów organicznych (obornik lub kompost). W razie niskiego pH gleby (poniżej 5,5) przed orką należy zastosować wapnowanie odpowiednim rodzajem nawozu (najlepiej wapno magnezowe) w optymalnej dawce. Ważne jest również dokładne odchwaszczenie gleby. Przed wysadzeniem sadzonek należy głęboko spulchnić glebę wykonując bronowanie. Po posadzeniu karp na plantacji zaleca się zalanie karp wodą w celu "wypompowania" powietrza. Obsada powinna wynosić 1-4 rośliny na m2, co odpowiada rozstawie międzyrzędzi i odległości między roślinami w rzędach odpowiednio 1,0 m i 0,5 m. W czasie wegetacji rośliny bardzo pozytywnie reagują na nawożenie NPK, kolejno w ilości czystego składnika na hektar:60-50-100 kg.

Miskant olbrzymi

Miskant olbrzymi

Zabiegi pielęgnacyjne

Koszty pielęgnacji plantacji miskanta olbrzymiego są bardzo niskie. W pierwszym roku prowadzi się odchwaszczenie mechaniczne w rzędach i w międzyrzędziach. W kolejnych latach zachwaszczenie jest niewielkie i nie wymagane jest odchwaszczanie.

Rozmnażanie

Materiał nasadzeniowy uzyskuje się przez produkcję sadzonek in vitro (kultury tkankowe), przez rozłogi korzeniowe lub oraz przez podział karp korzeniowych. Najbardziej rozpowszechnione są dwie ostatnie metody. Plantację mateczną stanowi najczęściej 3-letnia plantacja miskanta. W kwietniu lub w maju wyoruje się karpy i dzieli na fragmenty, które po przetransportowaniu na nowe pole przyoruje się na głębokości 15-20 cm.

Miskant olbrzymi

Miskant olbrzymi

Zbiór i przechowywanie

Zbiór miskanta olbrzymiego przeprowadza się w trzecim roku uprawy, gdy osiąga najwyższe plony - nawet do 30 ton suchej masy z hektara. Optymalny termin zbioru przypada na luty lub marzec, gdy gleba jest jeszcze zmarznięta. Zbiór przeprowadza się mechanicznie za pomocą silosokombajnów, pras zwijających, orkanów lub tradycyjnych kosiarek. Zrolowany materiał można przechowywać na zewnątrz lub pod dachem.

Miskant olbrzymi

Miskant olbrzymi

Zastosowanie jako roślina ozdobna

Tworząc rozbudowane kępy skutecznie chroni glebę przed wymywaniem składników pokarmowych i wypłukiwaniem związków próchniczych. Trzeba pamiętać jednak, że potrzebuje dość dużo miejsca i jest ekspansywna. Rośliny posadzone w jednym miejscu dobrze rosną i zachowują ładny pokrój nawet przez kilkanaście lat. Duży walor dekoracyjny stanowią kwiatostany. Malownicze kępy najpiękniej prezentują się sadzone pojedynczo lub w kompozycjach z innymi gatunkami traw, przeważnie jako tło rabat bylinowych, wnosząc nieco egzotyki do ogrodu. Można tworzyć z niej żywopłoty, sadzić w pobliżu oczka wodnego lub na tle ściany domu. Małe wymagania zachęcają do sadzenia miskantów w parkach, na osiedlach, w pobliżu sztucznych zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury miejskiej. Kwiatostany miskantu olbrzymiego – żywe i zasuszone – można zastosować w kompozycjach florystycznych.

Zastosowanie w przemyśle energetycznym

Z 1 ha plantacji miskanta olbrzymiego można uzyskać do 30 t suchej masy. Wartość energetyczna miskanta przy jego spalaniu jest porównywalna z wartością twardego drewna opałowego (ok. 19,25 MJ/kg). Biomasa miskanta może posłużyć jako zamiennik węgla brunatnego, surowiec do produkcji gazu opałowego i etanolu. Doskonale sprawdza się jako materiał do produkcji brykietu opałowego. Sucha masa miskanta olbrzymiego stanowi cenny surowiec do produkcji materiałów budowlanych, opakowań biodegradowalnych i płyt do produkcji mebli.

Inne zastosowania

Zakładanie plantacji zalecane jest na terenach skażonych zanieczyszczeniami przemysłowymi (wieloletnia roślina rekultywacyjna, która nie ma zastosowania spożywczego), odłogowanych. Roślina pobiera z gleby metale ciężkie takie jak arsen, miedź, nikiel i kumuluje w częściach nadziemnych i podziemnych zapobiegając w ten sposób przed powrotem do środowiska.

Anna Jędrzejewska

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: jan, Tytuł: chwast

    bardzo ekspansywny

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie