Mikoryza - sposób na grzyby leśne

Mikoryza - sposób na grzyby leśne

1 komentarzy

W dzisiejszych czasach, kiedy wiedza na temat ogrodnictwa jest bardzo duża, wybór dostępnych materiałów oraz narzędzi bardzo bogaty, a odmiany roślin hodowane tak, aby mogły wytrzymać nawet skrajnie niekorzystne warunki, ich uprawa nie stanowi żadnego kłopotu. W poszukiwaniu urozmaicenia i pewnego rodzaju przełamania schematu klasycznego ogrodu, sięgamy po coraz to bardziej wyszukane rozwiązania. Jednym z nich jest uprawa grzybów, która możliwa jest dzięki zjawisku noszącemu nazwę mikoryza. Przybliżmy bardziej to pojęcie i dowiedzmy się nieco więcej o „wysiewaniu” grzybów w przydomowym ogródku, a także ich pozytywnym wpływie na florę w naszym zielonym zakątku.

Czym jest mikoryza?

Aby móc dokładnie wytłumaczyć, czym jest zjawisko mikoryzy, musimy cofnąć się do podstawówki i przypomnieć sobie informacje na temat symbiozy. Symbioza jest to ścisły związek dwóch lub więcej organizmów i ich wspólne współżycie, które przynosi korzyści jednej lub obu stronom. Jeżeli tylko jeden organizm odnosi korzyści, ale drugiemu nie szkodzi mówimy o komensalizmie, natomiast w przypadku, gdy wszystkie uczestniczące w symbiozie organizmy odnoszą z tego korzyść, mamy do czynienia z mutualizmem, który to występuje w naszym przypadku. Gdy jednym ze współżyjących organizmów są grzyby, a drugim rośliny naczyniowe, mamy do czynienia z mikoryzą. Dzięki temu grzyby mają dostęp do glukozy, która jest produkowana przez rośliny w procesie fotosyntezy, natomiast te otrzymują w zamian lepszy dostęp do wody, soli mineralnych oraz innych substancji odżywczych, które są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju i wzrostu.



To właśnie dzięki zachodzeniu tego zjawiska, po grzyby wybieramy się do lasu, w którym jest mnóstwo drzew, a co za tym idzie - lepsze warunki do rozwoju grzybni i samych grzybów. Niektóre ich gatunki nie mają szans na rozwój bez obecności korzeni drzew, ale jednocześnie istnieją takie rośliny, które nie mają szans na przeżycie bez obecności grzyba. Taka zależność symbiontów to idealne określenie mutualizmu - obie strony nie mogą bez siebie żyć.

Grzyby leśne - Koźlarz czerwony

Grzyby leśne - Koźlarz czerwony

Zjawisko mikoryzy nie dotyczy jednak tylko drzew, lecz również roślin ozdobnych. Storczyki bez obecności grzybów nie są w stanie nawet wykiełkować. Ponadto obecność strzępek grzybów jest pożądana przez azalie, wrzosy, borówki, czy róże. W niektórych uprawach tych roślin stosuje się specjalne szczepionki mikoryzowe, dzięki którym jesteśmy w stanie sami stworzyć warunki sprzyjające do zaistnienia mutualizmu.

Grzyby leśne - podgrzybek

Grzyby leśne - podgrzybek

Jakie grzyby pod jakimi drzewami?

Szukanie grzybów w lesie to nie lada wyzwanie, szczególnie, jeżeli nie wiemy gdzie szukać. Jednak wystarczy trochę dokładniej wgłębić się w zjawisko mikoryzy, a bez problemu nazbieramy koszyczek naszych ulubionych przysmaków, gdyż niektóre gatunki grzybów upodobały sobie określone gatunki drzew i tylko pod nimi dobrze się rozwijają. Podstawowe znane zależności to:

•    maślak zwyczajny rośnie w otoczeniu sosny zwyczajnej
•    maślak pstry i maślak ziarnisty rosną w otoczeniu sosny
•    maślak lepki rośnie w otoczeniu modrzewia
•    borowik rośnie w otoczeniu sosny, dębu, buku zwyczajnego lub grabu
•    podgrzybek rośnie w otoczeniu głównie dębów i grabów, w ciepłych lasach liściastych
•    koźlarz rośnie w otoczeniu brzozy (koźlarz czerwony lubi osiki)
•    sarniak dachówkowaty rośnie w otoczeniu świerku
•    pieprznik jadalny (kurka) rośnie w otoczeniu świerku i sosny, rzadziej buku, dębu i brzozy
•    rydz rośnie w otoczeniu sosny i świerku
•    szyszkowiec łuskowaty rośnie w otoczeniu jodły i świerku
•    lejkowiec dęty (rurki) rośnie w otoczeniu starych buków
•    opieńka miodowa spotykana jest często na zrębach i starych pniach

Grzyby leśne - Pieprznik jadalny (kurka)

Grzyby leśne - Pieprznik jadalny (kurka)

Grzyby we własnym ogrodzie - szczepionki mikoryzowe

W dzisiejszych czasach nawet uprawa grzybów nie jest niemożliwa, jeżeli posiadamy odrobinę chęci. Sposób na to jest prosty - szczepionka mikoryzowa z grzybami jadalnymi. Zawiera ona tubę w której są zarówno zarodniki grzybów, jak również pożywka i bakterie, które są im niezbędne w początkowej fazie rozwoju. Zastosowanie jest bardzo łatwe. Wybieramy odpowiednie stanowisko w otoczeniu drzew (im więcej ich jest, tym lepiej). Następnie wybrane miejsce podlewamy, robimy dołek w ziemi (często w opakowaniu szczepionki jest specjalny kołek do jego zrobienia) i za pomocą specjalnego aplikatura wstrzykujemy zarodniki. Jedna tubka wystarczy nam na dość dużą powierzchnię, dzięki czemu szanse na udane grzybobranie w ogrodzie rosną. Pierwsze efekty w postaci grzybów powinny pojawić się już po 2- 3 latach od zaaplikowania, ale z powodu szybkiego wzrostu grzybów, nie jest wykluczone ich wcześniejsze wyście.

Grzyby leśne - Opieńka miodowa

Grzyby leśne - Opieńka miodowa

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Anna, Tytuł: autor też nich cofnie się do podstawówki!

    To elementarna wiedza -grzyby NIE są ROŚLINAMI!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: